Reprezentacja gminy przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Udzielając odpowiedzi na powyższe pytanie, Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku stwierdziła, iż do skutecznego złożenia oświadczenia woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem – przy założeniu reprezentacji łącznej dwuosobowej – niezbędne jest łączne uczestnictwo zastępcy wójta (w stanie faktycznym prezentowanym we wniosku – zastępcy burmistrza) i osoby upoważnionej przez burmistrza. Z kolei podpisywanie w imieniu gminy umów sprzedaży mienia komunalnego wyłącznie jednoosobowo przez pracownika urzędu – poza przypadkami składania oświadczeń jednoosobowych przez wójta (burmistrza) lub przez upoważnionego przez niego zastępcę wójta (burmistrza) – nosi znamiona naruszenia treści art. 46 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.
REKLAMA
RIO w Gdańsku, iż zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1515) oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo wójt albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca wójta samodzielnie albo wraz z inną upoważnioną przez wójta osobą.
Ze wskazanej normy prawnej wynika więc, że osobą upoważnioną do składania oświadczeń woli w imieniu gminy jest przede wszystkim wójt (burmistrz, prezydent). Ponadto wójt, (burmistrz, prezydent) może upoważnić do składania oświadczeń woli w zakresie zarządu mieniem inne osoby, tzn. swojego zastępcę (samodzielnie) lub zastępcę z inną osobą (w ramach reprezentacji łącznej dwuosobowej). Zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku to jedyne osoby, które mogą być upoważnione przez wójta do składania oświadczeń woli.
Źródło: Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 3 grudnia 2015 r., RP.0441/18/55/1/2015
Polecamy serwis: Ustrój i jednostki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.