| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Od kogo gmina może kupić nieruchomość?

Od kogo gmina może kupić nieruchomość?

Gmina planuje rozbudowę centrum rekreacyjno-sportowego. W tym celu musi odkupić sąsiedni grunt, którego właścicielem jest osoba fizyczna. Czy gmina może nabywać nieruchomość od prywatnego właściciela?

Tak. Zarówno gmina, jak też inne podmioty publicznoprawne gospodarujące nieruchomościami, jako uczestnicy rynku nieruchomości, nie zostali ustawowo ograniczeni w zakresie możliwości nabywania nieruchomości od osób fizycznych czy prawnych. Wynika to z przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Polecamy serwis: Zarządzanie nieruchomościami

Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego (JST), działając w sferze dominium, jako osoby prawne posiadają przymiot pozwalający na pełnoprawne uczestniczenie w obrocie nieruchomościami. Co w kontekście zbywania potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, uznając, że organy te nie występują w roli organów administracji publicznej, ale jako reprezentujący właściciela nieruchomości. Występują zatem jako reprezentujący osobę prawną w wykonywaniu jej uprawnień majątkowych z zakresu prawa cywilnego (postanowienie WSA w Gliwicach z 9 marca 2011 r., sygn. akt II/SAB/Gl 8/11).

Uczestniczenie to w niektórych zakresach, wyraźnie określonych przez przepisy, może być ograniczone z uwagi na publiczny charakter tych podmiotów. Jednakże w wyznaczonych granicach Skarb Państwa i JST mają prawo do gospodarowania tym mieniem w sposób dowolny. Granice te nigdy nie mogą naruszać interesu publicznego, któremu gospodarowanie mieniem ma służyć (wyrok WSA w Lublinie z 22 maja 2009 r., sygn. akt II SA/Lu 56/209).

 Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Od kogo gmina może kupić nieruchomość

W artykule omówiono zasady nabywania i obrotu nieruchomościami przez jednostki samorządu terytorialnego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Sypniewska

ekspertka BCC ds. zarządzania kapitałem ludzkim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »