REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie użytkowania wieczystego pod blokami w prawo własności

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Przekształcenie użytkowania wieczystego pod blokami w prawo własności./ fot. Fotolia
Przekształcenie użytkowania wieczystego pod blokami w prawo własności./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze niedawno właściciele mieszkań byli informowani, że ustawowa zmiana użytkowania wieczystego we własność gruntów pod blokami, nastąpi już 1 stycznia 2017 r. Rządowi nie udało się jednak zakończyć prac nad odpowiednią ustawą, która wprowadzi powszechne uwłaszczenie lokatorów. Termin tej zmiany przesunął się na pierwszą połowę 2017 roku. Uwłaszczenie właścicieli mieszkań wyeliminuje konieczność wnoszenia corocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu pod blokiem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że osoby uzyskujące udział we własności zabudowanej działki, będą musiały regularnie płacić za to przekształcenie.

Zmiany mają dotyczyć 1,5 miliona Polaków i gruntu o ogromnej powierzchni

REKLAMA

Zgodnie z projektem przygotowywanej ustawy, rząd chce przeprowadzić masowe przekształcenie użytkowania wieczystego pod blokami w prawo własności. Tym samym osoby posiadające udział w prawie użytkowania wieczystego (jako właściciele mieszkań), staną się współwłaścicielami gruntu. W obecnym stanie prawnym, istnieje możliwość wykonania takiego przekształcenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że szybka zamiana użytkowania wieczystego we własność, wymaga zgody wszystkich lokatorów budynku. Brak konsensusu skutkuje uwikłaniem właścicieli mieszkań w spór sądowy. Niektórzy lokatorzy nie chcą się zgodzić na zmianę statusu gruntu oznaczającą konieczność wniesienia odpowiedniej opłaty (różnicy pomiędzy wartością gruntu i użytkowania wieczystego). Te trudności sprawiają, że powierzchnia gruntów komunalnych przekazanych w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym, nadal jest stosunkowo duża – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Pod koniec 2014 r. osoby fizyczne były użytkownikami wieczystymi 22 283 hektarów miejskich działek. Spora część tych gruntów jest zabudowana budynkami wielorodzinnymi. Według projektu ustawy wprowadzającej opisywane przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, zmiany statusu działek pod blokami będą dotyczyły około 1,5 miliona Polaków. Te osoby oprócz gruntów należących do samorządów, użytkują również działki Skarbu Państwa, Agencji Mienia Wojskowego i Agencji Nieruchomości Rolnych.

Zobacz serwis: Prawo administracyjne

Zmiany powierzchni gruntów komunalnych w użytkowaniu wieczystym osób fizycznym                         (2002 r. - 2014 r.)

Rok

Powierzchnia gruntów komunalnych, które zostały przekazane w użytkowanie wieczyste

osobom fizycznym

2002 r.

28 478 ha

2003 r.

27 525 ha

2004 r.

26 961 ha

2005 r.

26 752 ha

2006 r.

26 086 ha

2007 r.

25 741 ha

2008 r.

25 291 ha

2009 r.

25 573 ha

2010 r.

25 395 ha

2011 r.

24 645 ha

2012 r.

23 670 ha

2013 r.

22 511 ha

2014 r.

22 283 ha

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS / RynekPierwotny.pl

Właściciel mieszkania dopiero po 20 latach odczuje ulgę w swoim portfelu

Nagłe i bezwarunkowe przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów pod budynkami wielorodzinnymi we własność, pozbawiłoby samorządy wpływów związanych z rocznymi opłatami. Mowa o kwotach, które muszą wnosić właściciele mieszkań, będący jednocześnie współużytkownikami wieczystymi. Dlatego rząd zdecydował się na kompromisowe rozwiązanie. Po przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, lokatorzy przez kolejne 20 lat będą musieli wnosić specjalną opłatę przekształceniową. Ta roczna opłata ma mieć taką samą wartość, jak stawka za użytkowanie wieczyste według stanu z 1 stycznia 2017 r. Rząd przewidział możliwość waloryzowania wspomnianej kwoty co trzy lata (na podstawie zmian cen nieruchomości podawanych przez GUS).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wprowadzenie opłaty przekształceniowej na poziomie odpowiadającym obecnemu kosztowi użytkowania wieczystego oznacza, że właściciel mieszkania dopiero po dwudziestu latach odczuje znaczący spadek obciążeń finansowych. Takie rozwiązanie mimo wszystko jest korzystne dla lokatorów, bo brak zmian oznaczałby perspektywę ciągłego płacenia za użytkowanie wieczyste nawet przez kolejne 50 lat - 90 lat. Warto wspomnieć, że dwudziestoletni okres wnoszenia opłaty przekształceniowej  będzie dotyczył również garaży oraz miejsc postojowych. W przypadku lokali użytkowych, analogiczny okres płatności wyniesie 33 lata.

Trzeba nadmienić, że z przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, dobrowolnie będą mogły skorzystać osoby posiadające w dniu 13 października 2005 roku dom jednorodzinny albo garaż posadowiony na gruncie objętym użytkowaniem wieczystym. W przypadku takich użytkowników wieczystych, wnioski o przekształcenie będą przyjmowane do 31 grudnia 2018 r. Procedura przekształceniowa ma się odbywać na podstawie obecnych przepisów (tzn. obowiązujących do wprowadzenia zmian z 2017 r.). Według projektu ustawy, identyczne zasady dobrowolnego przekształcenia powinny dotyczyć osób będących użytkownikami wieczystymi nieruchomości rolnej (na dzień 13 październik 2005 r.). 

Kolejną ważną kwestią, jest system przewidywanych bonifikat. Użytkownicy gruntów należących do Skarbu Państwa, po jednorazowym pokryciu wszystkich kosztów przekształcenia, otrzymają ustawową bonifikatę wynoszącą 50%. W przypadku gruntów będących obecnie własnością komunalną, ewentualna bonifikata będzie związana z decyzją samorządu. Korzyści dotyczące bonifikat, mają odczuć również osoby zasiedlające lokatorskie i własnościowe mieszkania spółdzielcze. Po uzyskaniu bonifikaty, spółdzielnia będzie musiała proporcjonalnie obniżyć comiesięczną opłatę pobieraną od takich lokatorów. 

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

  Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  REKLAMA

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

  Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

  REKLAMA

  Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

  Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

  Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

  Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

  REKLAMA