Kategorie

Od stycznia 2018 r. więcej zapłacimy za grunty i mieszkania

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Od stycznia 2018 r. więcej zapłacimy za grunty i mieszkania./ fot. Fotolia
Fotolia
Pod koniec roku zawsze powraca temat podatku od nieruchomości. W ostatnich dwóch latach (2016 r. i 2017 r.), z powodu inflacji obowiązywały nieco niższe stawki za 1 mkw. nieruchomości. Ta pozytywna dla podatników obniżka, została jednak zrównoważona przez nowe przepisy zaostrzające zasady opodatkowania części wspólnych budynku i ograniczające możliwość ratalnego płacenia podatku. W 2018 r. osoby płacące podatek od nieruchomości, nie muszą obawiać się podobnych zmian. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tegoroczna inflacja spowodowała wzrost maksymalnych stawek za 1 mkw. nieruchomości.

Stawka od firmowych budynków nadal będzie mniejsza niż w 2015 r.

Zgodnie z wieloletnią zasadą, minister odpowiedzialny za finanse państwa, w 2017 r. znów wyznaczył maksymalne stawki podatku od nieruchomości na następne 12 miesięcy. Większość gmin ustala swoje stawki podatkowe na maksymalnym poziomie wskazanym przez ministra albo niewiele niższym. Spore ulgi dla właścicieli nieruchomości albo ich zupełne zwolnienie z opodatkowania wciąż jest rzadkością.

Aktualna ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje, że inflacja/deflacja z pierwszej połowy roku powinna być podstawą do aktualizacji maksymalnych stawek za 1 mkw. Po uwzględnieniu tegorocznych zmian cen dóbr i usług konsumpcyjnych okazało się, że główne stawki podatku od nieruchomości wzrosną następująco: 

 • grunty wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej - wzrost z 0,89 zł/mkw. (2017 r.) do 0,91 zł/mkw. (2018 r.)
 • pozostałe grunty - wzrost z 0,47 zł/mkw. (2017 r.) do 0,48 zł/mkw. (2018 r.)
 • budynki i lokale mieszkalne oraz ich części - wzrost z 0,75 zł/mkw. (2017 r.) do 0,77 zł/mkw. (2018 r.)
 • budynki i lokale firmowe oraz ich części - wzrost z 22,66 zł/mkw. (2017 r.) do 23,10 zł/mkw. (2018 r.)
 • pozostałe budynki (np. wolnostojące garaże) - wzrost z 7,62 zł/mkw. (2017 r.) do 7,77 zł/mkw. (2018 r.)

Zobacz: Postępowanie administracyjne

Jak widać, roczne wzrosty dotyczą wszystkich najważniejszych stawek podatku od nieruchomości. Jak tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl pewne pocieszenie stanowi jednak fakt, że stawka na 2018 r. dla budynków i lokali firmowych nadal jest nieco niższa od analogicznej wartości, która obowiązywała w 2015 r. (patrz tabela). W przypadku pozostałych nieruchomości, podwyżka dla 2018 r. już skompensowała wcześniejsze obniżki stawek związane z deflacją.

Przez 20 lat wzrost stawek podatkowych okazał się szybszy od inflacji

Przy okazji zmiany stawek podatku od nieruchomości na 2018 rok, warto nieco szerzej spojrzeć na kształtowanie się tych wskaźników w przeszłości. Zestawienie przygotowane przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl przestawia zmiany maksymalnego wymiaru opodatkowania nieruchomości od 1996 r. Analiza takich archiwalnych danych prowadzi do ciekawych wniosków. Okazuje się bowiem, że wzrosty maksymalnej stawki opodatkowania 1 mkw. gruntów, budynków i lokali były większe od skumulowanej inflacji w dwudziestoletnim okresie. Według danych Ministerstwa Finansów oraz Głównego Urzędu Statystycznego, narastająca inflacja od 1996 r. do 2016 r. wyniosła 157%. W tym samym okresie, maksymalne stawki podatku od nieruchomości wzrosły o:

 • grunty wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej - 218%
 • pozostałe grunty - 2250%
 • budynki i lokale mieszkalne oraz ich części - 226%
 • budynki i lokale firmowe oraz ich części - 166%
 • pozostałe budynki (np. wolnostojące garaże) - 168%

Na uwagę zasługuje przede wszystkim wynik dotyczący gruntów niewykorzystywanych do działalności gospodarczej. Wzrost maksymalnej stawki o 2250% to zupełne kuriozum, które nie ma uzasadnienia ze względu na inflację. Można jednak przypuszczać, że wielu podatników posiadających „niefirmowe” grunty, nie zauważyło drastycznego podwyższenia stawek. Przyczyną była niewielka powierzchnia działek należących do tych osób. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?