reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zdrowie > Dentysta w każdej szkole już od 12 września 2019 r.

Dentysta w każdej szkole już od 12 września 2019 r.

W dniu 12 września 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zgodnie z nią szkoła ma obowiązek zapewnić uczniom opiekę stomatologiczną.

Zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej wszystkie dzieci w wieku szkolnym muszą zostać objęte obowiązkową opieką stomatologiczną. Nie ma wymogu aby gabinety stomatologiczne znajdowały się na terenie szkoły. Omawiana w niniejszym artykule opieka może odbywać się w dentobusie lub w gabinecie mieszczącym się poza budynkiem szkoły. Problem polega na tym, że większość szkół nie posiada gabinetów, w których świadczona jest taka pomoc. Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 roku liczba gabinetów, w których udzielane są świadczenia finansowane ze środków publicznych wyniosła 720.

Zgodnie z art. 2 ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami opieka realizowana jest w szkole i obejmuje:

  • Opiekę stomatologiczną,
  • Promocję zdrowia,
  • Profilaktyczną opiekę zdrowotną.

Opiekę dentysty należy zapewnić uczniom do ukończenia 19. roku życia. Leczyć uczniów może zarówno lekarz dentysta, jak i higienistka stomatologiczna.

Zobacz: Organizacja

Dentysta sprawujący opiekę stomatologiczną w szkole wykonuje:

1) świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci oraz młodzieży do ukończenia 18. roku życia,

2) profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci oraz młodzieży do ukończenia 19. roku życia.

Z kolei higienistka współpracuje z dentystą w zakresie edukacji zdrowotnej, jak również promocji zdrowia jamy ustnej.

Podkreślić należy, że rodzice lub pełnoletni uczniowie decydują czy chcą korzystać z takiej opieki. Zgodnie z przepisami zgoda musi być udzielona w formie pisemnej.

Zgodnie z art. 4 omawianej ustawy podmiotami zapewniającymi warunki organizacyjne opieki zdrowotnej nad uczniami są dyrektor szkoły oraz organ prowadzący szkołę.

Zobacz: Finanse

Monitorować opiekę zdrowotną nad uczniami będą wojewodowie oraz Instytut Matki i Dziecka w oparciu o dane z NFZ i dane gromadzone w ramach statystyki publicznej. Jak czytamy w uzasadnieniu: Wojewoda, w ramach dotychczasowych zadań statystyki publicznej, będzie pozyskiwał, przetwarzał i gromadził informacje o realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami. Zadania Instytutu Matki i Dziecka w tym zakresie będą obejmować ocenę realizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz opieki stomatologicznej nad uczniami oraz opracowywanie i przedstawianie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku, corocznej informacji o realizacji tej opieki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama