reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zdrowie > Dentysta w każdej szkole już od 12 września 2019 r.

Dentysta w każdej szkole już od 12 września 2019 r.

W dniu 12 września 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zgodnie z nią szkoła ma obowiązek zapewnić uczniom opiekę stomatologiczną.

Zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej wszystkie dzieci w wieku szkolnym muszą zostać objęte obowiązkową opieką stomatologiczną. Nie ma wymogu aby gabinety stomatologiczne znajdowały się na terenie szkoły. Omawiana w niniejszym artykule opieka może odbywać się w dentobusie lub w gabinecie mieszczącym się poza budynkiem szkoły. Problem polega na tym, że większość szkół nie posiada gabinetów, w których świadczona jest taka pomoc. Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 roku liczba gabinetów, w których udzielane są świadczenia finansowane ze środków publicznych wyniosła 720.

Zgodnie z art. 2 ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami opieka realizowana jest w szkole i obejmuje:

  • Opiekę stomatologiczną,
  • Promocję zdrowia,
  • Profilaktyczną opiekę zdrowotną.

Opiekę dentysty należy zapewnić uczniom do ukończenia 19. roku życia. Leczyć uczniów może zarówno lekarz dentysta, jak i higienistka stomatologiczna.

Zobacz: Organizacja

Dentysta sprawujący opiekę stomatologiczną w szkole wykonuje:

1) świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci oraz młodzieży do ukończenia 18. roku życia,

2) profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci oraz młodzieży do ukończenia 19. roku życia.

Z kolei higienistka współpracuje z dentystą w zakresie edukacji zdrowotnej, jak również promocji zdrowia jamy ustnej.

Podkreślić należy, że rodzice lub pełnoletni uczniowie decydują czy chcą korzystać z takiej opieki. Zgodnie z przepisami zgoda musi być udzielona w formie pisemnej.

Zgodnie z art. 4 omawianej ustawy podmiotami zapewniającymi warunki organizacyjne opieki zdrowotnej nad uczniami są dyrektor szkoły oraz organ prowadzący szkołę.

Zobacz: Finanse

Monitorować opiekę zdrowotną nad uczniami będą wojewodowie oraz Instytut Matki i Dziecka w oparciu o dane z NFZ i dane gromadzone w ramach statystyki publicznej. Jak czytamy w uzasadnieniu: Wojewoda, w ramach dotychczasowych zadań statystyki publicznej, będzie pozyskiwał, przetwarzał i gromadził informacje o realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami. Zadania Instytutu Matki i Dziecka w tym zakresie będą obejmować ocenę realizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz opieki stomatologicznej nad uczniami oraz opracowywanie i przedstawianie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku, corocznej informacji o realizacji tej opieki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama