Dentysta w każdej szkole już od 12 września 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej wszystkie dzieci w wieku szkolnym muszą zostać objęte obowiązkową opieką stomatologiczną. Nie ma wymogu aby gabinety stomatologiczne znajdowały się na terenie szkoły. Omawiana w niniejszym artykule opieka może odbywać się w dentobusie lub w gabinecie mieszczącym się poza budynkiem szkoły. Problem polega na tym, że większość szkół nie posiada gabinetów, w których świadczona jest taka pomoc. Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 roku liczba gabinetów, w których udzielane są świadczenia finansowane ze środków publicznych wyniosła 720.
REKLAMA
Zgodnie z art. 2 ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami opieka realizowana jest w szkole i obejmuje:
- Opiekę stomatologiczną,
- Promocję zdrowia,
- Profilaktyczną opiekę zdrowotną.
Opiekę dentysty należy zapewnić uczniom do ukończenia 19. roku życia. Leczyć uczniów może zarówno lekarz dentysta, jak i higienistka stomatologiczna.
Zobacz: Organizacja
Dentysta sprawujący opiekę stomatologiczną w szkole wykonuje:
1) świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci oraz młodzieży do ukończenia 18. roku życia,
2) profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci oraz młodzieży do ukończenia 19. roku życia.
Z kolei higienistka współpracuje z dentystą w zakresie edukacji zdrowotnej, jak również promocji zdrowia jamy ustnej.
Podkreślić należy, że rodzice lub pełnoletni uczniowie decydują czy chcą korzystać z takiej opieki. Zgodnie z przepisami zgoda musi być udzielona w formie pisemnej.
Zgodnie z art. 4 omawianej ustawy podmiotami zapewniającymi warunki organizacyjne opieki zdrowotnej nad uczniami są dyrektor szkoły oraz organ prowadzący szkołę.
Zobacz: Finanse
Monitorować opiekę zdrowotną nad uczniami będą wojewodowie oraz Instytut Matki i Dziecka w oparciu o dane z NFZ i dane gromadzone w ramach statystyki publicznej. Jak czytamy w uzasadnieniu: Wojewoda, w ramach dotychczasowych zadań statystyki publicznej, będzie pozyskiwał, przetwarzał i gromadził informacje o realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami. Zadania Instytutu Matki i Dziecka w tym zakresie będą obejmować ocenę realizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz opieki stomatologicznej nad uczniami oraz opracowywanie i przedstawianie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku, corocznej informacji o realizacji tej opieki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.