Koroner w każdej gminie już od 1 stycznia 2021 r.
REKLAMA
REKLAMA
Opublikowany został projekt z dnia 21 listopada 2019 r. ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych. Nowe przepisy wprowadzą instytucję koronera już od 1 stycznia 2021 r. Nie oznacza to jednak, że lekarze rodzinni, czy też ratownicy medyczni nie będą mogli zgonu stwierdzić.
REKLAMA
Nowe obowiązki dla wojewodów
REKLAMA
Wojewoda odpowiedzialny będzie za powołanie koronera. W celu powołania koronera wojewoda obowiązany będzie skierować pisemny wniosek do okręgowej rady lekarskiej o ustalenie oraz przekazanie listy kandydatów na koronerów. Rada maksymalnie w ciągu 90 dni będzie musiała taką listę wojewodom przedstawić. Następnie wojewoda, po zasięgnięciu opinii konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny sądowej, podpisywał będzie umowę o wykonywanie czynności koronera na danym obszarze z lekarzami, których wybierze z listy przedstawionej przez okręgową radę lekarską.
To nie koniec nowych obowiązków dla wojewodów. Będą oni również odpowiedzialni za prowadzenie wykazu koronerów. Po ich stronie będzie leżała również aktualizacja wykazu. Wojewoda omawiany wykaz udostępniał będzie:
- podmiotom wykonującym działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej;
- dyspozytorniom medycznym;
- podmiotom leczniczym oraz jednostkom pomocy społecznej i innym jednostkom organizacyjnym, w przypadku gdy jest w nich sprawowana opieka medyczna;
- zakładom medycyny sądowej uczelni medycznych;
- jednostkom Policji, prokuratury, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej.
- właściwej okręgowej radzie lekarskiej.
Wojewodowie będą również odpowiedzialni za wypowiadanie umów koronerom. O tym fakcie będą mieć obowiązek poinformować okręgową izbę lekarską.
Zobacz: Zdrowie
Kto może zostać koronerem?
Zgodnie z przepisami, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. koronerem może być lekarz, który:
- ma prawo wykonywania zawodu lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- ma pełną zdolność do czynności prawnych;
- nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
- posiada:
a) specjalizację z zakresu medycyny sądowej, patomorfologii, anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny ratunkowej albo
REKLAMA
b) co najmniej 3-letni staż pracy w zawodzie lekarza oraz odbył szkolenie w zakładzie medycyny sądowej uczelni medycznej albo będący w trakcie specjalizacji z zakresu medycyny sądowej lub patomorfologii, po ukończeniu 2 roku szkolenia specjalizacyjnego i uzyskaniu zgody kierownika specjalizacji.
Koronerzy za każdorazowe stwierdzenie zgonu otrzymają wynagrodzenie. Ma ono wynosić 15% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym poprzedzającym przeprowadzenie te czynności
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.