REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
E-recepty od 8 stycznia 2020 r./ fot. Fotolia
E-recepty od 8 stycznia 2020 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 8 stycznia 2020 r. lekarz będzie miał obowiązek wystawiać recepty w formie elektronicznej. Nie oznacza to jednak, że recepty papierowe całkowicie znikną z obiegu.

Elektronizacja recept to kolejny element procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce, odbywającego się w ramach projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (P1).

REKLAMA

Podkreślić należy, że recepty elektroniczne wystawione mogą zostać na odległość. Oznacza to, że pacjent nie musi stawiać się każdorazowo w gabinecie lekarskim. Lekarze już 7 września 2019 r. otrzymali możliwość wystawiania e-recept na cały rok z góry. Pacjent realizuje kolejną receptę po skończeniu danej partii leków. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (poz. 2395) w przypadku oznaczania terminu realizacji na recepcie w postaci elektronicznej, kierując się aktualną wiedzą medyczną, oznacza na 365 dni.

 Nadal ilość produktu leczniczego nie będzie mogła przekraczać ilości niezbędnej do 120-dniowego stosowania.

Niewątpliwą zaletą e-recept jest również to, że farmaceuci bądź technicy farmacji nie będą mieli problemów z jej odczytaniem. Recepty papierowe, pisane odręcznie dostarczały często problemów przy wydawaniu leków.

Po 8 stycznia 2020 r. pacjenci otrzymają elektroniczną receptę w formie smsa lub e-mail, albo wydruk informacyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli e-recepta zostanie przesłana pacjentowi smsem w aptece  należy podać 4 cyfrowy kod oraz swój numer PESEL. Jeżeli pacjent otrzyma ją e-mailem farmaceuta zeskanuje kod cyfrowy znajdujący się w załączniku wiadomości. Trzecia i ostatnia możliwość to wydruk informacyjny (podobny do recepty papierowej, ale napisany komputerowo), który należy okazać w aptece.

Zobacz: Zdrowie

Podpisywanie elektronicznej dokumentacji medycznej

Podpisywanie elektronicznej dokumentacji medycznej odbywa się na trzy sposoby:

  • podpis kwalifikowalny
  • profil zaufaney ePUAP
  • oraz poprzez wykorzystanie, wytworzonego na potrzeby podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich, sposobu potwierdzania pochodzenia i integralności danych, dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Po 8 stycznia 2020 r. będzie można wystawić receptę papierową

Jak już zostało wspomniane mimo, że elektroniczne recepty zaczną obowiązywać już 8 stycznia 2020 r., lekarz będzie miał prawo wystawić receptę papierową. E-receptę można wystawić osobie, której tożsamości nie da się określić. Kolejną sytuacją w której lekarz po 8 stycznia 2020 r. wystawi e-receptę jest recepta transgraniczna oraz import docelowy. Podkreślić należy, że recepta transgraniczna może być wystawiona w formie papierowej do końca 2020 r. Papierową receptę wystawić może lekarz sam sobie, jak również członkom swojej rodziny. Podobnie będzie w sytuacji, gdy w gabinecie lekarza przestanie działać system.

W dniu 1 stycznia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (poz. 2395), zgodnie z którym recepta w postaci elektronicznej, na której nie oznaczono terminu realizacji recepty, nie może być zrealizowana po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na niej daty realizacji „od dnia”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA