REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 1 marca 2022 r. zaszczepią się na COVID-19 także studenci medycyny

Od 1 marca 2022 r. obowiązek szczepień na COVID-19 także dla studentów medycyny
Od 1 marca 2022 r. obowiązek szczepień na COVID-19 także dla studentów medycyny
Agencja Gazeta

REKLAMA

REKLAMA

Do 1 marca 2022 r. powinni zaczepić się na COVID-19 także studencie medycyny. Osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca 2021 r. muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach dla zawodów medycznych. 1 marca 2022 r. każdy pracownik ochrony zdrowia będzie musiał udokumentować przejście pełnego szczepienia na COVID-19. Obowiązek dotyczy także studentów medycyny

REKLAMA

MZ: W pełni zaszczepionych jest 92 proc. lekarzy i 82 proc. pielęgniarek, położnych i farmaceutów

W pełni zaszczepionych jest 144 721 lekarzy, czyli 92 proc. oraz 248 507 pielęgniarek, 32 748 położnych i 31 581 farmaceutów, co daje w tych trzech ostatnich grupach zawodowych zaszczepienie na poziomie 82 proc. Zdrowia. Dane dotyczą pracowników medycznych zaszczepionych pełną dawką. Ze statystyki wynika, że grupą zawodową zaszczepioną w stopniu najwyższym są lekarze. Jest ich 92 proc. Następną grupę pod względem zaszczepienia stanowią dentyści. Tutaj uodpornionych jest już 38 691 lekarzy, co stanowi 87 proc. wszystkich. Na trzecim miejscu znaleźli się diagności laboratoryjni. Na 18 401 przedstawicieli tej grupy zawodowej w pełni zaszczepionych jest 15 694, czyli 85 proc. Kolejne grupy zawodowe z wynikiem 82 proc. zajmują farmaceuci (31 581 zaszczepionych), pielęgniarki (248 507 zaszczepionych) oraz położone (32 748 zaszczepione). Z kolei wśród felczerów zaszczepionych w pełni jest 395 osób na 505, co stanowi 78 proc. Natomiast na 71 863 fizjoterapeutów szczepienie przyjęło 51 557 (72 proc.).

Obowiązek szczepień na COVID-19

Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 wprowadzony rozporządzeniem dotyczy "osób wykonujących zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego; osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym; studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego".

Obowiązek szczepień na COVID-19 – kluczowe 6 miesięcy

"Obowiązek (...) ma zastosowanie także do osób, u których do dnia 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2" - zaznaczono w przepisach.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu "wprowadzany obowiązek należy wykonać nie później niż do dnia 1 marca 2022 r., przez zaszczepienie się szczepionkami przeciwko COVID-19 schematem podstawowym: dwoma dawkami lub jedną dawką, zależnie od charakterystyki produktu leczniczego danej szczepionki, w celu otrzymania unijnego cyfrowego zaświadczenia".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzasadnienie wprowadzenia obowiązku szczepień na COVID-19

Zaznaczono, że "proponowana interwencja jest konieczna z uwagi na kolejne fale epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2". Będzie to stanowiło - jak podkreślono - dodatkowe wyzwanie dla zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia.

"W czasie stanu epidemii COVID-19 zasadne jest wdrożenie działań profilaktycznych w odniesieniu do powyższych grup osób, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych" - uzasadniono w projekcie.

Ponadto wyjaśniono, że przy wyborze grup osób objętych obowiązkiem szczepień przeciw COVID-19 "kierowano się potrzebą zabezpieczenia grup zawodowych strategicznych z punktu widzenia działania państwa w czasie pandemii, odpowiadających za funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia oraz studentów".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Xyz
    2021-12-27 10:41:04
    Po co szczepic jak sie przechorowalo "covida" i organizm wytworzyl przeciwciala Przeciez pamiec immunologiczna jest na tyle inteligentna, ze po zetknieciu sie poraz kolejny z wirusem odtwarza sie i przechodzi chorobe lagodniej wiec na co te szczepienia, ktore trzeba powtarzac co jakis czas bo nie sa na tyle skuteczne Na inne choroby zakazne np ospe raz sie w zyciu szczepi pozniej i tak sie choruje i jakos wystarcza a na covid przechoruje sie i trzeba szczepic milionami dawek bo na dwoch sie juz nie skonczylo Zreszta to nie szczepionka tylko preparat Przed kazdym szczepieniem trzeba wyrazic zgode Nikt nie bierze za to odpowiedzialnosci czyli za NOP-y nawet producent A od fali szczepien bardzo duzo mlodych zdrowych ludzi umiera na bardzo polularna teraz chorobe "naglice", czy to ma jakis zwiazek? I jak mozna zwolnic dobrego pracownika np.pielegniarke lub lekarza, ktorzy nalezycie wykonuja swoje obowiazki tylko za brak szczepienia? Pozbawic czlowieka pracy bo nie chce przyjac "szczepionki" bo przechorowal i ma silny uklad odpornosciowy.. W tych czasach, w ktorych zyjemy zdrowy czlowiek nie ma bytu - zdrowy tzn taki, ktory nie leczy sie na zadne choroby i nie kupuje lekow, ktory nie przyczynia sie do zarabiania firmom farmaceutycznych Teraz nawet nie mozna myslec logicznie bo tez to jest niemile widziane jesli mowi sie glosno o tym calym cyrku, ktory dzieje sie w Polsce i na swiecie Eh szkoda, ze nas rzad tak pocichutku powolutku wybije a my na to dajemy pozwolenie
    6
    pokażodpowiedzi (2)
  • ostra
    2022-01-01 18:49:52
    to się nie zgadzajmy na to,ja jeżeli nic z tym nie zrobimy zamknę gabinet,mam nadzieję ,że znajdzie się więcej osób które nie będą się chciały na to zgodzić.
    1
    pokażodpowiedzi (2)
  • BB
    2022-01-30 20:21:46
    Lekarze, clebryci typu Paseczny oraz ludzie na wysokich stanowiska mają możliwość "szczepić się na papierze", lud takich możliwości nie ma.
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

REKLAMA

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

REKLAMA

MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

REKLAMA