REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV rozpoczną się w 2023 r.

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV rozpoczną się w 2023 r.
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV rozpoczną się w 2023 r.

REKLAMA

REKLAMA

Po aktualizacji harmonogramu realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej (realizowanej na mocy uchwały nr 10 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020–2030 (M.P. poz. 189)), bezpłatne szczepienia dziewcząt przeciw HPV mają rozpocząć się w 2023 r.

Tak wynika z odpowiedzi z 21 kwietnia 2022 r. MZ na interpelację poselską nr 32855 złożoną przez posłanki Poseł Martę Golbik i Ewę Kołodziej.

REKLAMA

Krajowy programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV

REKLAMA

Autorki interpelacji podniosły, że rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania (po raku piersi) nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku umiera 230 000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na blisko pół miliona rocznie. Ponad 80% wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się. W Polsce odnotowuje się ok. 3000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, 50% chorych umiera.

Rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie krajowego programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV na wzór programów prowadzonych z powodzeniem na świecie. Warto wspomnieć, że jest to standard nie tylko w najbogatszych krajach. Polska pozostaje jednym z ostatnich państw byłego bloku wschodniego, w którym nie ma powszechnego dostępu do bezpłatnych szczepień. Komisja Europejska w ramach Europejskiego Planu Walki z Rakiem postawiła wyraźny cel, by do 2030 r. w całej Unii zaszczepiono co najmniej 90 proc. docelowej populacji dziewcząt, a także bardzo poważnie zwiększono poziom szczepień chłopców.

Narodowa Strategię Onkologiczna

REKLAMA

Posłanki wskazały też, że w 2020 roku rząd przyjął Narodową Strategię Onkologiczną, czyli wieloletni program polityki zdrowotnej. W odpowiedzi na liczne apele środowisk ekspertów, lekarzy i pacjentów w programie zaplanowano wprowadzenie szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek od 2021 r. i chłopców od 2026 r. W programie założono jednocześnie, że: „do końca 2028 r. zaszczepimy przynajmniej 60% dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego”. Biorąc pod uwagę skalę wyzwania, szczepienia powinny były ruszyć zgodnie z deklaracjami jeszcze w zeszłym roku. Również w odpowiedzi na interpelację nr 23531 z maja 2021 roku złożoną przeze mnie i grupę posłów Ministerstwo Zdrowia deklarowało szereg działań przygotowawczych związanych z wdrożeniem programu.

Tymczasem w praktyce powszechne, bezpłatne szczepienia nadal nie są dostępne. W częściowej (50-procentowej) refundacji dostępna jest na tę chwilę jedna szczepionka. Bezpłatne lub częściowo płatne szczepienia są organizowane przez niektóre samorządy niezależnie od deklaracji rządowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV rozpoczną się w 2023 r.

W odpowiedzi na interpelację czytamy, że:

  1. Zakup szczepionek przeciw HPV do szczepień nieodpłatnych będzie procedowany zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, w przyjętym trybie udzielania zamówienia publicznego, z zachowaniem wymaganych reguł i zasad biznesowych i uczciwej konkurencji, co aktualnie wyklucza prowadzenie rozmów z potencjalnymi dostawcami na temat realizacji zamówienia.
  2. Nie jest aktualnie znany termin ogłoszenia procedury przetargowej i data dostawy szczepionek.
  3. Minister Zdrowia otrzymał od producentów informację o dostępie do szczepionek oraz oczekiwaniach gwarantujących zamawiającemu dostęp do produktów w przypadku ogłoszenia zakupu centralnego.
  4. Procedowana obecnie zmiana przepisów prawa i zabezpieczenie szczepionek do rozpoczęcia realizacji celu określonego w Narodowej Strategii Onkologicznej będzie sprzyjała realizacji szczepień na zasadach przyjętych dla szczepień obowiązkowych, realizowanych w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej, z zapewnieniem dobrowolności ich realizacji.
  5. Realizacja szczepień zostanie poprzedzona działaniami informacyjnymi i oświatowo-zdrowotnymi dotyczącymi promocji szczepień realizowanymi poprzez kampanie informacyjno-edukacyjne oraz akcje informacyjne m.in. na portalach internetowych administracji publicznej, stowarzyszeń i instytucji naukowych działających na rzecz szczepień.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA