REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV rozpoczną się w 2023 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV rozpoczną się w 2023 r.
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV rozpoczną się w 2023 r.

REKLAMA

REKLAMA

Po aktualizacji harmonogramu realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej (realizowanej na mocy uchwały nr 10 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020–2030 (M.P. poz. 189)), bezpłatne szczepienia dziewcząt przeciw HPV mają rozpocząć się w 2023 r.

Tak wynika z odpowiedzi z 21 kwietnia 2022 r. MZ na interpelację poselską nr 32855 złożoną przez posłanki Poseł Martę Golbik i Ewę Kołodziej.

REKLAMA

Krajowy programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV

REKLAMA

Autorki interpelacji podniosły, że rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania (po raku piersi) nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku umiera 230 000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na blisko pół miliona rocznie. Ponad 80% wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się. W Polsce odnotowuje się ok. 3000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, 50% chorych umiera.

Rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie krajowego programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV na wzór programów prowadzonych z powodzeniem na świecie. Warto wspomnieć, że jest to standard nie tylko w najbogatszych krajach. Polska pozostaje jednym z ostatnich państw byłego bloku wschodniego, w którym nie ma powszechnego dostępu do bezpłatnych szczepień. Komisja Europejska w ramach Europejskiego Planu Walki z Rakiem postawiła wyraźny cel, by do 2030 r. w całej Unii zaszczepiono co najmniej 90 proc. docelowej populacji dziewcząt, a także bardzo poważnie zwiększono poziom szczepień chłopców.

Narodowa Strategię Onkologiczna

REKLAMA

Posłanki wskazały też, że w 2020 roku rząd przyjął Narodową Strategię Onkologiczną, czyli wieloletni program polityki zdrowotnej. W odpowiedzi na liczne apele środowisk ekspertów, lekarzy i pacjentów w programie zaplanowano wprowadzenie szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek od 2021 r. i chłopców od 2026 r. W programie założono jednocześnie, że: „do końca 2028 r. zaszczepimy przynajmniej 60% dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego”. Biorąc pod uwagę skalę wyzwania, szczepienia powinny były ruszyć zgodnie z deklaracjami jeszcze w zeszłym roku. Również w odpowiedzi na interpelację nr 23531 z maja 2021 roku złożoną przeze mnie i grupę posłów Ministerstwo Zdrowia deklarowało szereg działań przygotowawczych związanych z wdrożeniem programu.

Tymczasem w praktyce powszechne, bezpłatne szczepienia nadal nie są dostępne. W częściowej (50-procentowej) refundacji dostępna jest na tę chwilę jedna szczepionka. Bezpłatne lub częściowo płatne szczepienia są organizowane przez niektóre samorządy niezależnie od deklaracji rządowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV rozpoczną się w 2023 r.

W odpowiedzi na interpelację czytamy, że:

  1. Zakup szczepionek przeciw HPV do szczepień nieodpłatnych będzie procedowany zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, w przyjętym trybie udzielania zamówienia publicznego, z zachowaniem wymaganych reguł i zasad biznesowych i uczciwej konkurencji, co aktualnie wyklucza prowadzenie rozmów z potencjalnymi dostawcami na temat realizacji zamówienia.
  2. Nie jest aktualnie znany termin ogłoszenia procedury przetargowej i data dostawy szczepionek.
  3. Minister Zdrowia otrzymał od producentów informację o dostępie do szczepionek oraz oczekiwaniach gwarantujących zamawiającemu dostęp do produktów w przypadku ogłoszenia zakupu centralnego.
  4. Procedowana obecnie zmiana przepisów prawa i zabezpieczenie szczepionek do rozpoczęcia realizacji celu określonego w Narodowej Strategii Onkologicznej będzie sprzyjała realizacji szczepień na zasadach przyjętych dla szczepień obowiązkowych, realizowanych w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej, z zapewnieniem dobrowolności ich realizacji.
  5. Realizacja szczepień zostanie poprzedzona działaniami informacyjnymi i oświatowo-zdrowotnymi dotyczącymi promocji szczepień realizowanymi poprzez kampanie informacyjno-edukacyjne oraz akcje informacyjne m.in. na portalach internetowych administracji publicznej, stowarzyszeń i instytucji naukowych działających na rzecz szczepień.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

REKLAMA

Minimum 8000 zł brutto dla pracowników sądów? Związki zawodowe apelują o reformy

Brak rąk do pracy, niskie wynagrodzenia i narastający problem rotacji – pracownicy sądów alarmują, że bez systemowych reform i podwyżek polski wymiar sprawiedliwości może się załamać. Związek Zawodowy Ad Rem wskazuje, że choć podpisano porozumienie z rządem, jest to dopiero pierwszy krok do normalizacji.

5 mitów na temat "snusów"

W debacie publicznej coraz częściej słyszy się o "snusie" – produkcie, który rzekomo zyskuje popularność wśród osób uzależnionych od nikotyny. W rzeczywistości jednak termin ten jest bardzo często używany nieprawidłowo.

REKLAMA