REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedzielski: będą dodatkowe środki na onkologię i szpitale! Ile?

Jak poprawić sytuację finansową polskich szpitali?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na onkologię i szpitale przeznaczone zostanie dodatkowe 1,6 mld zł - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. 279 mln z tej kwoty zasili onkologię, a 1,3 mld trafi do szpitali, głównie powiatowych.

Jak poprawić sytuację finansową polskich szpitali

Szef MZ wskazał, że sytuacja ekonomiczna związana z inflacją wygenerowaną przez konflikt wywołany przez Rosję na Ukrainie dotyka także sektor medyczny. Stąd, jak akcentował, systematycznie podejmowane instrumenty i rozwiązania, które mają pomóc poprawić sytuację finansową polskich szpitali.

REKLAMA

REKLAMA

Minister poinformował na konferencji prasowej o dwóch obszarach zwiększenia nakładów na zdrowie – onkologii i szpitalnictwa. Wskazał, że jest to odpowiedź na lokalne potrzeby związane z dostępnością do leczenia i zaawansowanej diagnostyki.

"Zdecydowaliśmy się zwiększyć finansowanie szpitali, przede wszystkim powiatowych. Po pierwsze wprowadzając rozwiązanie, które pomaga tym szpitalom, które nie wykonały ryczałtu" – wskazał. "Po drugie, zmieniamy wyceny w internie, czyli w takim zakresie procedur, który jest charakterystyczny dla szpitali przede wszystkim powiatowych, tych, które zapewniają podstawową opiekę i pomoc" - powiedział.

W sumie - jak zapowiedział Niedzielski - system opieki zdrowotnej będzie powiększony o kwotę 1,6 mld zł.

Zmiana sytuacji chorych onkologicznie

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przypomniał, że 20 kwietnia weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, która zmienia sytuację chorych onkologiczne w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Pierwszym krokiem tej ustawy jest wejście w życie tzw. koordynatorów, czyli osób, które będą opiekowały się pacjentem przez całą ścieżkę leczenia i diagnozy" - wyjaśnił.

REKLAMA

Koordynatorzy mają pojawić się 20 maja w każdym ośrodku onkologicznym. "Przypomnę, że do sieci onkologicznej z automatu weszły wszystkie ośrodki, które leczą pacjentów onkologicznych. Szacujemy, że takich koordynatorów w naszym kraju będzie potrzeba około 700" - mówił.

Kraska wyjaśniał, że koordynator jest „jakby przedłużeniem ramienia lekarza” - umawia wizyty i diagnostykę, wyjaśnia postępowanie w przystępny sposób. Koordynator – jak zaznaczył - nie musi być medykiem. Powinien być natomiast osobą przeszkoloną i empatyczną. Podał, że na zatrudnienie koordynatorów będzie 84 mln 300 tys. zł.

Jeśli chodzi o dodatkowe środki, to 87 mln zł trafi do wysokospecjalistycznych ośrodków zajmujących się leczeniem raka piersi i raka jelita grubego. Dodatkowe nakłady mają być przeznaczone m.in. na pracownie patomorfologiczne.

„Wszyscy doskonale wiemy, że prawidłowa diagnoza, prawidłowe leczenie pacjenta onkologicznego, zależy od dobrze postawionej diagnozy patomorfologicznej. Wprowadziliśmy akredytację - czyli te ośrodki, które będą wykonywały badania patomorfologiczne, muszą być przez nas certyfikowane. W tej chwili w Polsce jest wydanych 38 takich certyfikatów dla tych pracowni. Docelowo ma być tych pracowni 51" - poinformował.

To, by diagnoza patomorfologiczna została postawiona szybko jest – jak akcentował - bardzo ważne. "Na ten cel przeznaczamy 107 mln zł" - mówił. Łącznie na onkologię dodatkowo skierowane zostanie więc ok. 279 mln zł.

Jak finansowane są szpitale

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, przypominał, że postawą finansowania szpitali sieciowych, czyli podstawowego zabezpieczenia szpitalnego jest ryczałt, który na rok następny naliczany jest według realizacji świadczeń w roku poprzednim. "Ten mechanizm działa również w roku 2023, gdzie naliczamy nowe ryczałty, czyli wartości kontraktów szpitali w oparciu o wykonanie w roku poprzednim" - mówił prezes NFZ.

Zwrócił uwagę, że w roku 2022 wiele szpitali działało jeszcze w trybie pandemicznym, co spowodowało, że duża ich liczba miała problem z osiągnięciem poziomu wykonania kontraktu oznaczonego w umowie. "W konsekwencji kontrakt w roku 2023 musiałby zostać obniżony o wartość niezrealizowanych świadczeń w ryczałcie" - powiedział Nowak. Dodał, że jest także druga grupa szpitali, które "włączyły się w +odrabianie długu zdrowotnego+ i te z kolei miały mocno przekroczone wartości ryczałtu".

"W roku ubiegłym szpitale, które przekroczyły wartość realizacji ryczałtu, uzyskały część środków. To było 60 proc. tzw. nadwykonań za 11 miesięcy, które już podniosły ryczałt w roku poprzednim. To się przełożyło na drugi etap. Startowy ryczałt był dla tych szpitali wyższy o kwotę zwiększenia z ubiegłego roku. Obecnie mamy kolejny etap realizacji przepisów i te szpitale, które nie wykonały ryczałtu w ubiegłym roku uwolniły pewną kwotę pieniędzy, o którą zostaną zwiększone ryczałty placówek, które w dużym tempie realizowały świadczenia w roku ubiegłym" - powiedział szef NFZ.

Dodał, że szpitale, którym nie udało się utrzymać tempa określonego w ubiegłorocznym ryczałcie, miałyby obniżoną wartość ryczałtu w 2023 r., co z kolei mogłoby doprowadzić do utraty płynności finansowej i problemów z osiągnięciem wyników ekonomicznych. „Mogłyby w tej sytuacji ograniczać przyjęcie przede wszystkich pacjentów w powiatach, bo to dotyczy głównie szpitali pierwszego i drugiego poziomu" – wskazał.

Szef Funduszu podał, że minister podpisał rozporządzenie o ogólnych warunkach umów, które pozwala skierować do szpitali pomoc w wysokości 700 mln zł. „Nawet jeśli szpitale mają nieco obniżony ryczałt z uwagi na niewykonanie w ubiegłym roku, mogą uzyskać gwarantowane finansowanie, jeśli wykonają przewidzianą w ubiegłym roku liczbę świadczeń, oczywiście po nowych, wyższych cenach" – wskazał.

Podał, że dodatkowe środki za wyższą jakość to 100 mln. Prezes Funduszu zwrócił też uwagę, że od 1 stycznia weszły ponadto nowe wyceny, nowe taryfy w wielu grupach internistycznych. "To jest coś, na co dyrektorzy szpitali czekali. To jest kwota, która podniesie globalnie wartość kontraktów o 500 mln zł" - powiedział prezes NFZ.

Zaznaczył, że "ten zastrzyk finansowy będzie odczuwalny przez zarządzających szpitalami, tym bardziej, że jest to regulacja, która wchodzi w życie od 1 stycznia, w związku z tym, w fakturze za maj będą skumulowane środki za kilka miesięcy". „To da zastrzyk finansowy poprawiający sytuację finansową. A przecież to nie koniec, bo za chwilę nowe wyceny wynikające z waloryzacji minimalnego wynagrodzenia” – dodał. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ szz/ mgw/ iżu/ ann/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

REKLAMA

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA