REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedzielski: będą dodatkowe środki na onkologię i szpitale! Ile?

Jak poprawić sytuację finansową polskich szpitali?
Jak poprawić sytuację finansową polskich szpitali?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na onkologię i szpitale przeznaczone zostanie dodatkowe 1,6 mld zł - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. 279 mln z tej kwoty zasili onkologię, a 1,3 mld trafi do szpitali, głównie powiatowych.

Jak poprawić sytuację finansową polskich szpitali

Szef MZ wskazał, że sytuacja ekonomiczna związana z inflacją wygenerowaną przez konflikt wywołany przez Rosję na Ukrainie dotyka także sektor medyczny. Stąd, jak akcentował, systematycznie podejmowane instrumenty i rozwiązania, które mają pomóc poprawić sytuację finansową polskich szpitali.

REKLAMA

REKLAMA

Minister poinformował na konferencji prasowej o dwóch obszarach zwiększenia nakładów na zdrowie – onkologii i szpitalnictwa. Wskazał, że jest to odpowiedź na lokalne potrzeby związane z dostępnością do leczenia i zaawansowanej diagnostyki.

"Zdecydowaliśmy się zwiększyć finansowanie szpitali, przede wszystkim powiatowych. Po pierwsze wprowadzając rozwiązanie, które pomaga tym szpitalom, które nie wykonały ryczałtu" – wskazał. "Po drugie, zmieniamy wyceny w internie, czyli w takim zakresie procedur, który jest charakterystyczny dla szpitali przede wszystkim powiatowych, tych, które zapewniają podstawową opiekę i pomoc" - powiedział.

W sumie - jak zapowiedział Niedzielski - system opieki zdrowotnej będzie powiększony o kwotę 1,6 mld zł.

Zmiana sytuacji chorych onkologicznie

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przypomniał, że 20 kwietnia weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, która zmienia sytuację chorych onkologiczne w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Pierwszym krokiem tej ustawy jest wejście w życie tzw. koordynatorów, czyli osób, które będą opiekowały się pacjentem przez całą ścieżkę leczenia i diagnozy" - wyjaśnił.

REKLAMA

Koordynatorzy mają pojawić się 20 maja w każdym ośrodku onkologicznym. "Przypomnę, że do sieci onkologicznej z automatu weszły wszystkie ośrodki, które leczą pacjentów onkologicznych. Szacujemy, że takich koordynatorów w naszym kraju będzie potrzeba około 700" - mówił.

Kraska wyjaśniał, że koordynator jest „jakby przedłużeniem ramienia lekarza” - umawia wizyty i diagnostykę, wyjaśnia postępowanie w przystępny sposób. Koordynator – jak zaznaczył - nie musi być medykiem. Powinien być natomiast osobą przeszkoloną i empatyczną. Podał, że na zatrudnienie koordynatorów będzie 84 mln 300 tys. zł.

Jeśli chodzi o dodatkowe środki, to 87 mln zł trafi do wysokospecjalistycznych ośrodków zajmujących się leczeniem raka piersi i raka jelita grubego. Dodatkowe nakłady mają być przeznaczone m.in. na pracownie patomorfologiczne.

„Wszyscy doskonale wiemy, że prawidłowa diagnoza, prawidłowe leczenie pacjenta onkologicznego, zależy od dobrze postawionej diagnozy patomorfologicznej. Wprowadziliśmy akredytację - czyli te ośrodki, które będą wykonywały badania patomorfologiczne, muszą być przez nas certyfikowane. W tej chwili w Polsce jest wydanych 38 takich certyfikatów dla tych pracowni. Docelowo ma być tych pracowni 51" - poinformował.

To, by diagnoza patomorfologiczna została postawiona szybko jest – jak akcentował - bardzo ważne. "Na ten cel przeznaczamy 107 mln zł" - mówił. Łącznie na onkologię dodatkowo skierowane zostanie więc ok. 279 mln zł.

Jak finansowane są szpitale

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, przypominał, że postawą finansowania szpitali sieciowych, czyli podstawowego zabezpieczenia szpitalnego jest ryczałt, który na rok następny naliczany jest według realizacji świadczeń w roku poprzednim. "Ten mechanizm działa również w roku 2023, gdzie naliczamy nowe ryczałty, czyli wartości kontraktów szpitali w oparciu o wykonanie w roku poprzednim" - mówił prezes NFZ.

Zwrócił uwagę, że w roku 2022 wiele szpitali działało jeszcze w trybie pandemicznym, co spowodowało, że duża ich liczba miała problem z osiągnięciem poziomu wykonania kontraktu oznaczonego w umowie. "W konsekwencji kontrakt w roku 2023 musiałby zostać obniżony o wartość niezrealizowanych świadczeń w ryczałcie" - powiedział Nowak. Dodał, że jest także druga grupa szpitali, które "włączyły się w +odrabianie długu zdrowotnego+ i te z kolei miały mocno przekroczone wartości ryczałtu".

"W roku ubiegłym szpitale, które przekroczyły wartość realizacji ryczałtu, uzyskały część środków. To było 60 proc. tzw. nadwykonań za 11 miesięcy, które już podniosły ryczałt w roku poprzednim. To się przełożyło na drugi etap. Startowy ryczałt był dla tych szpitali wyższy o kwotę zwiększenia z ubiegłego roku. Obecnie mamy kolejny etap realizacji przepisów i te szpitale, które nie wykonały ryczałtu w ubiegłym roku uwolniły pewną kwotę pieniędzy, o którą zostaną zwiększone ryczałty placówek, które w dużym tempie realizowały świadczenia w roku ubiegłym" - powiedział szef NFZ.

Dodał, że szpitale, którym nie udało się utrzymać tempa określonego w ubiegłorocznym ryczałcie, miałyby obniżoną wartość ryczałtu w 2023 r., co z kolei mogłoby doprowadzić do utraty płynności finansowej i problemów z osiągnięciem wyników ekonomicznych. „Mogłyby w tej sytuacji ograniczać przyjęcie przede wszystkich pacjentów w powiatach, bo to dotyczy głównie szpitali pierwszego i drugiego poziomu" – wskazał.

Szef Funduszu podał, że minister podpisał rozporządzenie o ogólnych warunkach umów, które pozwala skierować do szpitali pomoc w wysokości 700 mln zł. „Nawet jeśli szpitale mają nieco obniżony ryczałt z uwagi na niewykonanie w ubiegłym roku, mogą uzyskać gwarantowane finansowanie, jeśli wykonają przewidzianą w ubiegłym roku liczbę świadczeń, oczywiście po nowych, wyższych cenach" – wskazał.

Podał, że dodatkowe środki za wyższą jakość to 100 mln. Prezes Funduszu zwrócił też uwagę, że od 1 stycznia weszły ponadto nowe wyceny, nowe taryfy w wielu grupach internistycznych. "To jest coś, na co dyrektorzy szpitali czekali. To jest kwota, która podniesie globalnie wartość kontraktów o 500 mln zł" - powiedział prezes NFZ.

Zaznaczył, że "ten zastrzyk finansowy będzie odczuwalny przez zarządzających szpitalami, tym bardziej, że jest to regulacja, która wchodzi w życie od 1 stycznia, w związku z tym, w fakturze za maj będą skumulowane środki za kilka miesięcy". „To da zastrzyk finansowy poprawiający sytuację finansową. A przecież to nie koniec, bo za chwilę nowe wyceny wynikające z waloryzacji minimalnego wynagrodzenia” – dodał. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ szz/ mgw/ iżu/ ann/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA