REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto oddawać krew w wakacje?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
krwiodawca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krwiodawstwo. Kto może oddać krew? Jak przygotować się do donacji? Jakie są zalety krwiodawstwa? Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina w ramach cyklicznej akcji edukacyjnej "Środy z Profilaktyką". 
rozwiń >

Krwi nie można wyprodukować

Krew jest cenniejsza niż myślimy. Pomimo tego że medycyna stale się rozwija, wciąż nie znaleziono sposobu na wyprodukowanie krwi. Pozyskać ją można jedynie od zdrowego człowieka. 

REKLAMA

Zapotrzebowanie na krew jest przez cały rok, jednak to wakacje są czasem, gdy niedobory krwi oraz jej składników mogą występować częściej. 

Szacuje się, że średnio co dziesiątej osobie leczonej w szpitalu potrzebna jest krew. W jakich ilościach?

 • operacja serca - 6 jednostek krwi
 • ofiara wypadku - 10 jednostek krwi 
 • choroba nowotworowa - 8 x 450 ml tygodniowo 

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą może zostać osoba zdrowa, pełnoletnia (do 65 r.ż.), ważąca minimum 50 kg, która nie jest przewlekle chora i nie przyjmuje na stałe żadnych leków. 

Wyjątkowo cenna jest grupa krwi 0 Rh-, albowiem posiadacze krwi z tej grupy mogą ją oddać każdemu potrzebującemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oddawanie krwi obywa się przy użyciu jednorazowego sprzętu i jest całkowicie bezpieczne.

 

Jak przygotować się do oddania krwi?

REKLAMA

Do donacji nie trzeba się odpowiednio mocno przygotowywać, jeśli prowadzi się zdrowy styl życia. Warto pamiętać jednak o kilku rzeczach, takich jak: odpowiednia ilość snu, lekkostrawny posiłek tego dnia, unikanie tłustych i ostrych potraw, solidne nawadnianie na dzień przed (najlepiej około 2 litry płynów), unikanie alkoholu (również dzień przed) i ograniczenie papierosów. 

Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle kilka minut. Należy jednak wziąć pod uwagę czas na wypełnienie ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. 

A co zrobić po donacji? Przez co najmniej kilka minut po pobraniu wyprostować rękę i uciskać miejsce wkłucia. Po oddaniu krwi organizm może być osłabiony, dlatego tego dnia warto unikać dusznych i gorących pomieszczeń oraz wysiłku fizycznego (sport nie jest wskazany również kolejnego dnia). Regularnie spożywane węglowodanowe posiłki ułatwią regenerację. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się od razu z personelem medycznym w placówce oddawania krwi. Ubytek krwi po oddaniu jest regenerowany przez organizm w ciągu 4 tygodni.

Czy wiesz, że…

Jedno oddanie krwi może uratować nawet 3 życia? 

Jak często można oddawać krew? 

W zależności od płci i metody pobrania, można oddawać krew z następującą częstotliwością: 

 • krew pełna - nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet (przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni);
 • osocze - jeden dawca może oddać w ciągu roku więcej niż 25 litrów osocza (objętość netto, bez antykoagulantu), przerwa pomiędzy poszczególnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 tygodnie;
 • zabiegi pobrania płytek krwi (trombaferezy) - nie częściej niż 12 razy w roku (przerwy pomiędzy tymi zabiegami nie powinny być krótsze niż 4 tygodnie),

Każdorazowo przy oddawaniu krwi u krwiodawcy wykonuje się badania, które można bezpłatnie odebrać kilka dni po pobraniu. Do rutynowo wykonywanych badań należą: poziom hemoglobiny, test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV, grupa krwi układu ABO, grupa krwi układu Rh (przy kolejnych donacjach również inne układy grupowe), przeciwciała. 

Zalety oddawania krwi

Oprócz szeregu badań wykonywanych przy każdej donacji, są też inne zalety:

 • zwolnienie od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym
 • posiłek regeneracyjny 
 • zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi
 • możliwość odliczenia darowizny w roku podatkowym

Ponadto Honorowy Dawca Krwi może:

 • korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach;
 • otrzymać bezpłatne leki umieszczone w wykazie leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu oraz leków, które ZHDK może stosować w związku z oddawaniem krwi.

Gdzie można oddać krew?

Punkty pobierania krwi znajdują się w każdym województwie, warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy. Często organizowane są akcje pobierania krwi i wówczas można się zgłosić do specjalnie oznaczonego mobilnego punktu.

Warto pamiętać: Krew może uratować życie! 

Zobacz także: Honorowy Dawca Krwi 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Źródło informacji: NFZ, Narodowe Centrum Krwi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA