REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto oddawać krew w wakacje?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
krwiodawca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krwiodawstwo. Kto może oddać krew? Jak przygotować się do donacji? Jakie są zalety krwiodawstwa? Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina w ramach cyklicznej akcji edukacyjnej "Środy z Profilaktyką". 

rozwiń >

Krwi nie można wyprodukować

Krew jest cenniejsza niż myślimy. Pomimo tego że medycyna stale się rozwija, wciąż nie znaleziono sposobu na wyprodukowanie krwi. Pozyskać ją można jedynie od zdrowego człowieka. 

REKLAMA

Zapotrzebowanie na krew jest przez cały rok, jednak to wakacje są czasem, gdy niedobory krwi oraz jej składników mogą występować częściej. 

Szacuje się, że średnio co dziesiątej osobie leczonej w szpitalu potrzebna jest krew. W jakich ilościach?

  • operacja serca - 6 jednostek krwi
  • ofiara wypadku - 10 jednostek krwi 
  • choroba nowotworowa - 8 x 450 ml tygodniowo 

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą może zostać osoba zdrowa, pełnoletnia (do 65 r.ż.), ważąca minimum 50 kg, która nie jest przewlekle chora i nie przyjmuje na stałe żadnych leków. 

Wyjątkowo cenna jest grupa krwi 0 Rh-, albowiem posiadacze krwi z tej grupy mogą ją oddać każdemu potrzebującemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oddawanie krwi obywa się przy użyciu jednorazowego sprzętu i jest całkowicie bezpieczne.

 

Jak przygotować się do oddania krwi?

REKLAMA

Do donacji nie trzeba się odpowiednio mocno przygotowywać, jeśli prowadzi się zdrowy styl życia. Warto pamiętać jednak o kilku rzeczach, takich jak: odpowiednia ilość snu, lekkostrawny posiłek tego dnia, unikanie tłustych i ostrych potraw, solidne nawadnianie na dzień przed (najlepiej około 2 litry płynów), unikanie alkoholu (również dzień przed) i ograniczenie papierosów. 

Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle kilka minut. Należy jednak wziąć pod uwagę czas na wypełnienie ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. 

A co zrobić po donacji? Przez co najmniej kilka minut po pobraniu wyprostować rękę i uciskać miejsce wkłucia. Po oddaniu krwi organizm może być osłabiony, dlatego tego dnia warto unikać dusznych i gorących pomieszczeń oraz wysiłku fizycznego (sport nie jest wskazany również kolejnego dnia). Regularnie spożywane węglowodanowe posiłki ułatwią regenerację. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się od razu z personelem medycznym w placówce oddawania krwi. Ubytek krwi po oddaniu jest regenerowany przez organizm w ciągu 4 tygodni.

Czy wiesz, że…

Jedno oddanie krwi może uratować nawet 3 życia? 

Jak często można oddawać krew? 

W zależności od płci i metody pobrania, można oddawać krew z następującą częstotliwością: 

  • krew pełna - nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet (przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni);
  • osocze - jeden dawca może oddać w ciągu roku więcej niż 25 litrów osocza (objętość netto, bez antykoagulantu), przerwa pomiędzy poszczególnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 tygodnie;
  • zabiegi pobrania płytek krwi (trombaferezy) - nie częściej niż 12 razy w roku (przerwy pomiędzy tymi zabiegami nie powinny być krótsze niż 4 tygodnie),

Każdorazowo przy oddawaniu krwi u krwiodawcy wykonuje się badania, które można bezpłatnie odebrać kilka dni po pobraniu. Do rutynowo wykonywanych badań należą: poziom hemoglobiny, test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV, grupa krwi układu ABO, grupa krwi układu Rh (przy kolejnych donacjach również inne układy grupowe), przeciwciała. 

Zalety oddawania krwi

Oprócz szeregu badań wykonywanych przy każdej donacji, są też inne zalety:

  • zwolnienie od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym
  • posiłek regeneracyjny 
  • zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi
  • możliwość odliczenia darowizny w roku podatkowym

Ponadto Honorowy Dawca Krwi może:

  • korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach;
  • otrzymać bezpłatne leki umieszczone w wykazie leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu oraz leków, które ZHDK może stosować w związku z oddawaniem krwi.

Gdzie można oddać krew?

Punkty pobierania krwi znajdują się w każdym województwie, warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy. Często organizowane są akcje pobierania krwi i wówczas można się zgłosić do specjalnie oznaczonego mobilnego punktu.

Warto pamiętać: Krew może uratować życie! 

Zobacz także: Honorowy Dawca Krwi 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Źródło informacji: NFZ, Narodowe Centrum Krwi

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA