REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Depresja klimatyczna. Czy problem dotyka Polaków?

Dziennikarka medyczno-prawna
depresja klimatyczna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Depresja klimatyczna – dlaczego zmiany klimatu mają wpływ na samopoczucie?  W związku ze zmianami klimatu zauważalny jest wzrost pogorszenia stanu zdrowia psychicznego na świecie, w tym także w Polsce. Jak zmiany klimatu wpływają na zdrowie psychiczne? Jak sobie radzić z problemem? 

W opinii specjalistów lęk przed zmianą klimatu, poczucie winy czy bezsilność to naturalne reakcje, które mogą mieć jednak poważne skutki i wywoływać m.in. depresję klimatyczną. 

REKLAMA

W ciągu najbliższych lat z powodu zmian klimatycznych problem zdrowia psychicznego Polaków może być jeszcze bardziej dotkliwy, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci – wskazują eksperci z Koalicji Klimatycznej. 

Co to jest depresja klimatyczna 

REKLAMA

Pojęcie “depresja klimatyczna” najczęściej używa się w kontekście zdrowia psychicznego w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Mimo że zjawisko nie jest uznawane w środowisku lekarzy za jednostkę chorobową – jest to poważne i złożone zaburzenie.

Pod pojęciem „depresja klimatyczna” skrywa się cierpienie psychiczne, które ma związek z uświadomieniem sobie rozmiaru zagrożeń oraz strat, jakie niesie za sobą zmiana klimatu. Na depresję klimatyczną składa się zbiór wielu nieprzyjemnych odczuć, m.in. przygnębienie, niepokój, lęk, martwienie się, żal bądź apatia. 

Każde długotrwałe i silne odczuwanie stresu powoduje przeciążenie i może doprowadzić do depresji. Obawy związane z zagrożeniem katastrofą ekologiczną nie stanowią wyjątku. Określenie „depresja klimatyczna” coraz częściej wykorzystywane jest w mowie potocznej – stanowiąc formułę nazywającą stan kryzysu egzystencjalnego spowodowanego świadomością zagrożenia globalną katastrofą. Według naukowców adekwatność mocnych reakcji, wskazuje jednocześnie, że jest szansa uwrażliwić innych ludzi na problem negatywnego oddziaływania człowieka na środowisko. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polaków niepokoi zmiana klimatu 

REKLAMA

64 proc. Polek i Polaków martwią skutki zmian klimatycznych. Wraz ze wzrostem świadomości na temat ekologii, rośnie zaangażowanie społeczeństwa, ale i także wzrasta przytłoczenie informacjami. Jak podaje raport “Climate Sentiment Index” – ponad połowa Polaków mierzy się z niepokojem wynikającym z obawy o przyszłość w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego.  

Przyczyną, która wpływa na stany lękowe czy depresyjne w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi jest obserwacja bierności ze strony decydentów. Jak podkreślają eksperci, może ona skutkować pogłębieniem się poczucia bezradności, jak i przytłoczenia skalą potrzebnych działań. Ponadto niepokoi nas sposób, w jaki przedstawia się katastrofę klimatyczną – niejednokrotnie przekaz przybiera bardzo pesymistyczne tony, zrzucając odpowiedzialność na jednostkę i nie podając jakichkolwiek środków zaradczych. 

Kogo najbardziej dotyka lęk w związku ze zmianą klimatu

Z opublikowanej w 2017 roku pracy Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego oraz organizacji ecoAmerica wynika, że zmiany klimatu mogą znacząco wpłynąć na zdrowie psychiczne i jakość życia – wywołując lęki, zaburzenia snu, pamięci, a także okresy przedłużającego się przygnębienia. 

W grupie najbardziej narażonych są dzieci i młodzież, i to oni w przyszłości głównie odczują zmiany klimatu. Młodzi ludzie mają świadomość klimatycznych zagrożeń i wyzwań. Przytłaczają ich niepokojące informacji i brak odpowiedniej reakcji rządzących na zachodzące zmiany. 

Przeprowadzone w 2021 roku globalne badanie, którym objęto osoby w wielu 16-25 lat, wykazało, że ponad 56 proc. respondentów uważa, że „ludzkość jest skazana na zagładę”. Nie brzmi optymistycznie i najlepiej pokazuje samopoczucie młodych. 

Poziom wiedzy Polaków na temat zmian klimatu 

Na potrzeby raportu „Ziemianie atakują”, opracowywanego wspólnie z UN Global Compact, Kantar sprawdził poziom wiedzy Polaków na temat zmian klimatu i problemów środowiskowych. Badania wskazały, że Polacy mają do kwestii środowiskowych coraz bardziej wyrobiony stosunek. Wrosła liczba osób uważających, że obecne zagrożenia związane z klimatem należą do poważnych i wymagających jak najszybszej reakcji decydentów i działań społecznych. 78 proc. Polaków mówi, że Ziemia znalazła się w krytycznym momencie i że trzeba zacząć działać. Niestety w opinii ekspertów, zmiany klimatu są niespecjalnie zrozumiałe. 55 proc. Polaków ocenia swój stan wiedzy na temat problemów środowiskowych, jako przeciętny, a 32 proc. – jako duży. Jednak wyniki dziesięciopunktowego testu, które oddają faktyczny stan wiedzy, są dużo gorsze i pokazują, że na ogół jest ona bardzo mała (20 proc.), niska (43 proc.) albo umiarkowana (20 proc.).  

Jak walczyć z depresją klimatyczną 

Można spróbować indywidualnej psychologicznej terapii. Jak podkreślają jednak eksperci – takie działanie pomoże na chwilę i jest tylko leczeniem objawów. Najlepszym sposobem na walkę ze strachem i poczuciem beznadziei jest konkretne działanie. Wspólne protesty dodają otuchy i poczucie, że nie jesteśmy sami ze swoimi myślami i możemy razem zrobić coś dobrego dla siebie i dla planety. To też okazja, aby przedstawić swoje postulaty i powiedzieć wprost, co czujemy. 

W przeważającej opinii ekspertów wybrzmiewa to, że jedynie sensowne działania światowych liderów, są w stanie skutecznie pomóc w poprawie stanu psychicznego całych społeczeństw w związku z zagrożeniem klimatycznym. Kluczowe są tutaj działania polityczne i świadomość, że rządzący zdają sobie sprawę ze zmian klimatycznych i próbują coś zmienić w tym zakresie poprzez wprowadzanie konkretnych przepisów, jak i zdecydowanych działań. 

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA