REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Depresja klimatyczna. Czy problem dotyka Polaków?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
depresja klimatyczna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Depresja klimatyczna – dlaczego zmiany klimatu mają wpływ na samopoczucie?  W związku ze zmianami klimatu zauważalny jest wzrost pogorszenia stanu zdrowia psychicznego na świecie, w tym także w Polsce. Jak zmiany klimatu wpływają na zdrowie psychiczne? Jak sobie radzić z problemem? 

W opinii specjalistów lęk przed zmianą klimatu, poczucie winy czy bezsilność to naturalne reakcje, które mogą mieć jednak poważne skutki i wywoływać m.in. depresję klimatyczną. 

REKLAMA

W ciągu najbliższych lat z powodu zmian klimatycznych problem zdrowia psychicznego Polaków może być jeszcze bardziej dotkliwy, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci – wskazują eksperci z Koalicji Klimatycznej. 

Co to jest depresja klimatyczna 

REKLAMA

Pojęcie “depresja klimatyczna” najczęściej używa się w kontekście zdrowia psychicznego w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Mimo że zjawisko nie jest uznawane w środowisku lekarzy za jednostkę chorobową – jest to poważne i złożone zaburzenie.

Pod pojęciem „depresja klimatyczna” skrywa się cierpienie psychiczne, które ma związek z uświadomieniem sobie rozmiaru zagrożeń oraz strat, jakie niesie za sobą zmiana klimatu. Na depresję klimatyczną składa się zbiór wielu nieprzyjemnych odczuć, m.in. przygnębienie, niepokój, lęk, martwienie się, żal bądź apatia. 

Każde długotrwałe i silne odczuwanie stresu powoduje przeciążenie i może doprowadzić do depresji. Obawy związane z zagrożeniem katastrofą ekologiczną nie stanowią wyjątku. Określenie „depresja klimatyczna” coraz częściej wykorzystywane jest w mowie potocznej – stanowiąc formułę nazywającą stan kryzysu egzystencjalnego spowodowanego świadomością zagrożenia globalną katastrofą. Według naukowców adekwatność mocnych reakcji, wskazuje jednocześnie, że jest szansa uwrażliwić innych ludzi na problem negatywnego oddziaływania człowieka na środowisko. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polaków niepokoi zmiana klimatu 

REKLAMA

64 proc. Polek i Polaków martwią skutki zmian klimatycznych. Wraz ze wzrostem świadomości na temat ekologii, rośnie zaangażowanie społeczeństwa, ale i także wzrasta przytłoczenie informacjami. Jak podaje raport “Climate Sentiment Index” – ponad połowa Polaków mierzy się z niepokojem wynikającym z obawy o przyszłość w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego.  

Przyczyną, która wpływa na stany lękowe czy depresyjne w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi jest obserwacja bierności ze strony decydentów. Jak podkreślają eksperci, może ona skutkować pogłębieniem się poczucia bezradności, jak i przytłoczenia skalą potrzebnych działań. Ponadto niepokoi nas sposób, w jaki przedstawia się katastrofę klimatyczną – niejednokrotnie przekaz przybiera bardzo pesymistyczne tony, zrzucając odpowiedzialność na jednostkę i nie podając jakichkolwiek środków zaradczych. 

Kogo najbardziej dotyka lęk w związku ze zmianą klimatu

Z opublikowanej w 2017 roku pracy Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego oraz organizacji ecoAmerica wynika, że zmiany klimatu mogą znacząco wpłynąć na zdrowie psychiczne i jakość życia – wywołując lęki, zaburzenia snu, pamięci, a także okresy przedłużającego się przygnębienia. 

W grupie najbardziej narażonych są dzieci i młodzież, i to oni w przyszłości głównie odczują zmiany klimatu. Młodzi ludzie mają świadomość klimatycznych zagrożeń i wyzwań. Przytłaczają ich niepokojące informacji i brak odpowiedniej reakcji rządzących na zachodzące zmiany. 

Przeprowadzone w 2021 roku globalne badanie, którym objęto osoby w wielu 16-25 lat, wykazało, że ponad 56 proc. respondentów uważa, że „ludzkość jest skazana na zagładę”. Nie brzmi optymistycznie i najlepiej pokazuje samopoczucie młodych. 

Poziom wiedzy Polaków na temat zmian klimatu 

Na potrzeby raportu „Ziemianie atakują”, opracowywanego wspólnie z UN Global Compact, Kantar sprawdził poziom wiedzy Polaków na temat zmian klimatu i problemów środowiskowych. Badania wskazały, że Polacy mają do kwestii środowiskowych coraz bardziej wyrobiony stosunek. Wrosła liczba osób uważających, że obecne zagrożenia związane z klimatem należą do poważnych i wymagających jak najszybszej reakcji decydentów i działań społecznych. 78 proc. Polaków mówi, że Ziemia znalazła się w krytycznym momencie i że trzeba zacząć działać. Niestety w opinii ekspertów, zmiany klimatu są niespecjalnie zrozumiałe. 55 proc. Polaków ocenia swój stan wiedzy na temat problemów środowiskowych, jako przeciętny, a 32 proc. – jako duży. Jednak wyniki dziesięciopunktowego testu, które oddają faktyczny stan wiedzy, są dużo gorsze i pokazują, że na ogół jest ona bardzo mała (20 proc.), niska (43 proc.) albo umiarkowana (20 proc.).  

Jak walczyć z depresją klimatyczną 

Można spróbować indywidualnej psychologicznej terapii. Jak podkreślają jednak eksperci – takie działanie pomoże na chwilę i jest tylko leczeniem objawów. Najlepszym sposobem na walkę ze strachem i poczuciem beznadziei jest konkretne działanie. Wspólne protesty dodają otuchy i poczucie, że nie jesteśmy sami ze swoimi myślami i możemy razem zrobić coś dobrego dla siebie i dla planety. To też okazja, aby przedstawić swoje postulaty i powiedzieć wprost, co czujemy. 

W przeważającej opinii ekspertów wybrzmiewa to, że jedynie sensowne działania światowych liderów, są w stanie skutecznie pomóc w poprawie stanu psychicznego całych społeczeństw w związku z zagrożeniem klimatycznym. Kluczowe są tutaj działania polityczne i świadomość, że rządzący zdają sobie sprawę ze zmian klimatycznych i próbują coś zmienić w tym zakresie poprzez wprowadzanie konkretnych przepisów, jak i zdecydowanych działań. 

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA