Zarejestruj się
Kontrowersyjna dyrektywa metanowa, która od kilku tygodni wywołuje w Polsce górnicze protesty, prawdopodobnie już w maju br. będzie głosowana w Parlamencie Europejskim. Jej celem jest przede wszystkim ograniczenie emisji metanu, który na efekt cieplarniany wywiera dużo większy wpływ niż CO2. – Rozporządzenie metanowe nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. Jest to szansa na modernizację tego sektora. Dlatego górnicy zamiast protestować, powinni zwrócić się do polskich decydentów i wywrzeć na nich presję, żeby zaczęli przeznaczać środki na inwestycje związane ze sprawiedliwą transformacją – mówi Beata Borowiec, rzeczniczka ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.
W miastach powstają tzw. wyspy ciepła, które - w połączeniu z falami upałów - dla wielu mogą być niebezpieczne. Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpływają na miasta, Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie analizy wysp ciepła dla pięciu dużych polskich miast - mówi Jolanta Orlińska z POLSA.
W panelach Polskiego Kongresu Klimatycznego wystąpią eksperci w kwestiach związanych z energetyką, udziałem samorządów w transformacji klimatyczno- energetycznej, instytucje finansujące i eksperci w zakresie zarządzania terenami zielonymi oraz nature-based solutions dla miast i regionów. Eksperci omówią między innymi znaczenie partnerstw przy tworzeniu nowoczesnego systemu rozproszonego i przyszłość polskiej energetyki, rolę technologii CCUS w dążeniu do neutralności klimatycznej, RE Power EU, bezpieczeństwo energetyczne i polski mix energetyczny, raportowanie ESG i taksonomię zrównoważonego finansowania w kontekście inteligentnej dekarbonizacji przemysłu energochłonnego w Polsce, oraz zagadnienia finansowe takie jak ocena efektywności inwestycji przez instytucje finansujące i future-proofing oraz usprawnienie procesów w projektach inwestycyjnych w OZE.
„Podatnicy, którzy w poprzednim roku przeprowadzili przedsięwzięcie termomodernizacyjne (zakładając że ponieśli własny wydatek w wysokości 20 tys. zł, i otrzymali dotację w kwocie 4 tys. zł), w zeznaniu za 2022 r. będą mogli odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwotę 16 tys. zł – taki bowiem wydatek został poniesiony przez podatnika +z własnej kieszeni+” – podało Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach przesłanych PAPZ wyjaśnień MF wynika także, że dopłata do dotacji, która zostanie wypłacona w roku 2023, powinna zostać doliczona do dochodu podatnika w zeznaniu za 2023.
Trzeba jeść mniej mięsa i pozbyć się aut – uznali przywódcy prawie 100 miast na całym świecie. Wśród nich jest Warszawa.
Już teraz można rejestrować swój udział w Polskim Kongresie Klimatycznym, który odbędzie się 16 i 17 marca 2023 r. w Warszawie, wraz z wieczorną galą Liderzy Transformacji Energetycznej. Podczas kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do strategii klimatycznych dla regionu Europy Środkowej i Północnej.