REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Jak się rozgrzać zimą?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

Temperatura na minusie, a już dwa autobusy z rzędu nie przyjechały? Prognoza pogody się nie sprawdziła i jest zimniej niż miało być, a gruba kurtka została w szafie? Zapomnieliście zamknąć okno, wychodząc z domu i teraz przenikliwe zimno wyziera z każdego kąta? Brzmi znajomo? Nawet bardzo. W takich sytuacjach człowiek szuka źródła ciepła. Co najlepiej może pomóc w rozgrzaniu zmarzniętego organizmu? Jak się zabezpieczać przed wychłodzeniem? Te sposoby na pewno się sprawdzą!

REKLAMA

Jedzenie, które rozgrzewa

REKLAMA

Gęsta gorąca zupa, tłusty rosół, sycąca owsianka, to tylko kilka z potraw, które już po kilku łyżkach sprawią, że będzie nam cieplej. Rozgrzewanie się od środka daje szybkie efekty. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku zupy krem, wychłodzony organizm nie musi tracić dodatkowej energii na przeżuwanie i długie trawienie i może produkować ciepło. Nie można też zapomnieć o przyprawach. Imbir, ostra papryczka, kurkuma, cynamon mają działanie rozgrzewające, dobrze jest dodać chociaż odrobinę do posiłku albo napoju. 

A jeśli już jesteśmy przy napojach - kubek gorącej herbaty po przyjściu prosto z mrozu to jedna z przyjemniejszych rzeczy na świecie. Polecamy dodać do herbaty goździki, plaster pomarańczy lub miód albo sok malinowy. Jakie inne napoje działają rozgrzewająco? Na przykład napar ze świeżego imbiru albo gorąca czekolada z odrobiną chili. 

Ubranie to podstawa

REKLAMA

Ubranie może doskonale zabezpieczyć organizm przed wychłodzeniem. Grunt to wiedzieć, jak się ubrać. Przede wszystkim należy pamiętać o warstwach, czyli ubieraniu na cebulkę. Dlaczego to takie ważne? Bo temperatura w ciągu dnia czasem potrafi się zmienić o kilka stopni, rano ciepły gruby sweter będzie nas idealnie grzał, a po południu może już być nam w nim za gorąco. Ale gdy sweter jest jedyną warstwą to raczej do nie zdejmiemy. Ciało będzie przegrzane, spocone, a w połączeniu z chłodnym wiatrem to może być prosta droga do przeziębienia. 

Warto zwrócić też uwagę na to, z czego zrobione są nasze zimowe ubrania. Dobrze, aby to były naturalne tkaniny, chociaż bawełna nie jest najlepszym wyborem na zimę - raczej nie ogrzeje, a w dodatku długo schnie, jeśli nie zdejmiemy kurtki w autobusie czy sklepie i się zgrzejemy, po wyjściu na dwór może nam być po prostu zimno. Najlepszym materiałem na zimę będzie wełna (i wcale nie musi gryźć!), w tym wełna merynosowa, która nawet bardzo cieniutka mocno grzeje. Wełna ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, nie pochłania zapachów i jest higroskopijna. Nawet jedwab, chociaż cienki i delikatny znacznie lepiej ogrzeje niż akrylowy sweter. Najcieplejsza kurtka będzie z naturalnego wypełnienia, czyli puchu albo pierza, przy czym ta pierwsza będzie dodatkowo niesamowicie lekka. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ruszaj się

Krótkie, wprowadzające ćwiczenia przed treningiem właściwym nazywane są rozgrzewką. I rzeczywiście, nawet jeśli wchodzimy na chłodną salę ćwiczeń albo do zimnej wody w basenie to wystarczy kilka minut i ciało jest rozgrzane. Dlaczego więc nie ruszamy się, gdy jest nam zimno? Zziębnięte ciało ma tendencję do kurczenia się w sobie, często drżymy i zgrzytamy zębami i najchętniej to byśmy chcieli, aby ktoś okrył nas puchową kołdrą, a ostatnią myślą są ćwiczenia. Ale naprawdę warto! I nie trzeba tu rzeczywiście wykonywać pełnego treningu, wystarczy szybki chód, parę wymachów ramionami, kilka przysiadów i już krew zaczyna szybciej krążyć, a ciału robi się cieplej. Następnym razem, gdy będziecie stać przemarznięci na przystanku, spróbujcie - zamiast przestępować z nogi na nogę - wykonać energiczny marsz na kawałku chodnika przez kilka chwil. Gwarantujemy, że będzie cieplej.

Sauna albo ciepła kąpiel

Rozgrzewanie w saunie następuje natychmiast, w końcu jest tam kilkadziesiąt stopni ciepła. Warto korzystać z dobrodziejstw sauny, kiedy tylko nadarza się okazja, zwłaszcza zimą, to też doskonały sposób na hartowanie organizmu. Jeśli do sauny daleko, substytutem może być gorąca kąpiel (lub chociaż prysznic w przypadku braku wanny). Tak, można ogrzać zmarznięte stopy o kaloryfer albo wymoczyć w misce z gorącą wodą, ale zanurzenie całego ciała przyniesie o wiele lepsze efekty. Co się takiego dzieje? Oprócz tego, że ogrzewa nas po prostu ciepła woda to rozluźniają się napięte z zimna mięśnie, zwiększa się przepływ krwi, czujemy się zrelaksowani. Jeśli pozbyliście z  domu wanny na rzecz prysznica, może warto skorzystać z gorącego jacuzzi na miejskiej pływalni? Dobrym pomysłem są także baseny termalne, gdzie woda jest naturalnie gorąca. 

Termofor o temperaturze 36,6 stopni

Człowiek - naturalny termofor. Najprostszym, najszybszym i bezpłatnym sposobem na ogrzanie się jest przytulenie do drugiego człowieka. Temperatura ciała zdrowego dorosłego człowieka wynosi około 36,6 stopni Celsjusza, a w organizmie cały czas zachodzą różne procesy, które sprawiają, że ciepło wciąż jest wytwarzane i emitowane. Dwie przytulające się osoby mogą się wspaniale ogrzać. Warto korzystać z tej możliwości, bo przytulanie ma też inne zalety, choćby spadek wydzielania kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA