REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Jak się rozgrzać zimą?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

Temperatura na minusie, a już dwa autobusy z rzędu nie przyjechały? Prognoza pogody się nie sprawdziła i jest zimniej niż miało być, a gruba kurtka została w szafie? Zapomnieliście zamknąć okno, wychodząc z domu i teraz przenikliwe zimno wyziera z każdego kąta? Brzmi znajomo? Nawet bardzo. W takich sytuacjach człowiek szuka źródła ciepła. Co najlepiej może pomóc w rozgrzaniu zmarzniętego organizmu? Jak się zabezpieczać przed wychłodzeniem? Te sposoby na pewno się sprawdzą!

REKLAMA

Jedzenie, które rozgrzewa

REKLAMA

Gęsta gorąca zupa, tłusty rosół, sycąca owsianka, to tylko kilka z potraw, które już po kilku łyżkach sprawią, że będzie nam cieplej. Rozgrzewanie się od środka daje szybkie efekty. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku zupy krem, wychłodzony organizm nie musi tracić dodatkowej energii na przeżuwanie i długie trawienie i może produkować ciepło. Nie można też zapomnieć o przyprawach. Imbir, ostra papryczka, kurkuma, cynamon mają działanie rozgrzewające, dobrze jest dodać chociaż odrobinę do posiłku albo napoju. 

A jeśli już jesteśmy przy napojach - kubek gorącej herbaty po przyjściu prosto z mrozu to jedna z przyjemniejszych rzeczy na świecie. Polecamy dodać do herbaty goździki, plaster pomarańczy lub miód albo sok malinowy. Jakie inne napoje działają rozgrzewająco? Na przykład napar ze świeżego imbiru albo gorąca czekolada z odrobiną chili. 

Ubranie to podstawa

REKLAMA

Ubranie może doskonale zabezpieczyć organizm przed wychłodzeniem. Grunt to wiedzieć, jak się ubrać. Przede wszystkim należy pamiętać o warstwach, czyli ubieraniu na cebulkę. Dlaczego to takie ważne? Bo temperatura w ciągu dnia czasem potrafi się zmienić o kilka stopni, rano ciepły gruby sweter będzie nas idealnie grzał, a po południu może już być nam w nim za gorąco. Ale gdy sweter jest jedyną warstwą to raczej do nie zdejmiemy. Ciało będzie przegrzane, spocone, a w połączeniu z chłodnym wiatrem to może być prosta droga do przeziębienia. 

Warto zwrócić też uwagę na to, z czego zrobione są nasze zimowe ubrania. Dobrze, aby to były naturalne tkaniny, chociaż bawełna nie jest najlepszym wyborem na zimę - raczej nie ogrzeje, a w dodatku długo schnie, jeśli nie zdejmiemy kurtki w autobusie czy sklepie i się zgrzejemy, po wyjściu na dwór może nam być po prostu zimno. Najlepszym materiałem na zimę będzie wełna (i wcale nie musi gryźć!), w tym wełna merynosowa, która nawet bardzo cieniutka mocno grzeje. Wełna ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, nie pochłania zapachów i jest higroskopijna. Nawet jedwab, chociaż cienki i delikatny znacznie lepiej ogrzeje niż akrylowy sweter. Najcieplejsza kurtka będzie z naturalnego wypełnienia, czyli puchu albo pierza, przy czym ta pierwsza będzie dodatkowo niesamowicie lekka. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ruszaj się

Krótkie, wprowadzające ćwiczenia przed treningiem właściwym nazywane są rozgrzewką. I rzeczywiście, nawet jeśli wchodzimy na chłodną salę ćwiczeń albo do zimnej wody w basenie to wystarczy kilka minut i ciało jest rozgrzane. Dlaczego więc nie ruszamy się, gdy jest nam zimno? Zziębnięte ciało ma tendencję do kurczenia się w sobie, często drżymy i zgrzytamy zębami i najchętniej to byśmy chcieli, aby ktoś okrył nas puchową kołdrą, a ostatnią myślą są ćwiczenia. Ale naprawdę warto! I nie trzeba tu rzeczywiście wykonywać pełnego treningu, wystarczy szybki chód, parę wymachów ramionami, kilka przysiadów i już krew zaczyna szybciej krążyć, a ciału robi się cieplej. Następnym razem, gdy będziecie stać przemarznięci na przystanku, spróbujcie - zamiast przestępować z nogi na nogę - wykonać energiczny marsz na kawałku chodnika przez kilka chwil. Gwarantujemy, że będzie cieplej.

Sauna albo ciepła kąpiel

Rozgrzewanie w saunie następuje natychmiast, w końcu jest tam kilkadziesiąt stopni ciepła. Warto korzystać z dobrodziejstw sauny, kiedy tylko nadarza się okazja, zwłaszcza zimą, to też doskonały sposób na hartowanie organizmu. Jeśli do sauny daleko, substytutem może być gorąca kąpiel (lub chociaż prysznic w przypadku braku wanny). Tak, można ogrzać zmarznięte stopy o kaloryfer albo wymoczyć w misce z gorącą wodą, ale zanurzenie całego ciała przyniesie o wiele lepsze efekty. Co się takiego dzieje? Oprócz tego, że ogrzewa nas po prostu ciepła woda to rozluźniają się napięte z zimna mięśnie, zwiększa się przepływ krwi, czujemy się zrelaksowani. Jeśli pozbyliście z  domu wanny na rzecz prysznica, może warto skorzystać z gorącego jacuzzi na miejskiej pływalni? Dobrym pomysłem są także baseny termalne, gdzie woda jest naturalnie gorąca. 

Termofor o temperaturze 36,6 stopni

Człowiek - naturalny termofor. Najprostszym, najszybszym i bezpłatnym sposobem na ogrzanie się jest przytulenie do drugiego człowieka. Temperatura ciała zdrowego dorosłego człowieka wynosi około 36,6 stopni Celsjusza, a w organizmie cały czas zachodzą różne procesy, które sprawiają, że ciepło wciąż jest wytwarzane i emitowane. Dwie przytulające się osoby mogą się wspaniale ogrzać. Warto korzystać z tej możliwości, bo przytulanie ma też inne zalety, choćby spadek wydzielania kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA