REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposoby na jesienne obniżenie nastroju. Znasz je?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Sposoby na jesienne obniżenie nastroju
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jesienna chandra to problem, który dotyka wiele osób. Chłód, mniejsza ilość światła słonecznego, szarość za oknem mogą powodować obniżenie nastroju. Jak sobie z tym poradzić? Warto sprawdzić poniższe sposoby.
rozwiń >

Dlaczego jesienią mamy gorszy nastrój

Niewystarczająca ilość słońca w ciągu dnia może zaburzać rytm okołodobowy człowieka. Wtedy zwiększa się też wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu, a to sprawia, ze człowiek jest bardziej ospały. Jeśli dodamy do tego deszczową pogodę i niskie temperatury to już prosta droga do jesiennego obniżenia nastroju. Oczywiście są i tacy, którzy w tym okresie bardzo dobrze funkcjonują, jednak zapewne nie są to czytelnicy tego artykułu. Jak zatem poradzić sobie z jesienną chandrą? Oto kilka sposobów. 

REKLAMA

Ruch to podstawa

Niewiele rzeczy tak dobrze nie wpływa na samopoczucie jak aktywność fizyczna. Endorfiny które wydzielają się podczas wysiłku fizycznego są na to najlepszym dowodem. Oczywiście wiemy doskonale, jak ciężko czasem zmusić się do jakiejkolwiek aktywności, zwłaszcza, gdy najchętniej poszlibyśmy spać. Ale naprawdę warto. Nawet spontaniczna kilkuminutowa gimnastyka po wstaniu z kanapy przyniesie już korzyści. Nie wspominając o wyjściu na basen czy aerobik, ale to już dla bardziej zmotywowanych. Ruch nie tylko pomoże poprawie nastroju tu i teraz, ale regularny - zadziała długofalowo. 

Suplementacja witaminą D

Niedobór słońca to niedobór witaminy D. Nie jest łatwo pokryć zapotrzebowanie na witaminę D przy pomocy diety, dlatego w okresie jesienno-zimowym niezbędna jest jej suplementacja. Witamina D m.in. wzmacnia kości, wspiera układ sercowo-naczyniowy, wspomaga odporność i zapobiega rozwojowi cukrzycy. Jej niedobór może powodować spowolnienie perystaltyki jelit, osteoporozę czy ogólne osłabienie układu nerwowego i mięśniowego. Witamina D jest dostępna w różnych postaciach, a jej dawkowanie zależy od wieku, masy ciała, czasu przebywania na słońcu. 

Zdrowa dieta i sen

REKLAMA

Gdy jesteśmy zmęczeni czy mamy obniżony nastrój wzmaga się ochota na zjedzenie czegoś słodkiego. I oczywiście, czekolada czasem bywa jedynym ratunkiem na zły humor (niektóre źródła donoszą, że podnosi poziom serotoniny, czyli "hormonu szczęścia"), ale tak jak ze wszystkim i tutaj warto zastosować zasadę: z umiarem. Zdrowa, zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze, witaminy, makro- i mikroelementy jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Duża ilość cukrów i węglowodanów w diecie może powodować senność, więc jeśli zależy nam na większej ilości energii to warto przyjrzeć się domowemu jadłospisowi. 

Długie wieczory mogą sprzyjać wcześniejszemu kładzeniu się spać. I dobrze, bo odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna. Warto zadbać o dokładne przewietrzenie sypialni i ustawienie niższej niż w pozostałych pomieszczeniach temperatury (najlepiej około 18 stopni). Chłodne i ciemne pomieszczenie to lepszy sen,a  rano więcej energii. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fototerapia zamiast słońca

Jeśli to brak światła jesienią jest najbardziej dokuczliwy, to może warto spróbować fototerapii. Do leczenia światłem wykorzystuje się specjalne lampy bez promieni UV, o odpowiednim natężeniu luksów (najmniej 2500 luksów). Terapia polega na codziennych sesjach naświetlania zazwyczaj trwających o pół godziny do dwóch godzin. Lampy antydepresyjne do fototerapii można kupić na własny domowy użytek lub wypożyczyć. 

Szukaj tego, co sprawia przyjemność

Jesień to dobry czas na odkrywanie nowych hobby. Dłuższe wieczory i kiepska pogoda sprzyjają siedzeniu w domu, a to znów sprawia, że szukamy zajęcia. Może frajdą będzie szydełkowanie albo malowanie po numerach, może czas wyciągnąć te odkładane od kilku miesięcy puzzle? Stymulowanie mózgu do robienia innych rzeczy niż zazwyczaj działa nań bardzo korzystnie. Warto wsłuchać się w siebie i zobaczyć, co rzeczywiście sprawia nam przyjemność, bo podążanie za trendami może wzbudzić irytację (np. gdy nie mamy do szydełka cierpliwości albo malowanie wcale nie działa odprężająco). 

A jeśli to depresja?

Jeśli obniżenie nastroju występuje tylko w okresie jesienno-zimowym lub podczas przesilenia wiosennego, a potem wszystko wraca do normy to nie ma powodu do obaw. Warto jednak przyjrzeć się sobie, jeśli ten stan utrzymuje się dłużej, jest coraz trudniej wstać rano z łóżka, występuje brak apetytu czy zaburzenia snu. To może być coś więcej niż jesienna chandra. Może okazać się, ze niezbędna będzie konsultacja z lekarzem i wdrożenie farmakoterapii. Depresja to poważna choroba, której objawów nie należy lekceważyć. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

REKLAMA

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

REKLAMA