Bezpłatne leki dla seniorów i dzieci. Łatwiejszy dostęp do recept refundowanych i do szczepień. Przepisy już obowiązują
![apteka, senior](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nLmluZm/9yLnBsL3AvX2ZpbGVzLzM4NDA5/MDAwL2FwdGVrYS1zZW5pb3ItMz/g0MDg2MjYuanBnIiwidyI6NzcxfQ.jpg)
REKLAMA
REKLAMA
- Bezpłatne leki dla seniorów i dzieci. Łatwiejszy dostęp do recept refundowanych i do szczepień
- Łatwiejszy dostęp do szczepień. Farmaceuci z nowymi uprawnieniami
W piątek, 14 lutego 2025 r. zaczęły obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw1. Nowela ma na celu m.in. wyeliminowanie ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują bezpłatnie osobom do 18. albo po 65. roku życia.
REKLAMA
Bezpłatne leki dla seniorów i dzieci. Łatwiejszy dostęp do recept refundowanych i do szczepień
W ocenie projektodawców, zmiany te mają na celu eliminację obecnych ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia. Do wczoraj, recepty na bezpłatne leki dla seniorów i dzieci z listy „S” i „Dz” mogli wystawiać jedynie lekarze, którzy zawarli umowę z NFZ na ściśle określony zakres świadczeń zdrowotnych. Chodzi o zmiany w art. 43a ust 1 i ust. 1a. Od dziś, recepty na bezpłatne leki dla seniorów i dzieci mogą wystawiać lekarze niezależnie od rodzaju posiadanej umowy z NFZ. Receptę na bezpłatne leki będzie można otrzymać także podczas wizyty u prywatnego lekarza, który nie podpisał umowy z NFZ.
1. Świadczeniobiorcom:
- do ukończenia 18. roku życia,
- po ukończeniu 65. roku życia
– przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne określone w wykazie, o którym mowa w art. 37 obwieszczenie o wykazach refundowanych leków, środków i wyrobów medycznych ust. 1 ustawy o refundacji, ustalonym w sposób określony w ust. 2, na podstawie recepty wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, albo dla osoby pozostającej we wspólnym pożyciu albo dla krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.
1a. Bezpłatne zaopatrzenie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również na podstawie recepty wystawionej w postaci elektronicznej przez:
- lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń opieki zdrowotnej:
- w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub
- z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w ramach umowy, o której mowa w art. 159a umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach systemu zabezpieczenia;
- lekarza udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej:
- w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego lub
- z zakresu leczenia szpitalnego w ramach umowy, o której mowa w art. 159a umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach systemu zabezpieczenia
– w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego.
Łatwiejszy dostęp do szczepień. Farmaceuci z nowymi uprawnieniami
REKLAMA
Nowela wdrożyła także zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne. Farmaceuci zyskali uprawnienia do wystawiania refundowanych recept na zlecane szczepienia ochronne dostępne w aptece. Przed nowelizacją przepisów, farmaceuci mogli wystawiać recepty tylko na szczepionki przeciwko grypie. Chodzi m.in. o zmiany w art. 96 ust. 4 pkt. 4 oraz art. 96 ust. 4 [1]. Otrzymały one poniższe brzmienie.
W art. 96 ust. 4 pkt. 4 wskazano, że recepta jest realizowana z odpłatnością 100 proc., z wyjątkiem: recept wystawionych dla osób określonych w art. 95b ust. 3 - chodzi o wystawianie recept dla siebie (recepta pro auctore) lub dla rodziny (recepta pro familiae) na np. bezpłatne leki dla seniorów oraz dla dzieci, a także recept farmaceutycznych, które można wystawić na produkt immunologiczny niezbędny do przeprowadzenia w aptece zalecanego szczepienia ochronnego
Receptę farmaceutyczną można również wystawić na produkt immunologiczny niezbędny do przeprowadzania w aptece zalecanego szczepienia ochronnego w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w tym z uwzględnieniem uprawnień dodatkowych przysługujących na podstawie art. 43 ust. 1, art. 43a ust. 1, art. 44 ust. 1, 1a i 1c, art. 45 ust. 1 lub art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Recepta ta jest podstawą zastosowania produktu immunologicznego w aptece ogólnodostępnej, w której farmaceuta wystawił tę receptę.”,
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA