Odejść z pracy, nie paląc za sobą mostów
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Postanowienie o zmianie pracy jest jedną z trudniejszych decyzji, jakie mogą nas spotkać w życiu zawodowym. Problem polega na tym, że przyzwyczailiśmy się już do obecnego miejsca pracy, poznaliśmy kulturę organizacji, wady i zalety szefa, zachowania naszych współpracowników. Udało nam się do tego przystosować, znaleźć złoty środek w postępowaniu wobec innych, zdobyliśmy pozycję i szacunek. Dlatego targają nami przeciwstawne emocje: strachu, lęku przed nieznanym, obawy związane z tym, czy sobie poradzimy w nowym miejscu pracy, czy na pewno warto coś zmieniać. A tak naprawdę na problem warto spojrzeć z innej strony: zmiana pracy będzie kolejnym zawodowym doświadczeniem. „Nieznane”, którego się obawiamy, może stać się etapem do wyższego szczebla kariery.
REKLAMA
Nie należy jednak robić niczego pochopnie, pod wpływem chwili, tylko z powodu marzeń o dobrobycie, wspaniałym szefie i współpracownikach. Może się to okazać złudne. Musimy być pewni, że przechodzimy do innej, ale pewnej pracy. Także ze świadomością, że w nowej instytucji może być gorzej.
Kiedy złożyć wypowiedzenie z pracy
REKLAMA
Gdy znalazłaś nową pracę, musisz pisemnie poinformować o odejściu z firmy dotychczasowego pracodawcę, składając wypowiedzenie. Sposób złożenia wypowiedzenia jest niezwykle ważny. Od tego, jak zachowasz się na koniec, będzie zależało, jak cię pracodawca zapamięta, a także, jakie wystawi ci referencje. Postaraj się więc, aby spotkanie z przełożonym przebiegało w przyjaznej atmosferze, opanuj emocje i postaraj się, aby ta sytuacja nie stała się okazją do ujawnienia wzajemnych pretensji. Skup się na załatwieniu sprawy, nie zaś na wylewaniu nagromadzonego żalu. Podziękuj pracodawcy za dotychczasową współpracę i zdobyte w niej doświadczenie. Zapewne pracodawca zapyta cię o powody zmiany pracy – wstrzymaj się z nadmiernie szczerą odpowiedzią, możesz sobie jedynie zaszkodzić. Przygotuj sobie taką odpowiedź jeszcze przed spotkaniem. W rozmowie podkreślaj chęć dalszego rozwoju zawodowego, gromadzenia doświadczeń, chęć nauki. Takie przedstawienie sprawy jest dowodem profesjonalizmu, dojrzałości i odwagi.
Wypowiedzenie złóż wtedy, gdy będziesz już wiedział/-a, że nowy pracodawca na pewno chce cię zatrudnić. Nie sugeruj się przeczuciem, że dobrze poszło ci podczas rozmowy rekrutacyjnej, ani tym, że jesteś osobą z polecenia i masz większe szanse na zatrudnienie niż inni kandydaci.
Jeśli masz długi okres wypowiedzenia, zdecyduj się na podpisanie umowy przedwstępnej, co gwarantuje ci, że w danym dniu rozpoczniesz pracę u nowego pracodawcy bez obawy o utratę zatrudnienia. Okres wypowiedzenia to dwa tygodnie w przypadku umowy na czas określony. Podczas omawiania terminu rozpoczęcia pracy w nowym miejscu, należy wziąć to pod uwagę. W przypadku dwutygodniowego okresu, wypowiedzenie liczy się od soboty, natomiast od pierwszego dnia kolejnego miesiąca – w sytuacji wypowiedzenia jedno- i trzymiesięcznego.
Czytaj także: Czy osoba zatrudniona na zastępstwo powinna przejść służbę przygotowawczą>>
Doprowadź do końca swoje obowiązki
Aby pozostawić po sobie dobre wrażenie u pracodawcy, zakończ wszelkie rozpoczęte sprawy, a swoje obowiązki przekaż nowej osobie. Podczas składania wypowiedzenia uwzględnij, jeśli to jest możliwe, czas na wdrożenie do pracy nowej osoby. Jeśli w okresie wypowiedzenia nie znajdzie się twoja zastępczyni, warto przygotować dla niej coś w rodzaju skryptu postępowania czy instrukcji. Pracodawca na pewno to doceni, wystawiając ci doskonałe referencje.
Błędne jest przekonanie, że w okresie wypowiedzenia nie warto już się starać. Pamiętaj – silniej działają informacje, które nadeszły jako ostatnie, niż te, które pojawiły się wcześniej. Krótko mówiąc, ostatnie chwile twojej pracy w danej firmie zostaną w świadomości ludzi pozostających w firmie. Dobrze więc, aby wszystko odbyło się w pozytywnej atmosferze. Pracuj sumiennie i nie lekceważ obowiązków. Posprzątaj swoje miejsce pracy, pozostaw puste biurko, zrób porządek w dokumentach, biurowej korespondencji, zamówieniach. Jeśli nie uda ci się wszystkiego dokończyć, pozostaw listę pilnych spraw do załatwienia, tak żeby wszystko zostało zamknięte, a nowa osoba jak najszybciej wdrożyła się do pracy. Jeśli masz bezpośrednie kontakty z klientami, z osobami, z którymi cyklicznie się spotykasz, urzędami, pamiętaj o poinformowaniu ich o sytuacji i wskazaniu osoby, która przejmuje twoje dotychczasowe obowiązki.
A w nowej instytucji pamiętaj o zachowaniu dyskrecji – nie rozsiewaj plotek na temat firmy, w której pracowałaś, jej szefa i twoich współpracowników. Nie rób tego w żadnym przypadku, także podczas rozmowy kwalifikacyjnej o pracę!
Czytaj także: Jak zarządzać swoim miejscem pracy>>
Momenty, kiedy warto zastanowić się nad zmianą pracy:
• kiedy życie zawodowe nas przytłacza i rezygnujemy z życia prywatnego,
• gdy sytuacja w pracy zmienia się na niekorzyść,
• kiedy tracimy wiarę na odniesienie sukcesu,
• gdy towarzyszy nam wszechobecny stres i poczucie wypalenia,
• kiedy odczuwamy, że jesteśmy bardziej szanowani przez osoby spoza firmy niż przez naszych współpracowników,
• gdy pracujemy w niekorzystnym środowisku, a co za tym idzie – mamy problemy zdrowotne,
• kiedy podczas wprowadzania zmian w firmie panuje chaos i dezinformacja.
Gabriela Elert
REKLAMA
REKLAMA