REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wynagradzać za dodatkowe obowiązki podczas wykonywania pracy

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik zatrudniony w księgowości, w ramach swoich godzin pracy, dodatkowo prowadził zajęcia z zakresu rachunkowości na kursie organizowanym przez pracodawcę. Czy zamiast przyznania dodatku pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę cywilnoprawną o przeprowadzenie zajęć?

W przypadku gdy np. jednorazowe wykonywanie dodatkowych czynności przez pracownika nie wynika z jego podstawowych obowiązków ani nie wchodzi w zakres ich okresowego zwiększenia, może być wykonywane na podstawie umowy cywilnoprawnej.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy pracownik, w tym również pracownik samorządowy, powinien mieć jasno określony zakres swoich obowiązków. Oczywiście obowiązki pracownika mogą być przez pracodawcę modyfikowane okresowo bądź na stałe. W zależności od charakteru nowych obowiązków, pracownik samorządowy ma prawo do dodatkowych świadczeń, takich jak dodatki do wynagrodzenia. Mowa tu o dodatku funkcyjnym lub dodatku przyznawanym z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań, czyli dodatku specjalnym.

Dodatek specjalny związany jest np. z powierzeniem pracownikowi dodatkowych funkcji czy zadań ponad te, które wynikają z zakresu jego podstawowych obowiązków. Takie świadczenie ma charakter dodatkowego wynagrodzenia za zwiększenie zakresu obowiązków służbowych pracownika. Należy również pamiętać, że w przypadku wybranych grup zawodowych, dodatki do wynagrodzenia mogą mieć charakter stały, czyli przysługują z tytułu zajmowania określonego stanowiska. Im wyższe stanowisko, tym większy zakres odpowiedzialności i obowiązki pracownika.

Dodatek specjalny przyznawany jest pracownikowi z tytułu okresowego zwiększenia zakresu obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań albo ze względu na charakter pracy lub warunki jej wykonywania (§ 5a rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego).

Dodatek ten przyznaje się na czas określony, a w indywidualnych przypadkach także na czas nieokreślony. Regulacje te wskazują zatem na przyznanie pracownikowi takiego dodatku w przypadkach zwiększenia zakresu obowiązków, które może nastąpić np. na miesiąc, rok lub czas nieokreślony. Charakter tego dodatku związany jest z okresowym zwiększeniem zadań pracownika, a nie jednorazowym ich wykonaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulamin premiowania>>

Obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości przyznania pracownikowi samorządowemu dodatku specjalnego za jednorazowe wykonie określonego zadania.

REKLAMA

W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z poleceniem przeprowadzenia zajęć na kursie dla pracowników. Zajęcia prowadził pracownik zatrudniony w księgowości na polecenie pracodawcy. Obowiązek szkolenia pracowników nie wynika jednak z zakresu podstawowych obowiązków tego pracownika, nie jest również dodatkowym obowiązkiem, który temu pracownikowi został przydzielony okresowo. Mamy zatem do czynienia z jednorazowym wykonaniem czynności przez pracownika, które wykraczają poza zakres jego obowiązków służbowych.

W takim przypadku dopuszczalne jest zawarcie z pracownikiem umowy cywilnoprawnej - umowy o dzieło, na wykonanie zleconego przez pracodawcę dodatkowego zadania. Obowiązujące przepisy nie zakazują bowiem wykonywania przez pracownika dodatkowych czynności na rzecz pracodawcy na podstawie umów cywilnoprawnych. Należy jedynie pamiętać, że przedmiotem dodatkowej umowy cywilnoprawnej pracownika z dotychczasowym pracodawcą nie mogą być jego podstawowe obowiązki służbowe.

Inaczej byłoby w przypadku, gdyby pracownikowi zwiększono zakres obowiązków służbowych o zadania związane z prowadzeniem zajęć na kursach pracowników. Wówczas jednak należałoby określić, czy dodatkowe obowiązki pracownik ma wykonywać okresowo, czy też na stałe. Jedynie za takie zwiększenie zadań pracownika przysługiwałby mu dodatek specjalny.

Zasady wypłacania nagrody jubileuszowej>>

Podstawy prawne

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 146, poz. 1222; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 73, poz. 430)

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA