REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób pozyskać pieniądze na rozwój kultury z funduszy państwowych

Jan Kasprzyk

REKLAMA

Kto może otrzymać dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Jaka jest procedura otrzymania pomocy? Jak powinien wyglądać dobrze sporządzony wniosek?

Podstawą ubiegania się o środki MKiDN są programy operacyjne. Określają one cele, zadania, typy projektów, alokację finansową, uprawnionych wnioskodawców, tryb naboru i wyboru wniosków, kryteria oceny. Programy takie są ogłaszane przez MKiDN co roku. W tym roku wnioski o pomoc finansową można składać w ramach 12 programów operacyjnych. Niektóre z nich posiadają priorytety.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy program operacyjny oraz priorytet tego programu zarządzany jest przez wyznaczony przez ministra departament lub instytucję zarządzającą. Zadaniem takiej instytucji jest dbanie o prawidłowy i terminowy sposób rozpatrywania wniosków. Każdy program oraz priorytet ma zespół sterujący, powołany także przez ministra. Jego zadaniem jest ocena merytoryczna wniosków oraz przygotowanie dla ministra listy preferencji wraz z proponowaną wysokością dotacji. W pracach zespołów mogą brać udział nie tylko pracownicy MKiDN, ale także zewnętrzni eksperci.

Podstawowe grupy uprawnionych wnioskodawców mogących aplikować do programów to m.in. jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe. Warunkiem otrzymania dotacji jest złożenie poprawnego pod względem formalnym wniosku do właściwego programu operacyjnego w określonych terminach. Obowiązujący obecnie termin to 10 września. W przypadku gdy pozostaną wolne środki, MKiDN może ogłosić nowy termin naboru wniosków.

Podstawowe informacje, które muszą zostać zawarte we wniosku, obejmują dane dotyczące wnioskodawcy, opis programu, szczegółowy kosztorys zadania z podaniem źródeł finansowania, harmonogram realizacji zadania, oświadczenia o niezaleganiu z płatnościami na rzecz podmiotów publiczno-prawnych, posiadanie zasobów rzeczowych i kadrowych niezbędnych do realizacji zadania. Należy dołączyć także właściwe dla danego programu załączniki, np. wypis z rejestru, statutu, pozwolenie na budowę, tytuł prawny do nieruchomości, bilanse itp.

Procedura rozpatrywania wniosków powinna zakończyć się w ciągu dwu tygodni od daty zakończenia naboru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odrębna procedura ubiegania się o dotacje została przewidziana dla tych jednostek samorządu terytorialnego, które przejęły od państwa różne instytucje kultury i instytucje filmowe wraz z reformą ustrojową, która weszła w życie 1 stycznia 1999 r. Od 1 stycznia 2004 r. ustawa o dochodach jednostek samorządowych oraz wynikające z niej rozporządzenie Rady Ministrów z 14 kwietnia 2005 r. w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa, wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania w zasadniczy sposób zmieniła system dotowania ze źródeł państwowych zadań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Nowe regulacje prawne przesądzają, że o dotacje ubiegać się mogą wszystkie samorządy, nie tylko te, które przejęły instytucje kulturalne od 1 stycznia 1999 r.

Dotacje z budżetu państwa mają charakter celowy i są skierowane na realizację zadań najważniejszych. Ze względu na fakt, że nowa ustawa nakazuje szczególny tryb rozpatrywania wniosków składanych przez te jednostki samorządowe, które przejęły instytucje kulturalne, stworzony został odrębny tryb finansowania, tzw. tryb mecenatu. Mogą też ubiegać się o dotacje z innych programów operacyjnych.

Procedura rozpatrywania wniosków w trybie mecenatu jest analogiczna jak w przypadku programów operacyjnych.

JAN KASPRZYK

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

REKLAMA

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA