REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie kary mogą być nałożone na urzędników

Izabela Dziewulska-Gaj

REKLAMA

Czy zakres odpowiedzialności urzędnika i katalog kar zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy urzędnika i organu administracji publicznej, w którym zatrudniona jest określona osoba?

Od podstawy nawiązania stosunku pracy urzędnika uzależniony jest zakres odpowiedzialności i katalog kar za naruszenie obowiązków pracowniczych. Pracownikiem samorządowym na stanowisku urzędniczym, jak i urzędnikiem państwowym może być osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub na podstawie mianowania. Urzędnik mianowany podlega surowszej odpowiedzialności i stosuje się wobec niego szerszy katalog kar. Bez znaczenia natomiast pozostaje rodzaj organu administracji publicznej zatrudniającego urzędnika. System odpowiedzialności wobec urzędników państwowych i samorządowych jest w zasadzie jednolity. Większość uregulowań jest wspólna, bowiem ustawa o pracownikach samorządowych w omawianym zakresie odwołuje się do ustawy o pracownikach urzędów państwowych.

Urzędnik państwowy może być zatrudniony na podstawie mianowania albo umowy o pracę. Podobnie rzecz się ma w przypadku podstaw zatrudniania na stanowiskach urzędniczych pracowników samorządowych. W obu przypadkach pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę podlegają wyłącznie odpowiedzialności porządkowej wymierzanej w trybie art. 108-113 kodeksu pracy. Jest to zdecydowanie łagodniejszy sposób karania, bowiem ograniczający się jedynie do kary upomnienia i nagany za naruszenie obowiązków o charakterze bardziej formalnym niż merytorycznym (nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku, bhp, przepisów przeciwpożarowych oraz przyjętego sposobu dokumentowania obecności w pracy). Kodeks pracy przewiduje krótkie terminy przedawnienia. Za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych urzędnik niemianowany może podlegać, w zależności od uznania pracodawcy, zwolnieniu z pracy bez zachowania prawa do wypowiedzenia.

Wobec pracowników mianowanych, zarówno w administracji państwowej, jak i samorządowej, katalog kar jest szerszy i w obu przypadkach jednakowy. Za przewinienia mniejszej wagi urzędnik mianowany otrzymuje karę porządkową - upomnienie - wymierzaną przez kierownika urzędu wobec urzędników państwowych i bezpośredniego przełożonego w sektorze samorządowym. Z tego też powodu inne są organy odwoławcze: urzędnik państwowy kieruje odwołanie do kierownika jednostki nadrzędnej, natomiast w administracji samorządowej odwołanie załatwia pracodawca lub osoba w tym zakresie upoważniona. Urzędników mianowanych, niezależnie od zatrudniającego organu administracji, obejmuje taki sam katalog kar dyscyplinarnych: nagana, nagana z ostrzeżeniem, nagana z pozbawieniem możliwości awansowania, degradacja oraz wydalenie z pracy w urzędzie. O karze dyscyplinarnej orzekają niezawisłe, podlegające wyłącznie prawu komisje dyscyplinarne (sądy równych) realizujące zasadę niezależności odpowiedzialności urzędniczej. Postępowanie jest kontradyktoryjne. Okres przedawnienia jest tu znacznie dłuższy, bowiem wynosi trzy miesiące od daty powzięcia wiadomości o popełnieniu czynu oraz rok od jego zaistnienia. Zakres odpowiedzialności urzędników mianowanych jest znacznie szerszy niż urzędników zatrudnionych na umowę o pracę.

Izabela Dziewulska-Gaj

główny specjalista w Wydziale Kontroli i Audytu Wewnętrznego Urzędu Miasta Opole

Podstawa prawna

l Art. 10, 17, 34, 35, 37 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.).

l Art. 3, 15, 25, 26 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.).

l Art. 52, 108-113 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA