| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Jakie są zasady udostępniania informacji publicznej

Jakie są zasady udostępniania informacji publicznej

O działalności organów administracji obywatel ma prawo się dowiedzieć, np. obserwując posiedzenia organów kolegialnych władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów. Prawo dostępu do informacji publicznej to również dostęp do materiałów, w tym audiowizualnych i teleinformatycznych, dokumentujących posiedzenia tych organów.

l treść wystąpień i ocen dokonywanych przez organy władzy publicznej,

l stanie państwa, samorządów i ich jednostek organizacyjnych,

l majątku publicznym.

W BIP można udostępniać również inne informacje publiczne. W przypadku wyłączenia jawności informacji, w Biuletynie Informacji Publicznej podaje się zakres i podstawę prawną wyłączenia jawności oraz wskazuje się organ lub osobę, które dokonały wyłączenia.

Minister właściwy do spraw informatyzacji utworzył stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej wraz z odnośnikami umożliwiającymi połączenie ze stronami podmiotów zobowiązanych do publikowania informacji BIP. Podmioty te tworzą własne strony BIP, na których udostępniają informacje publiczne.

Dostęp do informacji publicznych zawartych w BIP jest możliwy poprzez stronę główną BIP posiadającą URL - http://www.bip.gov.pl, według spisu podmiotów lub menu przedmiotowego albo poprzez strony podmiotowe BIP.

Informacje publiczne zawarte w BIP organizuje się w postaci baz danych, a ich udostępnianie odbywa się w oparciu o mechanizmy baz danych. Mechanizmy baz danych to elementy oprogramowania pozwalające na gromadzenie, porządkowanie, aktualizowanie i udostępnianie informacji. Informacje publiczne udostępniane w BIP nie mogą zawierać niewyjaśnionych skrótów, z wyjątkiem skrótów powszechnie przyjętych i zrozumiałych.

Informacje publiczne zawarte w BIP udostępnia się odwiedzającym BIP przez całą dobę bez przerwy. W przypadku awarii brak dostępności strony głównej BIP dla odwiedzającego stronę nie powinien być dłuższy niż osiem godzin. Gdy wystąpi awaria braku dostępności strony podmiotowej BIP, to nie powinna ona trwać dłużej niż 24 godziny.

OBOWIĄZKI ZWIĄZANE Z BIP

Podmioty publikujące informacje w BIP są zobowiązane do:

l zamieszczenia danych określających podmiot udostępniający informację,

l podania w informacji danych określających tożsamość osoby, która wytworzyła informację lub odpowiada za jej treść,

l dołączenia do informacji danych określających tożsamość osoby, która wprowadziła informację do Biuletynu Informacji Publicznej,

l oznaczenia czasu wytworzenia informacji i czasu jej udostępnienia,

l zabezpieczenia możliwości identyfikacji czasu rzeczywistego udostępnienia informacji.

WYMOGI DLA STRONY BIP

Strona Biuletynu Informacji Publicznej powinna:

l spełniać minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. nr 212, poz. 1766);

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »