REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy postępować, gdy straciło się paszport lub dowód osobisty

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

REKLAMA

W okresie urlopowym łatwo stracić dokumenty. Bagaże turystów giną z pokoi hotelowych, pensjonatów i kempingów. Po utracie dokumentów należy wyrobić nowe.

Czy o utracie dokumentu należy zawiadomić urząd

Okradziono mnie w hotelu. Zawiadomiłem o tym od razu dyrekcję. Oprócz pieniędzy zginął mi też dowód osobisty. Czy o utracie dowodu osobistego muszę jeszcze kogoś dodatkowo zawiadomić?

Tak

O kradzieży rzeczy z pokoju w hotelu należy niezwłocznie zawiadomić dyrekcję. Trzeba przekazać jej listę utraconych przedmiotów. Jeżeli wśród tych skradzionych rzeczy znajdował się też dowód osobisty, to wówczas należy niezwłocznie o tym zawiadomić najbliższy organ gminy.

Zawiadomienia dokonuje okradziony właściciel dowodu, który go utracił. Nie może tym obowiązkiem obarczyć dyrekcji hotelu, z którego zginęły jego rzeczy.

O utracie dowodu osobistego wystarczy zawiadomić organ gminy, na terenie której znajduje się hotel. Osoba okradziona nie musi przerywać urlopu i wracać do swojego miejsca zamieszkania, aby w tamtejszym organie gminy złożyć zawiadomienie o utracie dokumentu. Nie ma też obowiązku powiadamiać o utracie dowodu osobistego tego organu, który go wystawił.

Organ gminy, który został zawiadomiony o utracie dowodu osobistego, wydaje poszkodowanemu zaświadczenie potwierdzające, że taki fakt miał miejsce. Jest ono ważne aż do czasu wydania nowego dokumentu.

Podstawa prawna

l Art. 42 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm.).

Czy okradziony dostanie dokument zastępczy

Mam tylko dowód osobisty. Czy w razie jego utraty mogę dostać jakiś dokument zastępczy, abym mógł pobierać pieniądze w banku i odbierać korespondencję na poczcie?

Tak

Organ gminy, który zostaje powiadomiony o utracie dowodu, wydaje zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Zaświadczenie to jest czymś w rodzaju dokumentu zastępczego, ponieważ poszkodowany ma prawo okazywać je w tych wszystkich sytuacjach, w których konieczne jest okazanie dowodu osobistego. Na przykład przedstawia się zaświadczenie wówczas, gdy: pobiera się pieniądze w kasie banku, wypłaca gotówkę na poczcie, jest się legitymowanym przez policję.

Organ gminy zawiadomiony o utracie zawiadomienia nie może odmówić wydania zaświadczenia i odesłać poszkodowanego do gminy właściwej dla jego miejsca zamieszkania albo do gminy, która wystawiła utracony dowód osobisty.

Zaświadczenie o utracie dowodu osobistego jest ważne aż do momentu wydania nowego dokumentu tożsamości.

Podstawa prawna

l Art. 42 ust. 1 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm.).

Czy trzeba zawiadomić urząd o znalezieniu dowodu

Złodziej wyrwał mi torebkę na ulicy i razem z pieniędzmi straciłam też dowód osobisty. Rozpoczęłam procedurę związaną z wyrobieniem nowego dokumentu. Ostatnio otrzymałam utracony dowód osobisty przesyłką pocztową. Czy muszę kogoś o tym zawiadomić?

Tak

Jeżeli zgłoszony jako utracony dowód osobisty odnalazł się, to wówczas jego właściciel powinien niezwłocznie zawiadomić o tym organ gminy, w której złożył wniosek o wyrobienie nowego dokumentu. Taka procedura obowiązuje wówczas, jeżeli w miejsce zgłoszonego jako utracony, nie został jeszcze wydany nowy dokument.

Może się zdarzyć, że utracony dowód osobisty odnajdzie się dopiero wówczas, gdy gmina wydała już poszkodowanemu nowy dokument. Wtedy właściciel powinien niezwłocznie oddać utracony dokument do właściwego organu gminy. Natomiast nadal będzie mógł posługiwać się nowym dowodem osobistym.

Podstawa prawna

l Art. 42 ust. 2 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm.).

Czy trzeba wymienić zniszczony już dowód osobisty

Dziecko zalało mój dowód mlekiem. Czy muszę go wymienić na nowy, skoro dokument stał się częściowo mało czytelny?

Tak

Jeżeli dowód osobisty został uszkodzony i trudno na jego podstawie jest ustalić tożsamość właściciela, to wówczas należy wymienić go na nowy dokument. W tym celu trzeba zgłosić się do urzędu gminy i dopełnić tam formalności. W tym przypadku nie ma żadnego znaczenia, kiedy upływa termin ważności dowodu osobistego. Istotne jest jedynie to, że został on zniszczony w takim stopniu, że na jego podstawie trudno jest ustalić tożsamość właściciela. Na przykład: zostało zniszczone zdjęcie albo zamazane imię bądź nazwisko.

Podstawa prawna

l Art. 40 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm.).

Czy także prezydent miasta musi wydać nowy dowód

Zgubiłam dowód osobisty. Czy mogę złożyć wniosek o wydanie nowego?

Tak

Dowód osobisty w miejsce zagubionego powinien wydać wójt, prezydent miasta albo burmistrz. Dokument wydaje organ właściwy według miejsca pobytu osoby, która go straciła. Gdyby nie miała ona stałego miejsca pobytu, to wówczas bierze się pod uwagę ostatnie miejsce pobytu stałego tej osoby.

Podstawa prawna

l Art. 45 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm.).

Czy informacja o stracie dowodu trafi do ewidencji

Czy gmina prowadzi także ewidencję utraconych dowodów osobistych?

Tak

Gminy prowadzą ewidencję wydanych i utraconych dowodów osobistych. Robią to w formie informatycznej. Dane osobowe z takiej ewidencji można przetwarzać metodami informatycznymi. W ewidencji gromadzone są dane zgłoszone przy ubieganiu się o wydanie lub wymianę dowodu osobistego: nazwisko i imiona, poprzednie imiona i nazwiska, nazwisko rodowe, imiona i nazwiska rodowe rodziców, data i miejsce urodzenia, numer PESEL, wzrost, kolor oczu, płeć, fotografie i podpis osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego. Ewidencja obejmuje też numery i serie aktualnych i poprzednich dowodów tej osoby. Zawiera również daty wydania dowodów osobistych.

Podstawa prawna

l Art. 44e ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm.).

Czy paszport jest ważny tylko przez ograniczony czas

Co mogę zrobić z paszportem, którego termin ważności już upłynął? Czy rzeczywiście nie mogę się nim już posługiwać?

Tak

Paszport jest ważny przez dziesięć lat od jego wydania. Może być też ważny na krótszy okres, na przykład wówczas, gdy wydano go małoletniemu, który wprawdzie ukończył już pięć lat, ale nie ma jeszcze 14 lat.

Wtedy paszport jest ważny tylko przez pięć lat od daty wydania. Po utracie ważności paszportu należy wyrobić nowy dokument. Gdyby paszport utracił ważność podczas pobytu właściciela za granicą, to na podstawie tego dokumentu ma on prawo wjazdu do Polski.

Podstawa prawna

l Ustawa z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2006 r. nr 143, poz. 1027).

Czy trzeba zgłosić utratę paszportu

Podczas przeprowadzki do innego mieszkania prawdopodobnie zginął mój paszport. Na razie nie planuję wyjazdu za granicę. Czy muszę zgłosić utratę paszportu, jeżeli nie uda mi się go odnaleźć?

Tak

O utracie paszportu należy niezwłocznie zawiadomić organ paszportowy. Takimi organami są: minister właściwy do spraw wewnętrznych, minister właściwy do spraw zagranicznych, wojewoda oraz konsul.

Jeżeli paszport zostanie skradziony lub zgubiony za granicą, to wówczas należy zawiadomić niezwłocznie polskiego konsula, w tym kraju, w którym zdarzenie nastąpiło.

Jeżeli właściciel paszportu nie ma pewności, czy rzeczywiście on zaginął, to przed zawiadomieniem organu paszportowego radzimy jeszcze raz dokładnie przeszukać rzeczy i upewnić się, czy przypadkiem się nie odnajdzie.

Gdyby już po zgłoszeniu zaginięcia paszport znalazł się, to organ paszportowy nie zwróci go osobie, której został wcześniej wydany. Odnaleziony paszport należy zwrócić i aby móc wyjechać za granicę, uzyskać nowy dokument.

W takim przypadku należy zwrócić odnaleziony paszport, bez względu na to, czy właściciel ma już nowy dokument w miejsce utraconego, czy też o wydanie nowego jeszcze nie występował. Paszport zgłoszony jako utracony, zniszczony lub znaleziony traci ważność już w tym dniu, w którym dokonano zawiadomienia o jego utracie, zniszczeniu lub znalezieniu.

Podstawa prawna

l Art. 2, 36 ustawy z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2006 r. nr 143, poz. 1027).

Przygotowała MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  REKLAMA

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA