REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinno wyglądać właściwe zatrudnianie pracowników samorządowych

_ ŁS

REKLAMA

Czy Europejska Karta Samorządu Lokalnego zawiera wskazania dla przepisów dotyczących zatrudniania pracowników samorządowych? Które z polskich przepisów dotyczących pracowników samorządowych wymagają poprawy?

 

W Europie funkcjonują generalnie dwa podstawowe modele określające zasady zatrudniania pracowników samorządowych. Pierwszy to model angielski, w którym państwo poprzez swoje ustawodawstwo jedynie w nieznacznym zakresie ingeruje w zasady zatrudniania i wynagradzania pracowników samorządowych, pozostawiając to decyzji poszczególnych rad gmin. Drugi to model kontynentalny, w którym władza państwowa tworzy przepisy regulujące status prawny pracowników samorządowych, pozostawiając jednostkom samorządu terytorialnego jedynie mniejszy lub większy zakres swobody. W Polsce zakres ten jest dość znaczny.

Szczegółowo zakresu swobody w kształtowaniu przepisów dotyczących zatrudniania pracowników samorządowych nie reguluje Europejska Karta Samorządu Lokalnego. Stanowi ona jedynie, że status pracowników samorządowych powinien umożliwiać zatrudnianie pracowników wysoko wykwalifikowanych, w oparciu o kryterium umiejętności i kompetencji; w tym celu należy przewidzieć odpowiednie zasady szkolenia, wynagradzania oraz możliwości awansu zawodowego. Tak więc możliwe są odmienne rozwiązania w ustawodawstwie krajowym.

Takim rozwiązaniem jest polska ustawa o pracownikach samorządowych i przepisy wykonawcze do niej. Przepisy regulujące status prawny pracowników samorządowych są dotknięte licznymi wadami. Część z nich ma przynajmniej pośredni wpływ na problemy związane z zatrudnianiem pracowników samorządowych. Można wymienić kilka takich wad. Jest to między innymi bezrefleksyjne przeszczepianie rozwiązań ze służby cywilnej, w tym przede wszystkim tworzenie rozwiązań nieprzystających do małych jednostek samorządowych, na przykład zbiurokratyzowany system ocen pracowniczych w gminach zatrudniającej po dziesięciu pracowników na stanowiskach urzędniczych. Kolejnym poważnym mankamentem jest brak racjonalności przyjmowanych rozwiązań. Przykłady można tu mnożyć. Jednym z nich jest nabór na kierownika USC, gdzie po żmudnej procedurze może się okazać, że rada gminy nie powoła takiej osoby na stanowisko, a bez takiego powołania udzielane przez nią np. śluby będą nieważne.

Problem sprawia, przykładowo, prawidłowa ocena pracowników straży miejskiej, bo pasuje do nich jedynie jedno kryterium dodatkowe. Jak wybrać dwa pozostałe? Zapomniano o tym, że strażnicy to specyficzna grupa pracowników samorządowych, która zamiast znać się na zarządzaniu, powinna być m.in. sprawna fizycznie. Prawodawca jednak nie musi przeprowadzić oceny i wypełnić arkusza. Zrobi to komendant straży miejskiej.

Nie można jednak wszystkiego tłumaczyć złym prawem. Pamiętać bowiem należy, że jak wynika z raportu NIK-u, część uchybień można tłumaczyć jedynie nierespektowaniem prawa przez władze samorządowe.


AGNIESZKA PISKORZ-RYŃ

doktor na Wydziale Prawa i Administracji UKSW w Warszawie

ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  REKLAMA

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  REKLAMA