REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gmina może otrzymać finansowanie pomostowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Banki komercyjne oferują gminom, powiatom i województwom finansowanie pomostowe. Są to kredyty przyznawane na preferencyjnych warunkach tym samorządom, które nie mają kapitału na realizację inwestycji dotowanej w ramach programów unijnych.
Kredyty pomostowe służą finansowaniu tzw. luki czasowej, która powstaje pomiędzy poniesieniem nakładów inwestycyjnych związanych z realizacją projektu a datą wpływu refundacji z dotacji. Zasadniczym źródłem spłaty takiego kredytu są środki z dotacji unijnych.

Dofinansowanie unijne w latach 2007-2013, podobnie jak wcześniej, będzie miało charakter refundacji poniesionych kosztów inwestycyjnych. Samorządy więc, aby otrzymać dotacje, muszą najpierw ponieść koszty. Są one pokrywane z własnych źródeł, z kredytu bankowego, ze środków przedsiębiorstwa leasingowego lub pożyczek z funduszu pożyczkowego.

- Kredyt pomostowy będzie się charakteryzował daleko idącą elastycznością, polegającą na tym, że przy braku możliwości zdefiniowania daty wypłaty dotacji unijnej możliwa będzie spłata kredytu w późniejszym terminie, jak również spłata jednorazowa albo w ratach - informuje Magdalena Paciorek z BGŻ.

Dofinansowanie pomostowe z banku można otrzymać nie tylko w formie kredytów, ale także w formie emisji obligacji komunalnych.

Warunki i zasady otrzymania kredytu

Banki, przedsiębiorstwa leasingowe i inne instytucje finansowe chętnie udzielają pomocy finansowej samorządom. Jednym z głównych tego powodów jest to, że samorządy są wiarygodnymi klientami. Po drugie, dokumentacja inwestycji jest wcześniej badana przez instytucję administrującą programem pomocowym i zabezpieczona cesją dotacji unijnej. Po trzecie istnieje pozytywna opinia regionalnej izby obrachunkowej (RIO) zezwalająca na zaciągniecie zobowiązania.

Jednostki samorządu terytorialnego, których projekty inwestycyjne uzyskały wstępną zgodę od instytucji wdrażających na dofinansowanie tego projektu ze środków UE, będą mogły otrzymać bankowe kredyty pomostowe do wysokości otrzymanej dotacji.

Oferta cenowa, w tym marża i prowizje bankowe, są konstruowane indywidualnie dla każdego kredytobiorcy.

- Na pewno będzie to niższe oprocentowanie w porównaniu z tradycyjnym kredytem pomostowym dla przedsiębiorców. Będzie również wydłużony okres kredytowania i spłaty kredytu, a także będzie istniała możliwość pokrycia kredytem pomostowym do 100 proc. wydatków kwalifikowanych beneficjenta - twierdzi Magdalena Paciorek z BGŻ.

Co zrobić, aby uzyskać finansowanie

- W przypadku beneficjentów pomocy unijnej podstawowym źródłem informacji jest dokumentacja aplikacyjna składana przez samorząd we właściwej instytucji wdrążającej. Samorządy wybierają bank finansujący zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych spośród ofert złożonych w odpowiedzi na ogłoszony przetarg, zgłoszonych ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa bankowego, banki uzależniają przyznanie kredytu od zdolności kredytowej, tj. zdolności do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie kredytowej - informuje Anna Żabówka, ekspert departamentu integracji europejskiej i finansowania handlu PKO BP.

Bieżąca i perspektywiczna kondycja finansowa samorządu zaciągającego kredyt jest więc bardzo ważnym elementem oceny przed wydaniem decyzji kredytowej przez bank. Nie wystarczy ogłosić w prasie lub w Biuletynie Zamówień Publicznych przetarg na sfinansowanie projektu dotowanego w ramach programów unijnych.

Dotacje unijne i dofinansowanie

Zarówno banki, jak i beneficjenci są świadomi faktu, że podpisanie mowy o dofinansowaniu projektu jest warunkową deklaracją współfinansowania inwestycji z funduszy pomocowych UE. Wypłata dotacji uzależniona jest od realizacji projektu zgodnie z umową o dofinansowanie. Inwestycja musi być realizowana przede wszystkim zgodnie z tzw. harmonogramem rzeczowo-finansowym, który jest integralną częścią umowy zawartej pomiędzy samorządem a administratorem programu pomocowego.

- W każdym przypadku oferta przedstawiona samorządowi w przetargu na wybór banku udzielającego finansowania konstruowana jest indywidualnie, z uwzględnieniem czynnika współfinansowania projektu z funduszy pomocowych UE. Zgodnie z art. 171 ustawy o finansach publicznych wymagana jest opinia RIO na temat możliwości sfinansowania deficytu przedstawionego przez samorząd - dodaje Anna Żabówka z PKO BP.

Przed wydaniem promesy kredytowej dotyczącej kredytu pomostowego bank dokonuje wstępnej oceny wiarygodności finansowej wnioskodawcy oraz przedkładanego przez niego projektu. Otrzymanie promesy jest więc pierwszym sygnałem dla potencjalnego beneficjenta o realności przyjętych przez niego założeń finansowych.

Przyznanie kredytu pomostowego bank często uzależnia (w promesie kredytowej) od zawarcia umowy o dotacje z administratorem unijnego programu pomocowego. Żąda często podpisania cesji praw wierzytelności wynikającej z umowy o dotacje. Rzadko stosuje inne zabezpieczenia majątkowe.

7 KROKÓW

DO OTRZYMANIA DOFINANSOWANIA POMOSTOWEGO

1. Zgłoszenie

Na przykład wójt, burmistrz albo prezydent miasta musi zgłosić wniosek do rady gminy, potrzebę zaciągnięcia kredytu w ramach finansowania pomostowego.

2. Uchwała

Rada gminy, powiatu lub sejmik województwa podejmuje uchwałę zezwalającą na zaciągnięcie zobowiązania kredytowego w ramach finansowania pomostowego.

3. Przetarg

Wójt, burmistrz, prezydent miasta albo starosta ogłasza w prasie miejscowej i w Biuletynie Zamówień Publicznych przetarg skierowany do instytucji finansowych o potrzebie sfinansowania projektu, który będzie dotowany z programów unijnych.

4. Opinia

Władze samorządowe starają się o pozytywną opinię RIO. W innym przypadku zaciągniecie zobowiązania będzie raczej niemożliwe.

5. Oferty

Banki oraz inne instytucje finansowe, np. firmy leasingowe i fundusze pożyczkowe, zgłaszają oferty sfinansowania inwestycji.

6. Wybór

Władze samorządowe wybierają najkorzystniejszą ofertę, ale zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych.

7. Umowa

Po wyborze między instytucją finansową a samorządową trwają jeszcze negocjacje mające na celu uzgodnienie szczegółów udzielenia kredytu, pożyczki lub wyleasingowanie przedmiotu.

ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

l Ustawa z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. nr 140, poz. 939 ze zm.).

l Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249, poz. 2104 ze zm.).

l Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. nr 19, poz. 177 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

REKLAMA

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

REKLAMA

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA