REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozwiązywać problemy mieszkaniowe w gminie

Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do końca tego miesiąca samorządy mogą składać wnioski o dotacje na budownictwo mieszkaniowe z Funduszu Dopłat. Dobrą receptą na rozwiązanie problemów mieszkaniowych może być też powołanie towarzystwa budownictwa społecznego.

Gminy od wielu lat mają obowiązek rozwiązywania problemów mieszkaniowych swoich mieszkańców we własnym zakresie. Jest to ich zadanie własne. Niestety, z powodu braku środków finansowych z zadania tego gminy wywiązują się w większości przypadków nie najlepiej. Gmina powinna wspomagać mieszkańców w zakresie budownictwa. Powinna też zabezpieczać potrzeby mieszkalne poprzez budownictwo socjalne dla osób słabiej uposażonych. Do tego rodzaju pomocy należy także organizowanie i inwestowanie np. w noclegownie i mieszkania chronione albo lokale wznoszone przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS).

REKLAMA

Ustawa o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (Dz.U. nr 251, poz. 1844) umożliwia przydzielenie gminom wsparcia finansowego z Funduszu Dopłat na wspomaganie budownictwa komunalnego. Pomoc w postaci dotacji wynosi do 40 proc. kosztów inwestycyjnych. Pozostałą część ma wyłożyć gmina.

Obowiązki gmin

Ustawa z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. nr 105, poz. 509) nałożyła na gminę obowiązek dostarczania lokalu socjalnego niektórym mieszkańcom gminy. Obowiązek ten wynika także z ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2003 r. nr 188, poz. 1848).

W tym celu gmina powinna:

• popierać udostępnianie mieszkań socjalnych i innych lokali o podobnych celach o odpowiednim standardzie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zapobiegać, ograniczać i docelowo likwidować zjawisko bezdomności,

koszty mieszkaniowe (głównie wysokość czynszu) powinna być dostępna także mieszkańcom nieposiadającym środków finansowych.

Nałożeniem na gminy tego obowiązki wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Gminom nie przyznano, niestety, wcześniej żadnych środków. W związku z tym gminy na różne sposoby same zaczęły rozwiązywać ten problem.

I tak np. Kraków wprowadził już od 2003 roku usprawnienie procedur przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleniu na budowę. Wnioski w tej sprawie składane są do miejscowego Wydziału Architektury i Urbanistyki i są traktowane priorytetowo, a ich załatwianie jest na bieżąco monitorowane. Dotyczy to budownictwa publicznego, np. lokali socjalnych i budownictwa prywatnego.

REKLAMA

Z kolei urząd Gminy Lubań (Lubuskie) wiosną tego roku udzielił wsparcia w postaci materiałów budowlanych na naprawę dachów zniszczonych podczas wichury domów w miejscowości Radostawie Średnie. Mieszkańcy zaś zobowiązani zostali do wykonania niezbędnych prac remontowych we własnym zakresie. Gmina zdecydowała się na takie rozwiązanie, ponieważ nie miała wolnych lokali komunalnych.

Natomiast w Krośnie (Małopolskie) władze samorządowe stworzyły program Mieszkania Młodych Rodzin. Na potrzeby tego programu przeznaczono i zaadaptowano niewykorzystane dotychczas oraz zwalniające się budynki. Obiekty będą eksploatowane i zarządzane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego - Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe. Instytucja ta będzie także realizatorem całego programu.

Fundusz Dopłat

Wnioski o finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat, w formie dotacji przyjmuje do końca października 2007 r. Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość wsparcia wynosi od 20 proc. do 40 proc. kosztów inwestycyjnych. O pomoc w budowie m.in. mieszkań komunalnych mogą ubiegać się gminy, związki międzygminne, powiaty oraz organizacje pożytku publicznego. Głównym celem programu jest zwiększenie ilości lokali służących zaspokajaniu potrzeb osób najuboższych.

W planie finansowym Funduszu Dopłat na bieżący rok przeznaczono dopłaty na łączną kwotę 185 mln zł

- W ciągu ośmiu lat w ramach tego programu ma być wybudowanych około 100 tys. lokali mieszkaniowych oraz 20 tys. miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych - informuje Bogdan Zdunek, zastępca dyrektora w Departamencie Funduszy Mieszkaniowych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Samorządy otrzymać mogą wsparcie na inwestycje w: lokale socjalne, mieszkania chronione, noclegownie i domy dla bezdomnych.

Finansowe wsparcie, o którym mowa, nie może być udzielone na realizację przedsięwzięć współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej bądź też finansowanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

TBS-y i PPP

REKLAMA

TBS-y to spółka non profit, która powinna budować mieszkania na wynajem dla niezamożnych. Obecnie w kraju działa aktywnie tylko ponad 200 TBS-ów. Nie jest to oszałamiającą liczba. TBS-y to pomysł na tanie, czynszowe lokale mieszkalne, o ile gmina jest ich udziałowcem lub właścicielem. W praktyce jest jednak różnie. Gmina powinna partycypować w kosztach przedsięwzięcia. TBS-y to jeden z bardziej przystępnych sposobów na posiadanie mieszkania przez tych, których nie stać na kupno domu lub mieszkania, ale stać na zapłatę nieco wyższego czynszu. Finansowanie TBS-u powinno odbywać się poprzez pobieranie od mieszkańców opłat w postaci czynszów.

Dobrym pomysłem na rozwiązanie problemu braku mieszkań w gminie może okazać się budowa mieszkań w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Firma budowlana na zlecenie i w porozumieniu z urzędem gminy buduje na potrzeby gminy lokale mieszkalne, a następnie po ich oddaniu do użytku i zamieszkaniu zarządza nimi. Pobiera czynsz, który przez określony czas jest wynagrodzeniem za wybudowanie mieszkań.

NA CO DOFINANSOWANIE Z FUNDUSZU DOPŁAT

Na finansowe wsparcie mogą liczyć gminy, jeśli otrzymane środki przeznaczone zostaną na:

• budowę budynku (na nieruchomości stanowiącej własność inwestora lub będącej w jego użytkowaniu wieczystym),

• adaptację, remont lub przebudowę budynku, lub części takiego budynku,

• nabycie lokali mieszkalnych, również połączonie z ich remontem,

• pokrycie części kosztów tworzenia mieszkań przez towarzystwo budownictwa społecznego

Andrzej Okrasiński

andrzej.okrasinski@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. nr 85, poz. 388 ze zm.).

• Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.).

• Ustawa z 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (Dz.U. nr 251, poz. 1844).

• Ustawa z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. nr 105, poz. 509 ze zm.).

• Rozdział 4 ustawy z 26 października 2007 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1070 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

REKLAMA

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

REKLAMA

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA