REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja kuratoriów utrudni nadzór nad szkołami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jolanta Góra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Minister Katarzyna Hall chce zreorganizować kuratoria oświaty. Zmiany mogą prowadzić do likwidacji obecnej formy nadzoru nad szkołami. Pracę może stracić ponad dwa i pół tysiąca osób.

Zmiany, jakie proponuje wprowadzić Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej, mogą doprowadzić do likwidacji kuratoriów oświaty. Resort edukacji ich zadania chce przekazać samorządom i komisjom egzaminacyjnym, ponieważ nadzór pedagogiczny w obecnej formie jest mało skuteczny. Eksperci jednak postulują o pozostawienie kuratoriów. Ich zniknięcie osłabi bowiem pozycję szkoły, uczniów i rodziców.

REKLAMA

Funkcja polityczna

16 kuratorów oświaty jest wybieranych w konkursie. Większość w komisji stanowią przedstawiciele wojewody i resortu edukacji, a zatem osoby z nadania politycznego. Zwycięzca musi być jeszcze zaakceptowany przez samego ministra. Beata Florek, która dwukrotnie wygrała konkurs w Łodzi, kuratorem nie została, ponieważ jej osoba nie podobała się Romanowi Giertychowi.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego uważa, że nie powinno dochodzić do takich sytuacji, ponieważ kuratoria nie mogą służyć politykom.

Elżbieta Leszczyńska, wielkopolski kurator oświaty, dodaje, że trudne do podjęcia są decyzje w sprawie opinii na temat likwidacji szkoły.

Często zdarza się, że ministerstwo nie pozwala zamknąć szkoły, mimo że przemawia za tym dobro dzieci, które zostałyby przeniesione do lepiej funkcjonującej placówki. Z drugiej strony, organy prowadzące zamykają szkołę mimo negatywnej opinii dyrektora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Katarzyna Hall zapowiada, że kuratoria na pewno zostaną odpolitycznione, a decyzje o likwidacji placówek będą jedynie w gestii samorządów.

Sławomir Broniarz ostrzega jednak, że samorządy mogą kierować się tylko względami finansowymi, a to grozi zamknięciem małych szkół, najdroższych w utrzymaniu.

Kuratorzy są potrzebni

Według resortu edukacji, oceną jakości pracy szkół mogłyby się zajmować Centralna i okręgowe komisje egzaminacyjne. OKE zatrudniałyby niezależnych ekspertów. Obecnie bowiem nadzór pedagogiczny jest mało skuteczny. W ten sposób jednak zabrano by kuratorom ich najważniejsze zadanie i podważono sens ich istnienia. Likwidację kuratorów zakłada także program PO.

Lech Sprawka, poseł PiS, były kurator lubelski uważa, że to krok w złym kierunku.

Zdaniem Macieja Osucha, społecznego rzecznika praw ucznia, szkoły i rodzice stracą swojego sojusznika w wielu sprawach.

Małgorzata Nowak, dyrektor Zespołu Szkół w Niemcach, woj. lubelskie, uważa, że instytucja nadzorująca jest potrzebna.

Kuratorzy potwierdzają m.in. kwalifikacje nauczycieli do nauczania danego przedmiotu, kontrolują liczebność klas i oddziałów w szkołach.

- Pozostawienie tych kompetencji tylko samorządom, może doprowadzić do sytuacji, że ze względów finansowych nauczyciele nie będą mieli pedagogicznego przygotowania, a klasy będą liczyły czterdziestu uczniów - wyjaśnia Maciej Osuch.

Ponadto według ekspertów, komisje egzaminacyjne zatrudniłyby wizytatorów pracujących w kuratoriach.

Dodaje, że kuratoria są źle ocenianie, bo nie mają czasu zajmować się tym, co do nich należy.

Wizytator od mundurka

Ostatnio wizytatorzy zamiast sprawdzać, jak szkoły realizują programy nauczania i przestrzegają przepisów prawa, liczyli uczniów w mundurkach, uczennice w ciąży, próby samobójcze i naganne zachowania.

- Dlatego trzeba je tak zreformować, by głównym celem ich działalności było faktyczne sprawowanie nadzoru pedagogicznego, mierzenie jakości pracy szkół i placówek, ustalanie planów naprawczych i monitorowanie programów rozwoju szkół - podkreśla sławomir Broniarz.

Zdaniem Doroty Kuleszy, dyrektor Gimnazjum Niepublicznego w Zabierzowie Bocheńskim w woj. małopolskim, nadzór powinien mieć jednak funkcję wspierającą i konsultacyjną.

Maciej Osuch dodaje, że powinny również lepiej nadzorować przestrzeganie praw uczniów.

W obronie uczniów

Do kuratoriów wpływa bowiem bardzo dużo skarg od rodziców i uczniów na działalność szkoły. Przekazanie ich samorządom może utrudnić dochodzenie sowich racji przez poszkodowanych. W małych miejscowościach bowiem dyrektor szkoły zwykle jest kolegą wójta lub burmistrza.

Ważne jest jednak, aby pracownicy kuratorzy rzetelniej rozstrzygali spory i mieli więcej czasu na sprawdzenie stanu faktycznego.

Natomiast zdaniem Lecha Sprawki, kuratoria trzeba odciążyć.

- Nie powinny one m.in. organizować postępowania kwalifikacyjnego na nauczycieli dyplomowanych, rozdzielać pieniędzy z rządowych programów, organizować letniego wypoczynku.

Eksperci podkreślają jednak, że wprowadzenie niezbędnych zmian nie wymaga rewolucji.

Katarzyna Hall obiecuje jednak, że resort edukacji najpierw przeprowadzi szczegółową analizę obecnych zadań i działań kuratoriów oświaty. Dlatego ich reorganizacja będzie najwcześniej w 2009 roku.

Struktura i zadania kuratorów

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

OPINIA

IRENA DZIERZGOWSKA

była minister edukacji

Likwidacja kuratoriów jest skomplikowana, ale możliwa. Trzeba zacząć od rejestru wszystkich zadań kuratora i przypisać je jakimś instytucjom. Na przykład, rolę organu odwoławczego od decyzji dyrektora szkoły mogłyby pełnić samorządy. Najważniejszym obowiązkiem kuratora jest jednak nadzór pedagogiczny. Trzeba rozstrzygnąć, komu można powierzyć to zadanie i czy nowa forma nadzoru będzie skuteczniejsza i poprawi jakość kształcenia. Wprowadzenie niezależnego nadzoru ma jednak dużo zalet. Dyrektorzy szkół staliby się menedżerami decydującymi o organizacji kształcenia w szkole.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA