REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja kuratoriów utrudni nadzór nad szkołami

Jolanta Góra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Minister Katarzyna Hall chce zreorganizować kuratoria oświaty. Zmiany mogą prowadzić do likwidacji obecnej formy nadzoru nad szkołami. Pracę może stracić ponad dwa i pół tysiąca osób.

Zmiany, jakie proponuje wprowadzić Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej, mogą doprowadzić do likwidacji kuratoriów oświaty. Resort edukacji ich zadania chce przekazać samorządom i komisjom egzaminacyjnym, ponieważ nadzór pedagogiczny w obecnej formie jest mało skuteczny. Eksperci jednak postulują o pozostawienie kuratoriów. Ich zniknięcie osłabi bowiem pozycję szkoły, uczniów i rodziców.

REKLAMA

Funkcja polityczna

16 kuratorów oświaty jest wybieranych w konkursie. Większość w komisji stanowią przedstawiciele wojewody i resortu edukacji, a zatem osoby z nadania politycznego. Zwycięzca musi być jeszcze zaakceptowany przez samego ministra. Beata Florek, która dwukrotnie wygrała konkurs w Łodzi, kuratorem nie została, ponieważ jej osoba nie podobała się Romanowi Giertychowi.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego uważa, że nie powinno dochodzić do takich sytuacji, ponieważ kuratoria nie mogą służyć politykom.

Elżbieta Leszczyńska, wielkopolski kurator oświaty, dodaje, że trudne do podjęcia są decyzje w sprawie opinii na temat likwidacji szkoły.

Często zdarza się, że ministerstwo nie pozwala zamknąć szkoły, mimo że przemawia za tym dobro dzieci, które zostałyby przeniesione do lepiej funkcjonującej placówki. Z drugiej strony, organy prowadzące zamykają szkołę mimo negatywnej opinii dyrektora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Katarzyna Hall zapowiada, że kuratoria na pewno zostaną odpolitycznione, a decyzje o likwidacji placówek będą jedynie w gestii samorządów.

Sławomir Broniarz ostrzega jednak, że samorządy mogą kierować się tylko względami finansowymi, a to grozi zamknięciem małych szkół, najdroższych w utrzymaniu.

Kuratorzy są potrzebni

Według resortu edukacji, oceną jakości pracy szkół mogłyby się zajmować Centralna i okręgowe komisje egzaminacyjne. OKE zatrudniałyby niezależnych ekspertów. Obecnie bowiem nadzór pedagogiczny jest mało skuteczny. W ten sposób jednak zabrano by kuratorom ich najważniejsze zadanie i podważono sens ich istnienia. Likwidację kuratorów zakłada także program PO.

Lech Sprawka, poseł PiS, były kurator lubelski uważa, że to krok w złym kierunku.

Zdaniem Macieja Osucha, społecznego rzecznika praw ucznia, szkoły i rodzice stracą swojego sojusznika w wielu sprawach.

Małgorzata Nowak, dyrektor Zespołu Szkół w Niemcach, woj. lubelskie, uważa, że instytucja nadzorująca jest potrzebna.

Kuratorzy potwierdzają m.in. kwalifikacje nauczycieli do nauczania danego przedmiotu, kontrolują liczebność klas i oddziałów w szkołach.

- Pozostawienie tych kompetencji tylko samorządom, może doprowadzić do sytuacji, że ze względów finansowych nauczyciele nie będą mieli pedagogicznego przygotowania, a klasy będą liczyły czterdziestu uczniów - wyjaśnia Maciej Osuch.

Ponadto według ekspertów, komisje egzaminacyjne zatrudniłyby wizytatorów pracujących w kuratoriach.

Dodaje, że kuratoria są źle ocenianie, bo nie mają czasu zajmować się tym, co do nich należy.

Wizytator od mundurka

Ostatnio wizytatorzy zamiast sprawdzać, jak szkoły realizują programy nauczania i przestrzegają przepisów prawa, liczyli uczniów w mundurkach, uczennice w ciąży, próby samobójcze i naganne zachowania.

- Dlatego trzeba je tak zreformować, by głównym celem ich działalności było faktyczne sprawowanie nadzoru pedagogicznego, mierzenie jakości pracy szkół i placówek, ustalanie planów naprawczych i monitorowanie programów rozwoju szkół - podkreśla sławomir Broniarz.

Zdaniem Doroty Kuleszy, dyrektor Gimnazjum Niepublicznego w Zabierzowie Bocheńskim w woj. małopolskim, nadzór powinien mieć jednak funkcję wspierającą i konsultacyjną.

Maciej Osuch dodaje, że powinny również lepiej nadzorować przestrzeganie praw uczniów.

W obronie uczniów

Do kuratoriów wpływa bowiem bardzo dużo skarg od rodziców i uczniów na działalność szkoły. Przekazanie ich samorządom może utrudnić dochodzenie sowich racji przez poszkodowanych. W małych miejscowościach bowiem dyrektor szkoły zwykle jest kolegą wójta lub burmistrza.

Ważne jest jednak, aby pracownicy kuratorzy rzetelniej rozstrzygali spory i mieli więcej czasu na sprawdzenie stanu faktycznego.

Natomiast zdaniem Lecha Sprawki, kuratoria trzeba odciążyć.

- Nie powinny one m.in. organizować postępowania kwalifikacyjnego na nauczycieli dyplomowanych, rozdzielać pieniędzy z rządowych programów, organizować letniego wypoczynku.

Eksperci podkreślają jednak, że wprowadzenie niezbędnych zmian nie wymaga rewolucji.

Katarzyna Hall obiecuje jednak, że resort edukacji najpierw przeprowadzi szczegółową analizę obecnych zadań i działań kuratoriów oświaty. Dlatego ich reorganizacja będzie najwcześniej w 2009 roku.

Struktura i zadania kuratorów

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

OPINIA

IRENA DZIERZGOWSKA

była minister edukacji

Likwidacja kuratoriów jest skomplikowana, ale możliwa. Trzeba zacząć od rejestru wszystkich zadań kuratora i przypisać je jakimś instytucjom. Na przykład, rolę organu odwoławczego od decyzji dyrektora szkoły mogłyby pełnić samorządy. Najważniejszym obowiązkiem kuratora jest jednak nadzór pedagogiczny. Trzeba rozstrzygnąć, komu można powierzyć to zadanie i czy nowa forma nadzoru będzie skuteczniejsza i poprawi jakość kształcenia. Wprowadzenie niezależnego nadzoru ma jednak dużo zalet. Dyrektorzy szkół staliby się menedżerami decydującymi o organizacji kształcenia w szkole.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

REKLAMA

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

REKLAMA