REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można stracić nieruchomość bez stosownego odszkodowania

Tomasz Suchar
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja o lokalizacji drogi, której nadano tryb natychmiastowej wykonalności, uprawnia do natychmiastowego przejęcia nieruchomości przez zarządcę drogi. Ustalenie wysokości odszkodowania następuje później.

Obowiązująca od roku nowelizacja ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych jest aktem szczególnym wobec ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wprowadza rozwiązania niekorzystne dla właścicieli gruntów przejmowanych pod budowę dróg.

REKLAMA

Wywłaszczenie z zaskoczenia

Przepisy przewidują możliwość nadania trybu natychmiastowej wykonalności decyzji o lokalizacji drogi w przypadku uzasadnionego interesu społecznego lub gospodarczego. Przepisy nie wyjaśniają, co przez te pojęcia należy rozumieć.

- Decyzja o lokalizacji drogi, której nadano tryb natychmiastowej wykonalności, uprawnia do natychmiastowego przejęcia gruntu przez zarządcę drogi. Właściciel może zatem stracić jego posiadanie jeszcze przed wydaniem ostatecznej decyzji lokalizacyjnej. Pozostaje także nieustalona wysokość odszkodowania. Właściciel o jego wysokości dowiaduje się dopiero później - mówi Michał Zieniewski, partner z Kancelarii DLA Piper.

- Takie rozwiązanie musi budzić wątpliwości co do jego zgodności z konstytucją - dodaje.

REKLAMA

Szczególna procedura wywłaszczenia przewiduje, że wojewoda albo starosta zamieszczają obwieszczenia o wszczęciu postępowania o wydanie decyzji lokalizacyjnej w urzędach gmin i w prasie lokalnej. Może to spowodować, że właściciel dowie się dopiero z decyzji lokalizacyjnej o tym, że jego nieruchomość jest faktycznie wywłaszczana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja będzie jeszcze groźniejsza dla wywłaszczanego właściciela, gdy decyzji lokalizacyjnej zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Przepisy nie określają nawet terminu na zawiadomienie właściciela o wydanej decyzji lokalizacyjnej. W skrajnych przypadkach uniemożliwiają więc skuteczne odwołanie się do organu II instancji.

- Jest niebezpieczne, że właściciel dowiaduje się o przeznaczeniu swojej działki pod budowę drogi dopiero z zawiadomienia o wydaniu decyzji lokalizacyjnej. Rzadko kto czyta obwieszczenia wojewody lub starosty w urzędzie gminy - zaznacza Michał Zieniewski.

- Dlatego ważne jest, aby właściciele gruntów śledzili plany administracji w zakresie planów budowy dróg - doradza radca prawny Anna Jönsson z Kancelarii GLN.

Niebezpieczne sytuacje

Trudno jednak wymagać, aby na bieżąco interesowali się takimi planami. Przykładem może być zdarzenie z miejscowości Gatno w dolinie Rospudy.

- Drogowcy zajęli nieruchomości pod budowę obwodnicy augustowskiej bez dopełnienia wymogów formalnych. Dwaj właściciele, którzy zagrodzili wjazd na swoje działki, zostali pobici - tłumaczy Konrad Malec z Instytutu Spraw Obywatelskich.

- Brutalnie pozbawieni gruntu ludzie, nawet jeśli wygrają przed sądem, to faktycznie są na straconych pozycjach. Przez ich ziemię przebiega już droga - dodaje Konrad Malec.

Poważnym problemem jest też wysokość odszkodowania.

- Mieszkańcom Zakopanego, których nieruchomości znalazły się na trasie przebudowywanej Zakopianki, proponuje się jedną trzecią rzeczywistej wartości ich nieruchomości. Za otrzymane pieniądze nie wybudują sobie nowego domu - mówi Konrad Malec.

 

Wątpliwości ekspertów

Przepisy ustawy budzą zastrzeżenia prawników.

- Pocieszające jest jedynie to, że są rzadko stosowane przez organy administracji - wyjaśniają eksperci.

Wyjątkowe stosowanie przepisów ustawy potwierdza Artur Mrugasiewicz z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad:

- Na przykład około 19 z 22 tysięcy działek, których teren zajmowała autostrada A1, zostało wykupionych od właścicieli. Jedynie w stosunku do 1 procenta gruntów zastosowano procedurę przyspieszoną.

- Właściciele wolą sprzedać działki niż bezskutecznie o nie walczyć ze Skarbem Państwa - dodaje Artur Mrugasiewicz.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 220, poz. 1601).

OPINIA


ANNA JÖNSSON

Kancelaria GLN

Obowiązujący art. 12 ustawy przewiduje przejście własności nieruchomości objętych decyzją o ustaleniu lokalizacji drogi, z mocy prawa na Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego z dniem, w którym decyzja stała się ostateczna. W związku z uzasadnionym interesem społecznym lub gospodarczym możliwe jest nadanie tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, co może spowodować utratę posiadania nieruchomości przez właściciela, przy obowiązku zapewnienia lokalu zastępczego dla nieruchomości zabudowanej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

REKLAMA