REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są etapy przekształcania zakładu opieki zdrowotnej

Jan Wojciszke
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy można wnieść zakład opieki zdrowotnej aportem do spółki? Jaka jest sytuacja prawna pracowników medycznych w trakcie i po przekształceniu zakładu opieki zdrowotnej?

 

Zgodnie z definicją z art. 1 ust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, ZOZ jest wyodrębnionym organizacyjnie zespołem osób i środków majątkowych utworzonym i utrzymywanym w celu udzielania świadczeń zdrowotnych i promocji zdrowia. Nie ma przeszkód, by ZOZ prowadziła spółka lub by wspólnikiem takiej spółki była gmina czy województwo; a także, by podmiot, który utworzył ZOZ, wniósł współtworzące ten ZOZ środki majątkowe do spółki (w przypadku SP ZOZ po jego likwidacji). Wydaje się natomiast dyskusyjne, czy podobieństwo ZOZ do przedsiębiorstwa umożliwia wniesienie ZOZ aportem do spółki, przy zastosowaniu w drodze analogii przepisów o wniesieniu aportem przedsiębiorstwa. W przypadku zakładu opieki zdrowotnej, zespół osób współtworzących ZOZ jest niezbędnym elementem jego konstrukcji ustawowej, a ludzie nie mogą być przedmiotem aportu. W tym wypadku chodzi jednak o uprawnienia służące ZOZ jako pracodawcy, więc mimo wątpliwości należy taką możliwość dopuścić, gdy nie ma on osobowości prawnej. Nie budzi natomiast wątpliwości, że można wnieść do spółki aportem środki majątkowe współtworzące ZOZ. Gdy wszystkie środki majątkowe publicznego ZOZ zostały wniesione do spółki, trudno twierdzić, że jego byt trwa nadal. Przeciwnie, spółka, do której wniesiono środki, ma prawo wykorzystywać je zgodnie z umową lub statutem, a gdy jest ich właścicielem, może nimi także rozporządzać. Natomiast do pracowników ZOZ stosuje się art. 231 kodeksu pracy.

Gdy pracownicy ZOZ staną się pracownikami spółki, a spółka ta stanie się właścicielem mienia ZOZ, należy to uznać za utworzenie niepublicznego ZOZ i likwidację ZOZ publicznego. Wydaje się nie zmieniać tu nic okoliczność, że 100 proc. udziałów czy akcji spółki, do której wniesiono aport, będzie miała np. jednostka samorządu terytorialnego. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o ZOZ publicznym zakładem opieki zdrowotnej jest bowiem zakład utworzony przez ministra lub centralny organ administracji rządowej, wojewodę; jednostkę samorządu terytorialnego; publiczną uczelnię medyczną itp. Ustęp 3 tego samego artykułu stanowi zaś, iż niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej jest ZOZ utworzony przez kościół, pracodawcę, związek zawodowy, samorząd zawodowy, stowarzyszenie, osobę prawną lub fizyczną lub spółkę bez osobowości prawnej.

Wniesienie składników materialnych publicznego ZOZ do spółki należy więc uznać za likwidację tegoż publicznego ZOZ (także jeśli nie był osobą prawną), nawet w sytuacji, gdy np. szpital będzie w dalszym ciągu prowadzony przez spółkę akcyjną; taki szpital będzie bowiem ZOZ-em niepublicznym. Wniesienie do spółki środków majątkowych współtworzących ZOZ musi więc poprzedzić spełnienie warunków przewidzianych w rozdziale 2 działu II ustawy o ZOZ-ach, tj. uchwała właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego (względnie organu jednostki, o której mowa w art. 36a, to jest samej ustawy o ZOZ-ach) lub rozporządzenie właściwego organu administracji rządowej. Rozporządzenia lub uchwały, o których mowa, podlegają opiniowaniu zgodnie z art. 43 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, a w przypadku gdy publiczny ZOZ udziela określonych świadczeń zdrowotnych jako jedyny w województwie i nie jest możliwe udzielanie tych świadczeń w innym zakładzie opieki zdrowotnej, minister właściwy do spraw zdrowia może zablokować likwidację takiego ZOZ poprzez wydanie decyzji odmawiającej wyrażenie zgody na jego likwidację.

Należy wreszcie odnotować, że gdy wniesiono ZOZ aportem do spółki lub gdy wniesiono aportem całość środków materialnych ZOZ, sądy mogą stosować art. 554 k.c. w drodze analogii. Może też wystąpić niepewność co do przejścia na spółkę praw z umów cywilnych zawartych przez ZOZ. Wreszcie dyskusyjne może być, czy po zmianie podmiotu prowadzącego szpital szpital ten może, dysponując tymi samymi pomieszczeniami, sprzętem i zatrudniając tych samych pracowników rozpocząć działalność dopiero po wpisie do rejestru ZOZ-ów. Wydaje się, że to ostatnie nie jest wolą ustawodawcy, a do rejestru należy jedynie zgłosić zmiany stanu faktycznego i prawnego zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

JAN WOJCISZKE

radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy, oddział Gdańsk

PODSTAWA PRAWNA

Art. 1, 8, 14 oraz Dział II rozdział 2 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 91, poz. 408 ze. zm.).

Art. 554 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA