REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakich zasadach mogą działać małe przedszkola w 2008 roku

_ JG

REKLAMA

Czy wójt może odmówić rejestracji publicznego małego przedszkola? Czy powodem odmowy przyznania dotacji dla niepublicznych zespołów i punktów przedszkolnych może być niedotrzymanie ustawowego terminu złożenia informacji o planowanej liczbie uczniów?

WOJCIECH LACHIEWICZ

REKLAMA

członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie

REKLAMA

Co do zasady wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie małego przedszkola w formie jednostki publicznej należy złożyć nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym ma nastąpić jego uruchomienie. Z praktycznego punktu widzenia dochowanie powyższego terminu 30 września 2007 r. nie było możliwe, gdyż przepis uchwalony 7 września 2007 r. został ogłoszony dopiero w Dzienniku Ustaw z 1 października 2007 r. Niewątpliwie przepis ustawy będzie miała zastosowanie do wniosków o zezwolenia na uruchomienie małego przedszkola w formach publicznych w roku 2009. Czy jednak należy go stosować w stosunku do osób chcących uzyskać zezwolenie wójta na działalność od roku 2008? Odnosząc się do powyższych braków i nieścisłości litery prawa, zasadne jest sięgnięcie do właściwej w tego rodzaju przypadkach zasady racjonalności ustawodawcy oraz do metodologii wykładni celowościowej. Stąd wynika konkluzja, że do wniosków o zgodę na prowadzenie małego przedszkola w formach publicznych w roku 2008 przewidziany w art. 58 ust. 4 ustawy o systemie oświaty termin zawity nie znajdzie zastosowania. Każde twierdzenie przeciwne bazowałoby na uznaniu luki prawnej za tzw. lukę systemową, a co za tym idzie, do przyjęcia, że bez ingerencji ustawodawcy nie jest możliwe tworzenie małych przedszkoli w formach publicznych w 2008 roku. W konsekwencji ich dotowania, ze względu na brak legalnie działających beneficjentów nie mogłoby mieć miejsca. Również za niewłaściwe należałoby uznać poglądy, których autorzy zakładają, że w roku 2008 wójt gminy może pozytywnie rozpoznać wniosek o założenie publicznego zespołu lub punktu przedszkolnego poprzez zastosowanie normy umożliwiającej wnioskodawcy przedłużenie terminu do złożenia wniosku - z art. 58 ust. 4 (zdanie końcowe) ustawy o systemie oświaty. Nie można przywrócić lub przedłużyć nieistniejącego terminu zawitego. W konsekwencji, po wejściu w życie rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 10 stycznia 2008 r. (Dz.U. nr 7, poz. 38), wójt gminy może rozpoznawać wnioski i wydawać zezwolenia na założenie publicznego zespołu lub publicznego punktu przedszkolnego w 2008 roku.

Jak to wynika z przepisu art. 90 ust. 2d u.s.o., otrzymanie dotacji przez niepubliczne małe przedszkole uzależnione jest od tego, czy osoba prowadząca przekazała gminie informację o planowanej liczbie uczniów, nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok jej udzielania. W tym przypadku, również ze względu na datę ogłoszenia nowelizacji ustawy w Dzienniku Ustaw, żadna z osób zgłaszających w 2008 roku wójtowi do rejestracji niepubliczną formę przedszkolną realnie nie mogła dochować (nieistniejącego) obowiązku powiadomienia gminy o przewidywanej liczbie uczniów, tak aby wójt gminy uwzględnił ją w budżecie. Uwzględniając wskazaną wcześniej argumentację i zasady wykładni celowościowej, przyjąć należałoby, że luka prawna nie pozbawia małych przedszkoli, zarejestrowanych w 2008 roku, korzystania z prawa do dotacji z budżetu gminy na 2008 rok.

Przepisy prawa oświatowego i ustawy o finansach publicznych - nie stoją na przeszkodzie temu, aby w trybie zmian budżetu na 2008 rok środki zaplanowane na działalność przedszkoli gminnych i oddziałów przedszkolnych odpowiednio przesunąć (w ślad za dziećmi) na dotacje dla założonych zespołów i punktów przedszkolnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

JG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

  W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

  REKLAMA