REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpierw oddłużyć, potem przekształcić szpitale

Dominika Sikora
Dominika Sikora
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy, które zamierzały przekształcić szpitale, nie robią tego, bo czekają na ostateczną decyzję rządu w sprawie ich oddłużenia.

Szpitale działające w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SP ZOZ) są zadłużone na prawie 10 mld zł. 3,1 mld zł to tzw. zobowiązania wymagalne, czyli takie, których termin płatności już minął.

REKLAMA

REKLAMA

Likwidacja zadłużenia szpitali jest podstawowym warunkiem przeprowadzenia zmian własnościowych w publicznym sektorze usług medycznych. Resort zdrowia proponował zamianą długu SP ZOZ na 20-letnie obligacje z gwarancjami Skarbu Państwa. Jednak na takie rozwiązanie nie zgadza się resort finansów i proponuje inne rozwiązania. Są możliwe dwa scenariusze. W pierwszym wybrany bank miałby wykupić wszystkie zobowiązania szpitali i traktować je jako pożyczkę udzieloną Skarbowi Państwa. Drugi zakłada udzielenie samorządom terytorialnym specjalnej pożyczki na preferencyjnych warunkach, tak aby mogły one negocjować z wierzycielami szpitali spłatę należnych im wierzytelności. Kredyty te miałyby odroczony termin spłaty. Dzięki temu zaciągnięcie pożyczki nie stanowiłoby zagrożenia dla budżetów samorządów.

Z zapowiedzi resortu zdrowia wynika, że w ciągu dwóch tygodni mają być gotowe ostateczne propozycje oddłużeniowe dla szpitali. Czekają na nie z dużą niecierpliwością również te szpitale i samorządy, które obecnie zamierzały przekształcić swoje szpitale. Takie miał m.in. samorząd w Tomaszowie Mazowieckim. Chciał on najpierw zlikwidować zadłużony na około 50 mln zł szpital, a następnie w jego miejsce powołać spółkę prawa handlowego. Na razie decyzja o przekształceniu placówki została wstrzymana.

 

Obecnie w formie niepublicznych szpitali samorządowych działa około 60 placówek. Wszystkie były wcześniej jednostkami publicznymi. Do samorządu powiatowego należy ponad 61 proc. szpitali niepublicznych, do marszałków województw - 28 proc., a do gmin - 3,8 proc. Placówki te nie są zadłużone. W porównaniu z SP ZOZ koszty ich funkcjonowania są niższe nawet o 30 proc. Działają zarówno na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (wykonują bezpłatne świadczenia), ale także leczą odpłatnie pacjentów. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie mają problemów. Ich przedstawiciele narzekają m.in. na ograniczony dostęp do funduszy unijnych, brak przepisów o niepublicznych szpitalach samorządowych w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej czy brak zwolnienia z obowiązku opłacania podatku CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

 


DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

OPINIA

 

MAREK WÓJCIK

Związek Powiatów Polskich

Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu zadłużenia placówek ochrony zdrowia byłoby wprowadzenie preferencyjnych kredytów dla zadłużonych szpitali. Jednak żeby je uzyskać, musiałyby spełnić określone warunki restrukturyzacyjne. Aby je do tego motywować, pieniądze z kredytu byłyby wypłacane w transzach, np. raz na rok, czyli dopiero wtedy, gdy szpitale osiągałyby faktycznie postęp w organizacji swojej pracy.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  REKLAMA