REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie rozwiązywać problemy mieszkaniowe w gminie

Łs

REKLAMA

REKLAMA

Co może zrobić samorząd, by usprawnić proces rozpoczęcia i realizacji inwestycji mieszkaniowych? Jakie są źródła pozyskania kapitału na prace budowlano-remontowe? Jak samorząd może zapewnić mieszkańcom lokale komunale lub socjalne?

ANDRZEJ JAKUBOWSKI

REKLAMA

zastępca prezydenta Koszalina

REKLAMA

Jednym ze sposobów rozwiązywania problemu brakujących lokali komunalnych docelowych lub socjalnych jest wynajem przez gminę od osób trzecich lokali, z przeznaczeniem na podnajem ich osobom uprawnionym. Z takiej możliwości korzysta Koszalin, wynajmując od spółdzielni mieszkaniowych kilkanaście małych lokali dla osób bądź rodzin, wobec których sąd orzekł eksmisję z uprawnieniem do lokalu socjalnego. Lokale te zajmują więc osoby lub rodziny, które wcześniej były lokatorami tych spółdzielni. Tym samym miasto korzysta z zasobów spółdzielczych dla zapewnienia lokali socjalnych. Działania takie uzależnione są od różnych czynników. Pierwszym z nich jest wysokość stawki najmu lokalu od spółdzielni, która nie może przekroczyć stawki najmu lokalu docelowego z zasobu miasta. Oznacza to, że miasto płaci spółdzielni stawkę nie większą niż stosowana w zasobie mieszkaniowym miasta, otrzymując od najemcy lokalu socjalnego wynajmowanego w spółdzielni stawkę za lokal socjalny. Różnica pomiędzy przychodami od najemców a kosztami wynajmu od spółdzielni pokrywana jest z budżetu miast. Wobec wysokich kosztów budowy czy adaptacji budynków z przeznaczeniem na lokale socjalne jest to wydatek bardzo niewielki. Drugim warunkiem umożliwiającym wynajem od spółdzielni lokalu jest powierzchnia wynajmowanych lokali, która nie powinna przekraczać 10 mkw. na osobę.

REKLAMA

W ramach porozumień ze spółdzielniami możliwe jest jeszcze inne rozwiązanie. Lokatorzy spółdzielni, wobec których sąd orzekł eksmisję, otrzymują lokale socjalne z zasobu gminy, a do lokali zwalnianych w spółdzielni kierowani są najemcy lokali komunalnych, spełniający określone warunki dochodowe, którzy najczęściej chcą poprawić swój standard zamieszkiwania. Zwolnione przez nich lokale komunalne zasiedlane są przez osoby lub rodziny oczekujące na lokal komunalny lub, jeżeli standard zwalnianego lokalu jest niski, następuje przekwalifikowanie lokalu na socjalny. Wymieniony sposób jest praktykowany w Koszalinie, co przynosi wymierne efekty w postaci oszczędności na budowie nowych lokali i przyspieszeniu dostarczania lokali osobom oczekującym.

Z uwagi na duże potrzeby mieszkaniowe podejmujemy szereg działań związanych z budową mieszkań socjalnych i komunalnych. Przede wszystkim wybierane są tereny uzbrojone w mieście, jak również te mniej atrakcyjne rynkowo (gdzie np. w wyniku przetargu nie znalazł się nabywca). Przeznaczamy je na budownictwo realizowane przez miasto. Na tej zasadzie został wybudowany i oddany w tym roku budynek komunalny z 24 mieszkaniami przy ul. Batalionów Chłopskich oraz 48 lokali socjalnych (2 budynki) i rozpoczęta realizacja następnych 96 lokali socjalnych (4 budynki) przy ul. Przemysłowej. Miasto realizuje również budowę 700 mieszkań w oparciu o Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Ponadto samorząd analizuje własne i śledzi oferty obiektów, które nadają się na przebudowę na lokale socjalne i mieszkania komunalne. W taki sposób w ostatnich latach nabyto, zrealizowano i oddano do użytku dziesięć mieszkań komunalnych. Zadania te finansowane są z budżetu miasta. Miasto korzystało też w 2005 roku ze wsparcia finansowego budżetu państwa. Rozważana jest możliwość skorzystania z takiego dofinansowania zarówno na budowę, przebudowę, jak również zakup budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA