REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie rozwiązywać problemy mieszkaniowe w gminie

Łs

REKLAMA

REKLAMA

Co może zrobić samorząd, by usprawnić proces rozpoczęcia i realizacji inwestycji mieszkaniowych? Jakie są źródła pozyskania kapitału na prace budowlano-remontowe? Jak samorząd może zapewnić mieszkańcom lokale komunale lub socjalne?

ANDRZEJ JAKUBOWSKI

REKLAMA

zastępca prezydenta Koszalina

REKLAMA

Jednym ze sposobów rozwiązywania problemu brakujących lokali komunalnych docelowych lub socjalnych jest wynajem przez gminę od osób trzecich lokali, z przeznaczeniem na podnajem ich osobom uprawnionym. Z takiej możliwości korzysta Koszalin, wynajmując od spółdzielni mieszkaniowych kilkanaście małych lokali dla osób bądź rodzin, wobec których sąd orzekł eksmisję z uprawnieniem do lokalu socjalnego. Lokale te zajmują więc osoby lub rodziny, które wcześniej były lokatorami tych spółdzielni. Tym samym miasto korzysta z zasobów spółdzielczych dla zapewnienia lokali socjalnych. Działania takie uzależnione są od różnych czynników. Pierwszym z nich jest wysokość stawki najmu lokalu od spółdzielni, która nie może przekroczyć stawki najmu lokalu docelowego z zasobu miasta. Oznacza to, że miasto płaci spółdzielni stawkę nie większą niż stosowana w zasobie mieszkaniowym miasta, otrzymując od najemcy lokalu socjalnego wynajmowanego w spółdzielni stawkę za lokal socjalny. Różnica pomiędzy przychodami od najemców a kosztami wynajmu od spółdzielni pokrywana jest z budżetu miast. Wobec wysokich kosztów budowy czy adaptacji budynków z przeznaczeniem na lokale socjalne jest to wydatek bardzo niewielki. Drugim warunkiem umożliwiającym wynajem od spółdzielni lokalu jest powierzchnia wynajmowanych lokali, która nie powinna przekraczać 10 mkw. na osobę.

REKLAMA

W ramach porozumień ze spółdzielniami możliwe jest jeszcze inne rozwiązanie. Lokatorzy spółdzielni, wobec których sąd orzekł eksmisję, otrzymują lokale socjalne z zasobu gminy, a do lokali zwalnianych w spółdzielni kierowani są najemcy lokali komunalnych, spełniający określone warunki dochodowe, którzy najczęściej chcą poprawić swój standard zamieszkiwania. Zwolnione przez nich lokale komunalne zasiedlane są przez osoby lub rodziny oczekujące na lokal komunalny lub, jeżeli standard zwalnianego lokalu jest niski, następuje przekwalifikowanie lokalu na socjalny. Wymieniony sposób jest praktykowany w Koszalinie, co przynosi wymierne efekty w postaci oszczędności na budowie nowych lokali i przyspieszeniu dostarczania lokali osobom oczekującym.

Z uwagi na duże potrzeby mieszkaniowe podejmujemy szereg działań związanych z budową mieszkań socjalnych i komunalnych. Przede wszystkim wybierane są tereny uzbrojone w mieście, jak również te mniej atrakcyjne rynkowo (gdzie np. w wyniku przetargu nie znalazł się nabywca). Przeznaczamy je na budownictwo realizowane przez miasto. Na tej zasadzie został wybudowany i oddany w tym roku budynek komunalny z 24 mieszkaniami przy ul. Batalionów Chłopskich oraz 48 lokali socjalnych (2 budynki) i rozpoczęta realizacja następnych 96 lokali socjalnych (4 budynki) przy ul. Przemysłowej. Miasto realizuje również budowę 700 mieszkań w oparciu o Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Ponadto samorząd analizuje własne i śledzi oferty obiektów, które nadają się na przebudowę na lokale socjalne i mieszkania komunalne. W taki sposób w ostatnich latach nabyto, zrealizowano i oddano do użytku dziesięć mieszkań komunalnych. Zadania te finansowane są z budżetu miasta. Miasto korzystało też w 2005 roku ze wsparcia finansowego budżetu państwa. Rozważana jest możliwość skorzystania z takiego dofinansowania zarówno na budowę, przebudowę, jak również zakup budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Okres przejściowy dla e-Doręczeń do końca 2025 r. W celu zapewnienia skutecznego wdrożenia w podmiotach publicznych

Wprowadzenie okresu przejściowego dla e-Doręczeń do 31 grudnia 2025 r. dla podmiotów publicznych. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

CKE: harmonogram egzaminów zawodowych i potwierdzających kwalifikacje w 2025 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, które będą przeprowadzane w 2025 r. w sesji zimowej - w styczniu oraz w sesji letniej - w czerwcu i na początku lipca.

Rewolucja w przychodniach już od 24 sierpnia. Problemy ginekologiczne i kardiologiczne rozwiążesz na innych zasadach

Od soboty, 24 sierpnia pacjenci mogą korzystać z centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia. Pacjenci w ramach programu pilotażowego mogą samodzielnie zapisywać się i odwoływać wizyty online w poradniach kardiologicznych i w ramach dwóch programów ginekologicznych.

Masowa likwidacja porodówek? Gdzie? 1/3 nie spełnia limitu 400 porodów rocznie. Bez tego nie będzie umowy z NFZ

W sierpniu 2024 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. To element reformy szpitalnictwa, która m.in. zmienia zasady kwalifikacji szpitali do tzw. sieci. Projekt ten przewiduje, że w przypadku profilu położnictwo i ginekologia o kwalifikacji miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Resort zdrowia wstępnie określił ją na około 400 rocznie. Szpitale w "sieci" mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma im gwarantować ciągłość i stabilność finansowania.

REKLAMA

Stypendia: Uczniowie dostali po 5000 zł od premiera. Teraz wnioski do fundacji i uczelni składają studenci

Otwierają się okienka na składanie wniosków o stypendia dla studentów. Miejsce składania wniosków: uczelnie i fundacje. Rok akademicki rozpoczyna się przecież już w październiku. Rok szkolny w szkołach zaczyna się miesiące wcześniej. Dlatego stypendia dla uczniów ruszyły wcześniej. Przykładem są stypendia premiera w łącznej kwocie 20 mln zł dla 4000 uczniów.

Depresja okołoporodowa. Dlaczego tak mało zwraca się uwagę na zdrowie psychiczne kobiet w ciąży, połogu i po stracie?

Depresja okołoporodowa dotyczy bardzo wielu kobiet. Tymczasem ponad 70 proc. matek, które urodziły dziecko w latach 2019-2024 nie miało przeprowadzonej obowiązkowej oceny ryzyka wystąpienia tej choroby. 

Chciał okraść mieszkanie, ale pogrążył się w lekturze książki

Do niecodziennego włamania doszło w jednym z mieszkań w Rzymie. Złodziej, przeszukując sypialnię natknął się na leżącą na szafce książkę. Zaczął czytać z zainteresowaniem. Przerwał dopiero, gdy do mieszkania wkroczyła wezwana przez właściciela apartamentu policja. 

5 zmian w roku szkolnym 2024/2025 r. Co zmienia się dla ucznia, rodzica i nauczyciela

Uczniów czeka uszczuplona podstawa programowa, a nauczycieli standardy zatrudniania specjalistów, które w pełni zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025. Rodzice uczniów z Ukrainy powinni przygotować się na uzależnienie wypłat świadczeń wychowawczych (tzw. 800 plus) od realizacji obowiązku szkolnego. To jednak nie wszystkie nowości. Oto 5 kolejnych ważnych zmian!

REKLAMA

L4 z kodem "C" - co oznacza? Duży wzrost tego typu zwolnień lekarskich

W 2022 r. wydano 6,1 tys. zwolnień lekarskich z kodem "C". W 2023 r. było to już 6,6 tys. Tak wynika z raportu ZUS dotyczącego absencji w pracy z powodu choroby w 2023 r. Kod ten oznacza, że zwolnienie zostało wystawione w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. 

Noszenie maseczek wraca. Jest wyraźne ostrzeżenie GIS

Główny Inspektor Sanitarny informuje o wzrastającej liczbie zakażeń na Covid-19. W związku z tym zapowiada nowe zalecenia, które mają dotyczyć m.in. obowiązku noszenia maseczek. GIS ostrzega przed szczytem zachorowań, który spodziewany jest w drugiej połowie października.

REKLAMA