REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie rozwiązywać problemy mieszkaniowe w gminie

Łs

REKLAMA

REKLAMA

Co może zrobić samorząd, by usprawnić proces rozpoczęcia i realizacji inwestycji mieszkaniowych? Jakie są źródła pozyskania kapitału na prace budowlano-remontowe? Jak samorząd może zapewnić mieszkańcom lokale komunale lub socjalne?

ANDRZEJ JAKUBOWSKI

REKLAMA

zastępca prezydenta Koszalina

REKLAMA

Jednym ze sposobów rozwiązywania problemu brakujących lokali komunalnych docelowych lub socjalnych jest wynajem przez gminę od osób trzecich lokali, z przeznaczeniem na podnajem ich osobom uprawnionym. Z takiej możliwości korzysta Koszalin, wynajmując od spółdzielni mieszkaniowych kilkanaście małych lokali dla osób bądź rodzin, wobec których sąd orzekł eksmisję z uprawnieniem do lokalu socjalnego. Lokale te zajmują więc osoby lub rodziny, które wcześniej były lokatorami tych spółdzielni. Tym samym miasto korzysta z zasobów spółdzielczych dla zapewnienia lokali socjalnych. Działania takie uzależnione są od różnych czynników. Pierwszym z nich jest wysokość stawki najmu lokalu od spółdzielni, która nie może przekroczyć stawki najmu lokalu docelowego z zasobu miasta. Oznacza to, że miasto płaci spółdzielni stawkę nie większą niż stosowana w zasobie mieszkaniowym miasta, otrzymując od najemcy lokalu socjalnego wynajmowanego w spółdzielni stawkę za lokal socjalny. Różnica pomiędzy przychodami od najemców a kosztami wynajmu od spółdzielni pokrywana jest z budżetu miast. Wobec wysokich kosztów budowy czy adaptacji budynków z przeznaczeniem na lokale socjalne jest to wydatek bardzo niewielki. Drugim warunkiem umożliwiającym wynajem od spółdzielni lokalu jest powierzchnia wynajmowanych lokali, która nie powinna przekraczać 10 mkw. na osobę.

REKLAMA

W ramach porozumień ze spółdzielniami możliwe jest jeszcze inne rozwiązanie. Lokatorzy spółdzielni, wobec których sąd orzekł eksmisję, otrzymują lokale socjalne z zasobu gminy, a do lokali zwalnianych w spółdzielni kierowani są najemcy lokali komunalnych, spełniający określone warunki dochodowe, którzy najczęściej chcą poprawić swój standard zamieszkiwania. Zwolnione przez nich lokale komunalne zasiedlane są przez osoby lub rodziny oczekujące na lokal komunalny lub, jeżeli standard zwalnianego lokalu jest niski, następuje przekwalifikowanie lokalu na socjalny. Wymieniony sposób jest praktykowany w Koszalinie, co przynosi wymierne efekty w postaci oszczędności na budowie nowych lokali i przyspieszeniu dostarczania lokali osobom oczekującym.

Z uwagi na duże potrzeby mieszkaniowe podejmujemy szereg działań związanych z budową mieszkań socjalnych i komunalnych. Przede wszystkim wybierane są tereny uzbrojone w mieście, jak również te mniej atrakcyjne rynkowo (gdzie np. w wyniku przetargu nie znalazł się nabywca). Przeznaczamy je na budownictwo realizowane przez miasto. Na tej zasadzie został wybudowany i oddany w tym roku budynek komunalny z 24 mieszkaniami przy ul. Batalionów Chłopskich oraz 48 lokali socjalnych (2 budynki) i rozpoczęta realizacja następnych 96 lokali socjalnych (4 budynki) przy ul. Przemysłowej. Miasto realizuje również budowę 700 mieszkań w oparciu o Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Ponadto samorząd analizuje własne i śledzi oferty obiektów, które nadają się na przebudowę na lokale socjalne i mieszkania komunalne. W taki sposób w ostatnich latach nabyto, zrealizowano i oddano do użytku dziesięć mieszkań komunalnych. Zadania te finansowane są z budżetu miasta. Miasto korzystało też w 2005 roku ze wsparcia finansowego budżetu państwa. Rozważana jest możliwość skorzystania z takiego dofinansowania zarówno na budowę, przebudowę, jak również zakup budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA