REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie rozwiązywać problemy mieszkaniowe w gminie

Łs

REKLAMA

REKLAMA

Co może zrobić samorząd, by usprawnić proces rozpoczęcia i realizacji inwestycji mieszkaniowych? Jakie są źródła pozyskania kapitału na prace budowlano-remontowe? Jak samorząd może zapewnić mieszkańcom lokale komunale lub socjalne?

ANDRZEJ JAKUBOWSKI

REKLAMA

zastępca prezydenta Koszalina

REKLAMA

Jednym ze sposobów rozwiązywania problemu brakujących lokali komunalnych docelowych lub socjalnych jest wynajem przez gminę od osób trzecich lokali, z przeznaczeniem na podnajem ich osobom uprawnionym. Z takiej możliwości korzysta Koszalin, wynajmując od spółdzielni mieszkaniowych kilkanaście małych lokali dla osób bądź rodzin, wobec których sąd orzekł eksmisję z uprawnieniem do lokalu socjalnego. Lokale te zajmują więc osoby lub rodziny, które wcześniej były lokatorami tych spółdzielni. Tym samym miasto korzysta z zasobów spółdzielczych dla zapewnienia lokali socjalnych. Działania takie uzależnione są od różnych czynników. Pierwszym z nich jest wysokość stawki najmu lokalu od spółdzielni, która nie może przekroczyć stawki najmu lokalu docelowego z zasobu miasta. Oznacza to, że miasto płaci spółdzielni stawkę nie większą niż stosowana w zasobie mieszkaniowym miasta, otrzymując od najemcy lokalu socjalnego wynajmowanego w spółdzielni stawkę za lokal socjalny. Różnica pomiędzy przychodami od najemców a kosztami wynajmu od spółdzielni pokrywana jest z budżetu miast. Wobec wysokich kosztów budowy czy adaptacji budynków z przeznaczeniem na lokale socjalne jest to wydatek bardzo niewielki. Drugim warunkiem umożliwiającym wynajem od spółdzielni lokalu jest powierzchnia wynajmowanych lokali, która nie powinna przekraczać 10 mkw. na osobę.

REKLAMA

W ramach porozumień ze spółdzielniami możliwe jest jeszcze inne rozwiązanie. Lokatorzy spółdzielni, wobec których sąd orzekł eksmisję, otrzymują lokale socjalne z zasobu gminy, a do lokali zwalnianych w spółdzielni kierowani są najemcy lokali komunalnych, spełniający określone warunki dochodowe, którzy najczęściej chcą poprawić swój standard zamieszkiwania. Zwolnione przez nich lokale komunalne zasiedlane są przez osoby lub rodziny oczekujące na lokal komunalny lub, jeżeli standard zwalnianego lokalu jest niski, następuje przekwalifikowanie lokalu na socjalny. Wymieniony sposób jest praktykowany w Koszalinie, co przynosi wymierne efekty w postaci oszczędności na budowie nowych lokali i przyspieszeniu dostarczania lokali osobom oczekującym.

Z uwagi na duże potrzeby mieszkaniowe podejmujemy szereg działań związanych z budową mieszkań socjalnych i komunalnych. Przede wszystkim wybierane są tereny uzbrojone w mieście, jak również te mniej atrakcyjne rynkowo (gdzie np. w wyniku przetargu nie znalazł się nabywca). Przeznaczamy je na budownictwo realizowane przez miasto. Na tej zasadzie został wybudowany i oddany w tym roku budynek komunalny z 24 mieszkaniami przy ul. Batalionów Chłopskich oraz 48 lokali socjalnych (2 budynki) i rozpoczęta realizacja następnych 96 lokali socjalnych (4 budynki) przy ul. Przemysłowej. Miasto realizuje również budowę 700 mieszkań w oparciu o Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Ponadto samorząd analizuje własne i śledzi oferty obiektów, które nadają się na przebudowę na lokale socjalne i mieszkania komunalne. W taki sposób w ostatnich latach nabyto, zrealizowano i oddano do użytku dziesięć mieszkań komunalnych. Zadania te finansowane są z budżetu miasta. Miasto korzystało też w 2005 roku ze wsparcia finansowego budżetu państwa. Rozważana jest możliwość skorzystania z takiego dofinansowania zarówno na budowę, przebudowę, jak również zakup budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  REKLAMA

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA