REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie rozwiązywać problemy mieszkaniowe w gminie

Łs

REKLAMA

REKLAMA

Co może zrobić samorząd, by usprawnić proces rozpoczęcia i realizacji inwestycji mieszkaniowych? Jakie są źródła pozyskania kapitału na prace budowlano-remontowe? Jak samorząd może zapewnić mieszkańcom lokale komunale lub socjalne?

ANDRZEJ JAKUBOWSKI

REKLAMA

zastępca prezydenta Koszalina

REKLAMA

Jednym ze sposobów rozwiązywania problemu brakujących lokali komunalnych docelowych lub socjalnych jest wynajem przez gminę od osób trzecich lokali, z przeznaczeniem na podnajem ich osobom uprawnionym. Z takiej możliwości korzysta Koszalin, wynajmując od spółdzielni mieszkaniowych kilkanaście małych lokali dla osób bądź rodzin, wobec których sąd orzekł eksmisję z uprawnieniem do lokalu socjalnego. Lokale te zajmują więc osoby lub rodziny, które wcześniej były lokatorami tych spółdzielni. Tym samym miasto korzysta z zasobów spółdzielczych dla zapewnienia lokali socjalnych. Działania takie uzależnione są od różnych czynników. Pierwszym z nich jest wysokość stawki najmu lokalu od spółdzielni, która nie może przekroczyć stawki najmu lokalu docelowego z zasobu miasta. Oznacza to, że miasto płaci spółdzielni stawkę nie większą niż stosowana w zasobie mieszkaniowym miasta, otrzymując od najemcy lokalu socjalnego wynajmowanego w spółdzielni stawkę za lokal socjalny. Różnica pomiędzy przychodami od najemców a kosztami wynajmu od spółdzielni pokrywana jest z budżetu miast. Wobec wysokich kosztów budowy czy adaptacji budynków z przeznaczeniem na lokale socjalne jest to wydatek bardzo niewielki. Drugim warunkiem umożliwiającym wynajem od spółdzielni lokalu jest powierzchnia wynajmowanych lokali, która nie powinna przekraczać 10 mkw. na osobę.

REKLAMA

W ramach porozumień ze spółdzielniami możliwe jest jeszcze inne rozwiązanie. Lokatorzy spółdzielni, wobec których sąd orzekł eksmisję, otrzymują lokale socjalne z zasobu gminy, a do lokali zwalnianych w spółdzielni kierowani są najemcy lokali komunalnych, spełniający określone warunki dochodowe, którzy najczęściej chcą poprawić swój standard zamieszkiwania. Zwolnione przez nich lokale komunalne zasiedlane są przez osoby lub rodziny oczekujące na lokal komunalny lub, jeżeli standard zwalnianego lokalu jest niski, następuje przekwalifikowanie lokalu na socjalny. Wymieniony sposób jest praktykowany w Koszalinie, co przynosi wymierne efekty w postaci oszczędności na budowie nowych lokali i przyspieszeniu dostarczania lokali osobom oczekującym.

Z uwagi na duże potrzeby mieszkaniowe podejmujemy szereg działań związanych z budową mieszkań socjalnych i komunalnych. Przede wszystkim wybierane są tereny uzbrojone w mieście, jak również te mniej atrakcyjne rynkowo (gdzie np. w wyniku przetargu nie znalazł się nabywca). Przeznaczamy je na budownictwo realizowane przez miasto. Na tej zasadzie został wybudowany i oddany w tym roku budynek komunalny z 24 mieszkaniami przy ul. Batalionów Chłopskich oraz 48 lokali socjalnych (2 budynki) i rozpoczęta realizacja następnych 96 lokali socjalnych (4 budynki) przy ul. Przemysłowej. Miasto realizuje również budowę 700 mieszkań w oparciu o Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Ponadto samorząd analizuje własne i śledzi oferty obiektów, które nadają się na przebudowę na lokale socjalne i mieszkania komunalne. W taki sposób w ostatnich latach nabyto, zrealizowano i oddano do użytku dziesięć mieszkań komunalnych. Zadania te finansowane są z budżetu miasta. Miasto korzystało też w 2005 roku ze wsparcia finansowego budżetu państwa. Rozważana jest możliwość skorzystania z takiego dofinansowania zarówno na budowę, przebudowę, jak również zakup budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA