REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy popełniają mniej błędów w uchwałach

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

REKLAMA

Gminy w podejmowanych uchwałach błędnie ustalają stawki podatków lokalnych oraz wprowadzają zwolnienia podmiotowe. Błędów zdarza się jednak coraz mniej.

Na skutek obniżenia górnych stawek podatków, udzielonych ulg, odroczeń, umorzeń i zwolnień podatkowych do gminnej kasy nie wpłynęło w 2007 r. 2,4 mld zł. Gminy, które decydują się na wdrożenie takich preferencji, czasem popełniają błędy dotyczące decyzji podatkowych oraz uchwał i zarządzeń. Eksperci podkreślają jednak, że gminne organy podatkowe popełniają mniej błędów.

REKLAMA

Błędy gmin

REKLAMA

Jak wynika z danych Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, nieprawidłowości stwierdzono w 229 jednostkach. W uchwałach i zarządzeniach dotyczących podatków i opłat lokalnych gminy popełniały następujące błędy: ustalały stawki podatków poniżej minimalnych lub powyżej maksymalnych stawek, stosowały zwolnienia podmiotowe lub przedmiotowo-podmiotowe, ulgi zamiast zwolnień podatkowych, a także nie określały stawek dla wszystkich podmiotów opodatkowania i nieprawidłowo określały termin wejścia w życie uchwał podatkowych. Jednak dane dotyczące kontroli uchwał i zarządzeń pokazują, że organy samorządowe popełniają coraz mniej błędów.

Jak wyjaśnia Alina Smagała, wiceprezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie, kontrole izb obejmują m.in. dochody, w tym dochody z podatków i opłat lokalnych, które zgodnie z przepisami przynależą samorządom gminnym. Wyniki kontroli są przedstawiane co roku, m.in. w rocznym sprawozdaniu z działalności RIO.

- W zakresie kontroli znajduje się też przestrzeganie procedur określonych w Ordynacji podatkowej. Badamy nie tylko egzekwowanie podatków, lecz także prawidłowość wystawianych decyzji podatkowych, kontroli i egzekucji wobec podatników - tłumaczy Alina Smagała.

Jej zdaniem gminy przestrzegają procedur podatkowych. Sytuacja z roku na rok poprawia się m.in. dzięki działaniom podejmowanym przez RIO. Wiceprezes lubelskiej izby przyznaje jednak, że zdarzają się przypadki braku poboru podatków na kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych ze względu na przedawnienie zobowiązań. Zdarza się także, że gminy nie opodatkowują niektórych przedmiotów opodatkowania, mimo że mają taki obowiązek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Preferencje podatkowe

REKLAMA

Gminy, podejmując uchwały, kierują się także polityką podatkową. Jak wynika z danych RIO, w wyniku stosowania takiej polityki gminy zrezygnowały z 2,4 mld zł. Jak wyjaśnia prof. Eugeniusz Ruśkowski, kierownik Katedry Finansów Publicznych i Prawa Finansowego Uniwersytetu w Białymstoku, najczęściej gminy korzystają z tych uprawnień ze względów gospodarczych albo socjalnych. Taką działalność należy oceniać pozytywnie.

Z danych RIO wynika, że najkorzystniejszą politykę podatkową minimalizującą obciążenia prowadzi od kilku lat województwo lubelskie. W 2007 roku do kasy województwa nie wpłynęło 13,9 proc. dochodów własnych.

Niewłaściwe procedury

Podatnicy podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych oraz innych podatków i opłat lokalnych skarżą się natomiast, że gminy nie przestrzegają procedur podatkowych wynikających z Ordynacji podatkowej, co znajduje częściowo potwierdzenie w orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych. Gminnym organom podatkowym zdarza się, że nie określają podstawy prawnej, nie wyjaśniają stanu faktycznego sprawy, niewłaściwie kwalifikują nieruchomości dla podatku od nieruchomości oraz nie dotrzymują ustawowych terminów. Z analizy najnowszego orzecznictwa WSA wynika jednak, że duża część skarg na decyzje gminnych organów podatkowych jest oddalana, co oznacza, że decyzje są zgodne z prawem.

Jak mówi prof. Eugeniusz Ruśkowski, gminy przestrzegają procedur podatkowych, choć oczywiście w stosunku do ich decyzji i uchwał formułowane są także uwagi. Pojawiają się nawet postulaty, aby poborem podatków, które wpływają obecnie do urzędów skarbowych, a w których gminy mają udział, zajmowały się gminne organy podatkowe.

 

 

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  REKLAMA

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA