| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Nowość na rynku kształcenia - bezpieczeństwo publiczne

Nowość na rynku kształcenia - bezpieczeństwo publiczne

Od kilku lat rośnie zapotrzebowanie na dobrze wyszkoloną kadrę specjalizującą się w tematyce porządku publicznego. Odpowiedzią na to jest nowy kierunek studiów – administracja bezpieczeństwa publicznego. Ma go w programie coraz więcej szkół wyższych.

Kierunek bezpieczeństwo publiczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem urzędników, którzy szukają możliwości zdobycia specjalizacji w tej dziedzinie. Studenci uczelni o takim profilu nauki zapoznają się z przepisami regulującymi działalność Policji, straży miejskiej oraz innych służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego. Zdobywają wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w komunikacji powszechnej i transporcie, ochrony osób i mienia; zapoznają się z zasadami funkcjonowania administracji w zarządzaniu kryzysowym. Absolwenci mogą podjąć (lub kontynuować) pracę na różnych poziomach administracji samorządowej i rządowej, a także w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, strażach miejskiej i gminnej, formacjach ochrony osób i mienia, Żandarmerii Wojskowej czy Straży Granicznej.

Bogata oferta

W wielu polskich uczelniach na wydziałach administracji lub administracji i zarządzania można podjąć trzyletnie studia licencjackie na kierunku administracja bezpieczeństwa publicznego. Co ważne, oprócz wiedzy związanej bezpośrednio z szeroko rozumianym bezpieczeństwem publicznym, studiujący poznają zagadnienia z zakresu prawa wykroczeń i kryminologii potrzebne do pracy w Policji czy organach nadzoru bezpieczeństwa publicznego. Tak kształci Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu.

Z kolei Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu uczy dodatkowo prawa konstytucyjnego, pracy, handlowego, administracyjnego i celnego, a ponadto bezpieczeństwa w komunikacji powszechnej i transporcie. Znaczącą grupę przedmiotów kierunku administracja bezpieczeństwa publicznego stanowią prawo wykroczeń i kryminologia. W programie studiów są m.in.: ustrój organów ochrony porządku publicznego i polityka bezpieczeństwa państwa.

Odrębną ścieżkę kształcenia związaną z bezpieczeństwem publicznym ma Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Znaczącą grupę przedmiotów stanowią tam prawo wykroczeń i kryminologia, co przydaje się osobom podejmującym pracę w Policji czy organach nadzoru bezpieczeństwa publicznego, a także we wszystkich innych służbach odpowiedzialnych za zbiorowe bezpieczeństwo.

Natomiast Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Poznaniu proponuje specjalność bezpieczeństwo publiczne z detektywistyką, w tym specjalizację – bezpieczeństwo i porządek publiczny. Zajęcia obejmują zagadnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, działań prewencyjnych w systemie bezpieczeństwa i porządku publicznego, wykorzystania osiągnięć kryminologii i kryminalistyki w bezpieczeństwie publicznym, zbiorowego (masowego) zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, zarządzania w sytuacjach kryzysowych oraz etyki zawodowej pracownika służb bezpieczeństwa publicznego.

Otwarcie na Europę

Ciekawą ofertę ma Bydgoska Szkoła Wyższa. W ramach specjalizacji z zakresu bezpieczeństwa publicznego prowadzone są zajęcia z nauk społecznych, zwłaszcza prawa i administracji, oraz podstawowej wiedzy ekonomicznej. Studenci zdobywają umiejętność wykorzystania wiedzy w pracy zawodowej z zachowaniem zasad etycznych, są przygotowani do pracy urzędniczej w różnych rodzajach administracji publicznej – rządowej i samorządowej, a także stosowania prawa w instytucjach niepublicznych. Absolwenci uczelni potrafią samodzielnie podjąć i prowadzić działalność gospodarczą, wykazując się znajomością prawa i umiejętnością jego stosowania w praktyce.

Poznają zagadnienia z dziedziny kryminalistyki, sposoby popełniania przestępstw i metodykę śledczą oraz w sferze kryminologii. Zdobywają kwalifikacje i praktyczne umiejętności stosowania prawa i postępowania w sprawie wykroczeń oraz wiedzę z zakresu zarządzania kryzysowego, problemów bezpieczeństwa międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa UE i NATO.

Na przygotowanie absolwentów z wiedzy o polityce bezpieczeństwa UE i NATO nastawiona jest także Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, która dodatkowo poszerza studia o znajomość zagadnień związanych z bezpieczeństwem publicznym o zagrożenia ekologiczne w Europie. Na kierunku administracja bezpieczeństwa publicznego wśród przedmiotów specjalistycznych znajdują się ponadto:

• regulacje funkcjonowania służb mundurowych,

• kryminalistyka z elementami kryminologii,

• zarządzanie kryzysowe,

• przestępstwa i wykroczenia gospodarcze,

• wspólnotowa polityka bezpieczeństwa,

• prawne podstawy bezpieczeństwa publicznego,

• europejski system praw człowieka,

• prawo celne i procedury celne.

Absolwent może być urzędnikiem w różnych rodzajach administracji publicznej. Zna przepisy o działalności służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego, zasady funkcjonowania administracji w zarządzaniu kryzysowym, może pracować w Policji czy organach nadzoru bezpieczeństwa publicznego. Ma kwalifikacje i praktyczne umiejętności stosowania prawa i postępowania w sprawie wykroczeń oraz wiedzę z zakresu zarządzania kryzysowego, problemów bezpieczeństwa międzynarodowego, bezpieczeństwa w komunikacji powszechnej i transporcie, ochrony osób i mienia.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »