REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowość na rynku kształcenia - bezpieczeństwo publiczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zientek-Varga Jolanta
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku lat rośnie zapotrzebowanie na dobrze wyszkoloną kadrę specjalizującą się w tematyce porządku publicznego. Odpowiedzią na to jest nowy kierunek studiów – administracja bezpieczeństwa publicznego. Ma go w programie coraz więcej szkół wyższych.

Kierunek bezpieczeństwo publiczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem urzędników, którzy szukają możliwości zdobycia specjalizacji w tej dziedzinie. Studenci uczelni o takim profilu nauki zapoznają się z przepisami regulującymi działalność Policji, straży miejskiej oraz innych służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego. Zdobywają wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w komunikacji powszechnej i transporcie, ochrony osób i mienia; zapoznają się z zasadami funkcjonowania administracji w zarządzaniu kryzysowym. Absolwenci mogą podjąć (lub kontynuować) pracę na różnych poziomach administracji samorządowej i rządowej, a także w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, strażach miejskiej i gminnej, formacjach ochrony osób i mienia, Żandarmerii Wojskowej czy Straży Granicznej.

REKLAMA

Bogata oferta

REKLAMA

W wielu polskich uczelniach na wydziałach administracji lub administracji i zarządzania można podjąć trzyletnie studia licencjackie na kierunku administracja bezpieczeństwa publicznego. Co ważne, oprócz wiedzy związanej bezpośrednio z szeroko rozumianym bezpieczeństwem publicznym, studiujący poznają zagadnienia z zakresu prawa wykroczeń i kryminologii potrzebne do pracy w Policji czy organach nadzoru bezpieczeństwa publicznego. Tak kształci Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu.

Z kolei Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu uczy dodatkowo prawa konstytucyjnego, pracy, handlowego, administracyjnego i celnego, a ponadto bezpieczeństwa w komunikacji powszechnej i transporcie. Znaczącą grupę przedmiotów kierunku administracja bezpieczeństwa publicznego stanowią prawo wykroczeń i kryminologia. W programie studiów są m.in.: ustrój organów ochrony porządku publicznego i polityka bezpieczeństwa państwa.

REKLAMA

Odrębną ścieżkę kształcenia związaną z bezpieczeństwem publicznym ma Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Znaczącą grupę przedmiotów stanowią tam prawo wykroczeń i kryminologia, co przydaje się osobom podejmującym pracę w Policji czy organach nadzoru bezpieczeństwa publicznego, a także we wszystkich innych służbach odpowiedzialnych za zbiorowe bezpieczeństwo.

Natomiast Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Poznaniu proponuje specjalność bezpieczeństwo publiczne z detektywistyką, w tym specjalizację – bezpieczeństwo i porządek publiczny. Zajęcia obejmują zagadnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, działań prewencyjnych w systemie bezpieczeństwa i porządku publicznego, wykorzystania osiągnięć kryminologii i kryminalistyki w bezpieczeństwie publicznym, zbiorowego (masowego) zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, zarządzania w sytuacjach kryzysowych oraz etyki zawodowej pracownika służb bezpieczeństwa publicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otwarcie na Europę

Ciekawą ofertę ma Bydgoska Szkoła Wyższa. W ramach specjalizacji z zakresu bezpieczeństwa publicznego prowadzone są zajęcia z nauk społecznych, zwłaszcza prawa i administracji, oraz podstawowej wiedzy ekonomicznej. Studenci zdobywają umiejętność wykorzystania wiedzy w pracy zawodowej z zachowaniem zasad etycznych, są przygotowani do pracy urzędniczej w różnych rodzajach administracji publicznej – rządowej i samorządowej, a także stosowania prawa w instytucjach niepublicznych. Absolwenci uczelni potrafią samodzielnie podjąć i prowadzić działalność gospodarczą, wykazując się znajomością prawa i umiejętnością jego stosowania w praktyce.

Poznają zagadnienia z dziedziny kryminalistyki, sposoby popełniania przestępstw i metodykę śledczą oraz w sferze kryminologii. Zdobywają kwalifikacje i praktyczne umiejętności stosowania prawa i postępowania w sprawie wykroczeń oraz wiedzę z zakresu zarządzania kryzysowego, problemów bezpieczeństwa międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa UE i NATO.

Na przygotowanie absolwentów z wiedzy o polityce bezpieczeństwa UE i NATO nastawiona jest także Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, która dodatkowo poszerza studia o znajomość zagadnień związanych z bezpieczeństwem publicznym o zagrożenia ekologiczne w Europie. Na kierunku administracja bezpieczeństwa publicznego wśród przedmiotów specjalistycznych znajdują się ponadto:

• regulacje funkcjonowania służb mundurowych,

• kryminalistyka z elementami kryminologii,

• zarządzanie kryzysowe,

• przestępstwa i wykroczenia gospodarcze,

• wspólnotowa polityka bezpieczeństwa,

• prawne podstawy bezpieczeństwa publicznego,

• europejski system praw człowieka,

• prawo celne i procedury celne.

Absolwent może być urzędnikiem w różnych rodzajach administracji publicznej. Zna przepisy o działalności służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego, zasady funkcjonowania administracji w zarządzaniu kryzysowym, może pracować w Policji czy organach nadzoru bezpieczeństwa publicznego. Ma kwalifikacje i praktyczne umiejętności stosowania prawa i postępowania w sprawie wykroczeń oraz wiedzę z zakresu zarządzania kryzysowego, problemów bezpieczeństwa międzynarodowego, bezpieczeństwa w komunikacji powszechnej i transporcie, ochrony osób i mienia.

 

Z kolei Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem w Warszawie na zaocznych studiach I stopnia administracji i bezpieczeństwa publicznego oferuje interdyscyplinarne studia, obejmujące podstawowe zagadnienia z dziedziny bezpieczeństwa, socjologii, prawa i administracji oraz bezpieczeństwa publicznego. Studenci zdobywają praktyczną wiedzę z zakresu zarządzania organizacją, postrzegania i podejmowania decyzji w ramach reagowania kryzysowego. Są przygotowani do pracy w strukturach administracji rządowej w wydziałach i zespołach zarządzania kryzysowego, instytucjach samorządowych różnego szczebla, wojewódzkich sztabach wojskowych, jednostkach straży pożarnej, formacjach obrony cywilnej kraju, w strukturach bezpieczeństwa dużych jednostek organizacyjnych. Uczelnia promuje absolwentów na rynku pracy, doradza i pomaga zaplanować karierę.

Bezpieczeństwo narodowe

Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie ofertę związaną z bezpieczeństwem publicznym nazywa specjalnością bezpieczeństwo narodowe. Podczas trzyletnich studiów słuchacze otrzymują wiedzę z tego zakresu. Tematy zajęć dotyczą bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego, terroryzmu, a także zarządzania kryzysowego, kryminalistyki i prawa. Studia przygotowano dla osób, które są zatrudnione lub planują podjąć pracę w służbach mundurowych i administracji publicznej. Wśród przedmiotów, obok ogólnych, np. filozofii czy geografii, jest wiele związanych z bezpieczeństwem: teoria bezpieczeństwa, prawne podstawy bezpieczeństwa, polityka bezpieczeństwa, systemy bezpieczeństwa narodowego czy międzynarodowe stosunki wojskowe. Bloki specjalizacyjne obejmują:

• bezpieczeństwo narodowe i publiczne,

• ochronę informacji niejawnych, osobowych i biznesowych,

• ochronę osób i mienia,

• pożarnictwo i organizację ratownictwa oraz

• zarządzanie kryzysowe i obronę cywilną.

Studia podyplomowe

Osoby z wykształceniem wyższym, które chcą się specjalizować w zakresie bezpieczeństwa publicznego, mogą skorzystać z oferty Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku – Podyplomowych Studiów Bezpieczeństwa Publicznego. Studia powstały głównie z myślą o pracownikach i kandydatach na pracowników instytucji bezpieczeństwa publicznego i ochrony porządku: straży miejskich, Policji, straży pożarnej, służb celnych, PKP-SOK, Straży Granicznej oraz jednostek administracji publicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

Studia wyposażają w kompetencje specjalistyczne i osobiste niezbędne do wykonywania zadań w wydziałach i zespołach zarządzania kryzysowego, instytucjach samorządowych różnego szczebla, wojewódzkich sztabach wojskowych, formacjach obrony cywilnej kraju, w strukturach bezpieczeństwa różnych jednostek organizacyjnych. Zajęcia obejmują m.in. system i politykę bezpieczeństwa RP, politykę bezpieczeństwa, bezpieczeństwo informacji, psychologię konfliktu, język perswazji w sytuacji kryzysowej (techniki NLP), organizację i zabezpieczanie imprez masowych, negocjacje i mediacje, ochronę danych i własności intelektualnej oraz przemysłowej, udział Sił Zbrojnych w reagowaniu kryzysowym, krajowy system ratowniczo-gaśniczy, terminologię angielską bezpieczeństwa.

To tylko kilka przykładów studiów kształcących z zakresu administracji bezpieczeństwa publicznego. Władze wielu uczelni już wiedzą, że w tę specjalizację warto inwestować.

Jolanta Zientek-Varga

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA