Diety sołtysów a podatek dochodowy
REKLAMA
Ponadto diety te wypłacane są za załatwianie spraw społeczności wiejskiej, dbałość o porządek na terenie sołectwa i udział w realizacji inwestycji wiejskich. Czy diety te należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
REKLAMA
REKLAMA
Diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2280 zł – są zwolnione z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof).
Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia „dieta”. Rada gminy może ustanowić zasady, na jakich członkom (m.in. rady sołeckiej) będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej (art. 37b ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym). Jeżeli zatem świadczenia wypłacone sołtysom spełniają tę kwalifikację, to korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.
REKLAMA
Natomiast przychód w kwocie przekraczającej limit zwolnienia (tj. powyżej 2280 zł miesięcznie) stanowi – na podstawie art. 13 pkt 5 updof – przychód z działalności wykonywanej osobiście, otrzymywany przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 (tj. przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych).
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 updof (czyli osobom fizycznym mającym miejsce zamieszkania na terytorium Polski) z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4–9 oraz art. 18 updof, mają obowiązek – jako płatnicy – pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności, pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów oraz o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.
Zaliczkę tę należy pomniejszyć o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Czytaj także: Formy organizacyjno-prawne jednostek sektora finansów publicznych po zmianach >>
PODSTAWY PRAWNE
● Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146)
Czytaj także: Funkcjonowanie zakładów budżetowych po zmianach >>
REKLAMA
REKLAMA