reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Zmiany w planie rozwoju nauczyciela-stażysty

Zmiany w planie rozwoju nauczyciela-stażysty

Czy nauczyciel może samowolnie dokonać zmian w realizowanym planie rozwoju zawodowego? Chodzi o nauczyciela-stażystę, który otrzymał wcześniej pisemną dyspozycję od dyrektora, dotyczącą zmian w planie rozwoju. Po jakimś czasie nauczyciel sam wprowadził kolejne zmiany. Czy może mieć to wpływ na ocenę całego dorobku zawodowego tego nauczyciela?

W czasie trwania stażu nauczyciel może sam wprowadzić zmiany w swoim planie rozwoju zawodowego – jednak na zmiany musi uzyskać zgodę dyrektora.

Nauczyciel nie uzyska kolejnego stopnia awansu zawodowego bez uprzednio odbytego stażu. Jest to jeden z podstawowych warunków awansowania nauczycieli. Staż powinien zostać zakończony pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela.

Nauczycielowi-stażyście i nauczycielowi kontraktowemu, odbywającym staż, dyrektor szkoły przydziela – spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych – tzw. opiekuna stażu. Do podstawowych zadań opiekuna należy udzielanie nauczycielowi pomocy – w szczególności w przygotowaniu i realizacji w okresie stażu planu rozwoju zawodowego – oraz opracowanie projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za ten okres (art. 9c ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela; dalej: KN).

Tworzenie planu rozwoju

Nauczyciel-stażysta przedkłada dyrektorowi szkoły (stworzony wspólnie z opiekunem) projekt planu rozwoju zawodowego w terminie 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć lub zwraca go nauczycielowi do poprawy – ze wskazaniem (w formie pisemnej) zakresu niezbędnych zmian. Jeśli dyrektor zgłasza uwagi do planu, nauczyciel obowiązany jest niezwłocznie poprawić jego projekt, zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły, i ponownie przedłożyć projekt dyrektorowi do akceptacji (§ 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli; dalej: rozporządzenie).

UWAGA!

Brak współpracy ze strony nauczyciela-stażysty w kwestii uzgodnienia planu rozwoju spowoduje opóźnienie w rozpoczęciu stażu, a nawet zwolnienie go z pracy.

Zmiany planu w trakcie realizacji

Jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły w czasie trwania stażu może pisemnie zobowiązać nauczyciela do zmiany planu rozwoju zawodowego lub zmienić nauczycielowi opiekuna stażu. W czasie trwania stażu nauczyciel również sam może wprowadzać zmiany w planie rozwoju zawodowego. Muszą być one jednak bezwzględnie zaakceptowane przez dyrektora szkoły (§ 4 rozporządzenia). Wszystko zależy więc od woli dyrektora.

Należy pamiętać, że samowolna ingerencja nauczyciela w realizowany plan rozwoju zawodowego może spowodować odmowę jego zatwierdzenia przez dyrektora – a to uniemożliwi rozpoczęcie dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama