REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w planie rozwoju nauczyciela-stażysty

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej

REKLAMA

Czy nauczyciel może samowolnie dokonać zmian w realizowanym planie rozwoju zawodowego? Chodzi o nauczyciela-stażystę, który otrzymał wcześniej pisemną dyspozycję od dyrektora, dotyczącą zmian w planie rozwoju. Po jakimś czasie nauczyciel sam wprowadził kolejne zmiany. Czy może mieć to wpływ na ocenę całego dorobku zawodowego tego nauczyciela?

W czasie trwania stażu nauczyciel może sam wprowadzić zmiany w swoim planie rozwoju zawodowego – jednak na zmiany musi uzyskać zgodę dyrektora.

REKLAMA

Nauczyciel nie uzyska kolejnego stopnia awansu zawodowego bez uprzednio odbytego stażu. Jest to jeden z podstawowych warunków awansowania nauczycieli. Staż powinien zostać zakończony pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela.

Nauczycielowi-stażyście i nauczycielowi kontraktowemu, odbywającym staż, dyrektor szkoły przydziela – spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych – tzw. opiekuna stażu. Do podstawowych zadań opiekuna należy udzielanie nauczycielowi pomocy – w szczególności w przygotowaniu i realizacji w okresie stażu planu rozwoju zawodowego – oraz opracowanie projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za ten okres (art. 9c ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela; dalej: KN).

Tworzenie planu rozwoju

Nauczyciel-stażysta przedkłada dyrektorowi szkoły (stworzony wspólnie z opiekunem) projekt planu rozwoju zawodowego w terminie 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć lub zwraca go nauczycielowi do poprawy – ze wskazaniem (w formie pisemnej) zakresu niezbędnych zmian. Jeśli dyrektor zgłasza uwagi do planu, nauczyciel obowiązany jest niezwłocznie poprawić jego projekt, zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły, i ponownie przedłożyć projekt dyrektorowi do akceptacji (§ 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli; dalej: rozporządzenie).

UWAGA!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak współpracy ze strony nauczyciela-stażysty w kwestii uzgodnienia planu rozwoju spowoduje opóźnienie w rozpoczęciu stażu, a nawet zwolnienie go z pracy.

Zmiany planu w trakcie realizacji

REKLAMA

Jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły w czasie trwania stażu może pisemnie zobowiązać nauczyciela do zmiany planu rozwoju zawodowego lub zmienić nauczycielowi opiekuna stażu. W czasie trwania stażu nauczyciel również sam może wprowadzać zmiany w planie rozwoju zawodowego. Muszą być one jednak bezwzględnie zaakceptowane przez dyrektora szkoły (§ 4 rozporządzenia). Wszystko zależy więc od woli dyrektora.

Należy pamiętać, że samowolna ingerencja nauczyciela w realizowany plan rozwoju zawodowego może spowodować odmowę jego zatwierdzenia przez dyrektora – a to uniemożliwi rozpoczęcie dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

Czytaj także: Kto może kierować szkołą >>

ZAPAMIĘTAJ!

Pozytywna ocena przeprowadzonego planu rozwoju oraz jego zatwierdzenie przez dyrektora jest niezbędne do złożenia wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego.

REKLAMA

W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel zobowiązany jest złożyć dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. Jednocześnie opiekun stażu przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu nadzorowanego nauczyciela.

Dyrektor szkoły ustala ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania – z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela. W przypadku nauczyciela-stażysty i nauczyciela kontraktowego ocenę taką wystawia się dopiero po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców (art. 9c ust. 6 KN).

Czytaj także: Regulamin wynagradzania pracowników administracyjnych szkoły >>

PODSTAWY PRAWNE

● Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1706)

● Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. Nr 260, poz. 2593; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 214, poz. 1580)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA