reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat dnia

Prawo niejasno określa płace i zasady naboru urzędników

Aktualizacja: 12.01.2010

Zatrudnienie kilkudziesięciu tysięcy osób w urzędach państwowych odbywa się na podstawie nieprecyzyjnych przepisów. Najwięcej zarabiają urzędnicy państwowi, którzy nie są zatrudnieni w Służbie Cywilnej. Okres pracy w służbie bezpieczeństwa PRL nadal jest wliczany wybranym urzędnikom m.in. do nagrody jubileuszowej. »

Zasada prawidłowej ewidencji księgowej funduszy

Aktualizacja: 12.01.2010

Fundusz jednostki to równowartość aktywów netto jednostki budżetowej, jej gospodarstwa pomocniczego i zakładu budżetowego, rozumiany jako różnica między wartością aktywów a szeroko pojętymi zobowiązaniami. »

Pierwszy budżet zadaniowy w 2013 roku

Aktualizacja: 12.01.2010

Wprowadzanie budżetu zadaniowego to proces wieloletni. Pierwszy budżet zadaniowy, który będzie przyjęty w formie powiązanej z budżetem tradycyjnym, będzie budżetem na rok 2013. »

Inwentaryzacja aktywów i pasywów

Aktualizacja: 12.01.2010

Inwentaryzacja wszystkich aktywów i pasywów jednostki jest podstawową formą kontroli nad jej mieniem, a z uwagi na różnorodność składników majątkowych stosuje się różne metody ich inwentaryzowania.   »

Deweloperzy, a nie gmina, muszą płacić za warunki zabudowy

Aktualizacja: 12.01.2010

Brak planów zagospodarowania przestrzennego jest powodem, że rozpoczęcie budowy nowych inwestycji wydłuża się nawet o sześć miesięcy. »

Będzie mniej pieniędzy na ochronę środowiska

Aktualizacja: 12.01.2010

Rząd chce zlikwidować fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ich zobowiązania przejmą gminy, powiaty i województwa ale oznacza to znaczny spadek środków na finansowanie ochrony środowiska. »

Jak wybudować sieć szerokopasmową w gminie

Aktualizacja: 12.01.2010

Zaplanowanie i realizacja budowy sieci szerokopasmowej to skomplikowany proces, o którego rozpoczęciu powinni zadecydować sami samorządowcy. Jego realizacja, połączona z wykorzystaniem środków unijnych, wymaga zaangażowania specjalistycznych firm i trwa co najmniej dwa lata. »

Projekty ustaw powstaną w Centrum Legislacji

Aktualizacja: 12.01.2010

Rządowe Centrum Legislacji przejmie odpowiedzialność za tworzenie prawie wszystkich rządowych ustaw. Każdy, nawet najlepszy, projekt ustawy może zostać zepsuty w parlamencie przez wprowadzenie poselskich poprawek. Oprócz założeń ministerstwa będą przygotowywać rozporządzenia wykonawcze do usta. »

Prawa i obowiązki głównych księgowych w jednostkach sektora finansów publicznych

Aktualizacja: 12.01.2010

Pełnienie funkcji głównego księgowego w jednostce sektora finansów publicznych należy do zadań szczególnie odpowiedzialnych i wymagających ogromnej wiedzy nie tylko w zakresie prowadzenia gospodarki finansowej jednostki oraz jej rachunkowości, ale także w zakresie wszystkich realizowanych przez nią zadań. »

W 2009 roku rząd może pozbawić pracy 90 tys. osób

Aktualizacja: 12.01.2010

Ministerstwo Finansów chce zlikwidować zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze. Zadania tych jednostek będą realizowały nowe spółki, jednostki lub agencje. Likwidacja oznacza zwolnienia lub zmianę pracy dla 90 tys. zatrudnionych osób. »

Automat ustali karę za przekroczenie prędkości

Aktualizacja: 12.01.2010

Kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość będą błyskawicznie identyfikowani. Za przekroczenie prędkości nawet o 5 km/h kierowca będzie karany mandate. »

List będzie czekał na adresata 14 dni

Aktualizacja: 12.01.2010

W przypadku braku możliwości doręczenia pisma sądu administracyjnego składa się je na 14 dni na poczcie lub w gminie. »

Jak prawidłowo zatrudnić dyrektora w instytucji kultury

Aktualizacja: 12.01.2010

Obsadzanie stanowisk kierowniczych w instytucjach kultury wiąże się odrębnym trybem nawiązywania stosunków pracy. Od właściwego przeprowadzenia procedury konkursowej zależy szybkie wyłonienie kandydata, który sprawnie pokieruje ośrodkiem kultury. Jak uniknąć błędów, zatrudniając dyrektora w instytucji kultury? »

Sądy administracyjne skontrolują dotacje

Aktualizacja: 12.01.2010

Stosowana dla funduszy unijnych procedura odwoławcza kłóci się z zasadą państwa prawa. Przedsiębiorcy, którzy nie dostali dotacji, będą mogli skarżyć się do sądów administracyjnych. Sąd administracyjny w ciągu 30 dni będzie musiał wydać ostateczną decyzję. »

Gmina może zabrać udzieloną bonifikatę

Aktualizacja: 12.01.2010

O obowiązku zwrotu udzielonej przez gminę bonifikaty decyduje data wtórnej sprzedaży lokalu, a nie data jego nabycia. Zasada ta nie dotyczy jednak przypadków, gdzie w akcie notarialnym zawarto zapisy o obowiązku zwrotu bonifikaty na starych zasadach. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama