REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samorządy mogą przygotowywać się do nowej perspektywy finansowej

Magdalena Pokrzycka-Walczak

REKLAMA

W nowej perspektywie finansowej 2014–2020 nie będzie tak dużych środków finansowych na inwestycje w samorządach jak obecnie. Dlatego warto już dziś poznać wymagania unijne i krajowe związane z przyszłą perspektywą, by lepiej przygotować się do ubiegania się o dotacje.

Fundusze, zgodnie z podejmowanymi właśnie uzgodnieniami na szczeblu unijnym i krajowym, będą przeznaczone na zagadnienia strategiczne i kluczowe, uwzględniające finansowanie tzw. biegunów wzrostu, czyli miejsc, w których koncentrowane będą największe inwestycje. – Przed nami zadanie określenia potencjałów rozwoju w skali całego kraju – jako jednego z państw na mapie Unii Europejskiej – lecz także poszczególnych regionów w Polsce – mówi Ryszard Boguszewski, dyrektor Biura Doradztwa Europejskiego EuroCompass (dalej: BDE EuroCompass) w Lublinie.

REKLAMA

Po określeniu miejsc strategicznych, do których trafi gros środków europejskich, wyznaczone zostaną tzw. obszary problemowe, niedysponujące np. dobrą dostępnością komunikacyjną.

REKLAMA

Zdaniem dyrektora Boguszewskiego największe szanse na pozyskanie dofinansowania w ramach kolejnej perspektywy finansowej będą mieć gminy, powiaty i regiony, stawiające na ponadlokalny czy też ponadregionalny wymiar planowanych przedsięwzięć.

Dobrym przykładem inicjatywy ponadregionalnej może być inwestowanie w turystykę na obszarze Roztocza, rozciągającego się na terenie Lubelszczyzny oraz w części woj. podkarpackiego i obwodu lwowskiego. – Warto spojrzeć na Roztocze – jako obszar przestrzenny – w wymiarze ponadregionalnym i zaproponować konkretne działania, które będą koncentrować się na ściśle określonym terytorium – tłumaczy dyrektor BDE EuroCompass.

W obecnej perspektywie finansowej, w ramach konkretnych priorytetów, w regionalnych programach operacyjnych możliwe jest m.in. budowanie zajazdów i szlaków turystycznych, niezależnie od atrakcyjności danej okolicy. Za kilka lat nowe inwestycje turystyczne będą możliwe jedynie na obszarach uwzględnionych w strategiach rozwoju regionów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaniem na dziś dla rządu i samorządów regionalnych jest stworzenie wizji rozwoju kraju i regionów na podstawie biegunów wzrostu, czyli stolic regionów. – Za trzy lata będzie nas obowiązywać w większym zakresie zasada spójności terytorialnej w rozdzielaniu funduszy europejskich, nie zaś – jak w obecnej perspektywie – głównie cele spójności społeczno-gospodarczej.

Czytaj także: Powstanie infrastruktura informacji przestrzennej>>

Konieczność tworzenia informacji przestrzennej

REKLAMA

Zgodnie z Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju planowane inwestycje powinny koncentrować się w obrębie miast, czyli biegunów wzrostu. – Jest to uzasadnione ekonomicznie, a jednocześnie pozwala efektywnie zagospodarować przestrzeń – tłumaczy Ryszard Boguszewski.

W Polsce miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego stanowią ok. 10% powierzchni. – Brak planów miejscowych oznacza, że inwestycje mogą być sytuowane w miejscach, gdzie niekoniecznie uda się optymalnie wykorzystać potencjał lokalny, bo, po prostu, może być on niewystarczający.

Zgodnie z wymogami dyrektywy unijnej INSPIRE zarówno na poziomie kraju, jak i regionu, trzeba tworzyć infrastrukturę informacji przestrzennej. – Istniejące dziś zbiory danych w wersji analogowej muszą być przetworzone na postać cyfrową i udostępnione publicznie – jest to niezmiernie ważne z punktu widzenia potencjalnych inwestorów – zapewnia Ryszard Boguszewski. Zgodnie z ustawą z 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej każdy samorząd będzie musiał brać aktywny udział w tworzeniu infrastruktury informacji przestrzennej, czyli geoportalu, na terenie gminy, powiatu i regionu.

Podstawą geoportalu jest warstwa referencyjna, do której dobudowywane są kolejne zagadnienia tematyczne, np. turystyka, ochrona środowiska, demografia. – Takie interaktywne mapy są doskonałe do analiz – np. demograficznych, na podstawie których można oszacować niezbędną liczbę miejsc w przedszkolach w konkretnej dzielnicy miasta – przekonuje dyrektor BDE EuroCompass. Przykładowo – miasto Lublin zarządza siecią przedszkoli – to warstwa podstawowa geoportalu, na którą można „nałożyć” mapę demograficzną osób, które mają już małe dzieci lub planują je mieć. Na tej podstawie można stworzyć prognozy, które pozwolą zarządzać efektywnym wykorzystaniem miejsc w przedszkolach, w konkretnych dzielnicach.

Czytaj także: Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2010-2030 przyjęta>>

Aktualna i atrakcyjna strategia rozwoju

Do 2013 roku wiele samorządów będzie realizowało jeszcze inwestycje dofinansowane z dotacji bieżącej perspektywy finansowej. Warto jednak już dziś opisać własny potencjał rozwojowy i możliwości związane z wprowadzeniem instrumentów polityki przestrzennej, pod względem dostosowania się do nowych wymogów Unii Europejskiej, dotyczących aktualizacji rozwoju regionów i strategii zagospodarowania przestrzennego.

Aby samorządy mogły planować pozyskanie dofinansowania w nowej perspektywie finansowej, muszą już dziś uaktualniać strategię rozwoju gminy, powiatu i regionu – pod względem przyszłych inwestycji, które mogą wpływać na atrakcyjność danego miejsca.Liczy się strategia, ale także specjalizacja, np. z zakresu turystyki lub odnawialnych źródeł energii – tłumaczy dyrektor Ryszard Boguszewski. – Nie wystarczy jednak sama strategia, którą stworzymy, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Trzeba wpisać się w szersze zakresy funkcjonalności przestrzennej – jeżeli okolice są atrakcyjne turystycznie, to warto strategię podporządkować temu obszarowi priorytetowemu, pamiętając, by ten cel znalazł się także w regionalnym planie zagospodarowania przestrzennego.

Większość funduszy w nowej perspektywie dostaną tzw. obszary metropolitarne, czyli bieguny rozwoju. Niewielkie gminy, np. przygraniczne, mogą liczyć na dotacje z programów transgranicznych, np. Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina. Dyrektor Boguszewski upatruje szans na rozwój gmin przygranicznych w otwieraniu nowych przejść granicznych, np. dla ruchu turystycznego. – Jeżeli otwiera się granicę, poszerzają się możliwości rozwoju po obu jej stronach.

Dobrym przykładem jest tu Terespol, gdzie koncentruje się ruch tranzytowy, który sprzyja rozwojowi lokalnej przedsiębiorczości. Miejscem, gdzie warto stworzyć warunki dla rozwoju, dzięki otwarciu turystycznego przejścia granicznego mogłaby być Włodawa. Przejście we Włodawie umożliwiłoby turystom wypoczywającym na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim poznanie dwa razy większego i nie mniej atrakcyjnego Pojezierza Szackiego. Takie działania mogą przynieść efekty w postaci rozwoju lokalnego dla mieszkańców i samorządów po obu stronach granicy i z pewnością wpiszą się w priorytety programów transgranicznych. A te programy, zgodnie z ideą Partnerstwa Wschodniego, z pewnością znajdą swoje miejsce w nowej perspektywie finansowej 2014–2020.

ŚREDNIOOKRESOWA STRATEGIA ROZWOJU 2011–2020

Nowe programy operacyjne, uwzględniając wymiar terytorialny, będą tworzone na podstawie dokumentu pod nazwą Średniookresowa Strategia Rozwoju 2011–2020. Wkrótce rząd polski przyjmie Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 roku, która wskaże kierunki działań na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Władze regionalne, jak również samorządy powiatowe czy gminne, będą zobowiązane do tworzenia obszarów funkcjonalno-przestrzennych i opracowania wizji ich długofalowego rozwoju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

REKLAMA

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

REKLAMA