reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Czas pracy w 2011 roku

Czas pracy w 2011 roku

Ubiegłoroczne zmiany związane z wprowadzeniem nowego dnia ustawowo wolnego od pracy oraz likwidacja niektórych przywilejów pracowników wypłynęły na tegoroczny wymiar czasu pracy, a tym samym na współczynnik wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Jak co roku pracodawcy z nadejściem nowego roku stają przed problemem ustalania wymiaru czasu pracy pracowników w poszczególnych okresach rozliczeniowych (patrz: tabele 1, 2 i 3). W 2011 roku w obliczeniach należy uwzględnić zmiany wprowadzone ustawą z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Wprowadza ona nowy dzień ustawowo wolny od pracy – Święto Trzech Króli – 6 stycznia.

Jednocześnie likwidacji ulega zasada oddawania pracownikom dnia wolnego z tytułu święta wypadającego w innym dniu wolnym niż niedziela. Od 1 stycznia 2011 r. pracownicy nie będą więc mogli już liczyć na to, że jeśli święto wypadnie np. w wolną sobotę, to pracodawca będzie musiał udzielić im dnia wolnego w innym terminie. Ostatnia taka możliwość to odebranie dnia wolnego za 25 grudnia 2010 r. Za 1 stycznia (Nowy Rok wypada w sobotę) pracownicy nie otrzymają już dnia wolnego.

Poza tymi zmianami zasada obliczania wymiaru czasu pracy pozostaje bez zmian.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,

a następnie

2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Ogółem w 2011 roku przypada do przepracowania 252 dni, czyli 2016 godzin (252 dni × 8 godzin). Jest to o jeden dzień pracy mniej niż w latach 2009 i 2010.

Czytaj także: Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy>>

Od czasu pracy zależy m.in. ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Współczynnik służący do wyliczenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego.

Współczynnik ten ustala się, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wartość współczynnika obniża się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama