Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w Policji
REKLAMA
Każdy kandydat do służby w Policji musi poddać się postępowaniu kwalifikacyjnemu, które ma na celu m.in. ustalenie, czy spełnia on określone przez przepisy warunki umożliwiające jego przyjęcie. Szczegółowe zasady prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji określone zostały przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2007 r.
REKLAMA
W dniu 11 marca 2011 r. wchodzą w życie zmiany w wymienionym rozporządzeniu. Wprowadzone zmiany są wynikiem doświadczeń zebranych pod rządami aktualnie obowiązujących przepisów i mają na celu ograniczenie wydatków finansowych ponoszonych przez Policję w ramach prowadzonego postępowania kwalifikacyjnego.
Jedną ze zmian jest dostosowanie przepisów rozporządzenia do uregulowań ustawy o ochronie informacji niejawnych w zakresie dokumentu uprawniającego do dostępu do informacji niejawnych.
REKLAMA
Kolejna zmiana odnosi się do sposobu ogłoszenia o terminach przyjęć do służby w Policji. Nie będą one zamieszczane, jak to było do tej pory, w co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym oraz na stronie internetowej Komendy Głównej Policji lecz na stronie internetowej i w biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji.
Na podstawie ww. ogłoszeń przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego zamieszczać będzie odpowiednio na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, komend powiatowych, miejskich i rejonowych Policji oraz umieszcza w siedzibie tych komend i w wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy, ogłoszenie o przyjmowaniu do służby w podległych jednostkach organizacyjnych.
Nowością będzie możliwość podjęcia przez przełożonego właściwego w sprawie postępowania kwalifikacyjnego (Komendanta Głównego Policji, komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji decyzji o czasowym wstrzymaniu możliwości składania dokumentów przez kandydatów do służby. Będzie to możliwe na podstawie analizy liczby kandydatów do służby, którzy złożyli wymagane dokumenty a minimalnej oraz minimalnej liczby osób planowanych do przyjęcia do służby w policji w danym terminie.
Do wymaganych dokumentów zaliczamy:
- podanie o przyjęcie do służby,
- wypełniony kwestionariusz osobowy,
- własnoręcznie napisany życiorys,
- kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby,
- kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe,
- wypełnioną ankietę bezpieczeństwa osobowego,
- książeczkę wojskową, jeżeli kandydat jest objęty ewidencją wojskową,
- inne dokumenty, jeżeli obowiązek ich złożenia wynika z innych przepisów.
W przypadku czasowego wstrzymania możliwości składania dokumentów przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego będzie zobowiązany do zamieszczenia informacji na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, komend powiatowych, miejskich i rejonowych Policji oraz umieszczenia w siedzibie tych komend i w wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy ze wskazaniem okresu, na jaki wstrzymano możliwość składania tych dokumentów.
Czytaj także: Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych>>
REKLAMA
Zmiana nastąpi również w zakresie przeprowadzanego testu wiedzy. W obecnej chwili test obejmuje pytania z zakresu funkcjonowania administracji publicznej, w tym Policji, oraz bezpieczeństwa publicznego. Po zmianie test wiedzy obejmować będzie pytania z zakresu zagadnień dotyczących funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego.
Zasadnicza zmiana dotyczyć będzie przystępowania kandydata do kolejnych etapów postępowania kwalifikacyjnego. Do testu psychologicznego określającego predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby będą przystępować jedynie osoby, które uzyskały pozytywny wynik z oceny sprawności fizycznej. Natomiast do ustalenia przez komisję lekarską zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby będą przystępować jedynie osoby, które uzyskały pozytywny wynik z wcześniejszych etapów oraz największą liczbę punktów przy uwzględnieniu minimalnej liczby osób planowanych do przyjęcia do służby w podległych jednostkach organizacyjnych Policji.
Przed podejściem do testu psychologicznego następować będzie:
1) ocena dokumentów złożonych przez kandydata do służby w zakresie ich zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu;
2) przeprowadzenie rozmowy wstępnej mającej na celu w szczególności poinformowanie kandydata do służby o dalszych etapach postępowania kwalifikacyjnego;
3) sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;
4) przeprowadzenie testu wiedzy kandydata do służby z zakresu funkcjonowania administracji publicznej, w tym Policji, oraz bezpieczeństwa publicznego;
5) ocena sprawności fizycznej kandydata do służby;
6) przeprowadzenie testu psychologicznego określającego predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby;
7) przeprowadzenie wywiadu zorganizowanego, mającego na celu w szczególności ocenę umiejętności formułowania wypowiedzi, nawiązywania i podtrzymywania kontaktu werbalnego i niewerbalnego oraz autoprezentacji kandydata do służby, a także ustalenie jego motywacji do podjęcia służby w Policji.
Po ustaleniu zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego zatwierdza listy kandydatów.
Czytaj także: Po 10 latach w policji nowe kryteria podziału etatów>>
Ponadto zmienił się termin, w którym kandydat może przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego. W przypadku przerwania postępowania kwalifikacyjnego z powodu:
- nieposiadania przez kandydata obywatelstwa polskiego, nieposzlakowanej opinii, pełnych praw publicznych;
- zatajenia prawdy lub podania nieprawdziwych danych w kwestionariuszu osobowym;
- utrudniania przez kandydata prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, w szczególności przez dwukrotne nieusprawiedliwione nieprzystąpienie w wyznaczonym przez komórkę organizacyjną do spraw doboru kandydatów terminie do etapu lub etapów postępowania kwalifikacyjnego;
- negatywnej oceny dokumentów złożonych przez kandydata do służby w zakresie ich zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu;
- negatywnego wyniku sprawdzenia w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;
- negatywnego wyniku sprawności fizycznej;
- negatywnej oceny uzyskanej podczas przeprowadzonego wywiadu zorganizowanego,
- negatywnej oceny zdolności fizycznej i psychicznej przez komisję lekarską,
kandydat do służby będzie mógł przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia przerwania postępowania kwalifikacyjnego.
W sytuacji gdy kandydat uzyskał negatywny wynik ze sprawności fizycznej lub wywiadu zorganizowanego albo obu tych etapów łącznie, może ponownie przystąpić do danego etapu, jeżeli w terminie od 30 do 60 dni od dnia, w którym uzyskał ten wynik, złoży oświadczenie, że w dalszym ciągu ubiega się o przyjecie do służby w Policji. W przypadku niezłożenia takiego oświadczenia lub ponownego uzyskania negatywnego wyniku ze sprawności fizycznej lub wywiadu zorganizowanego albo zrezygnowania z postępowania kwalifikacyjnego, kandydat do służby mógł przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego. Według nowych przepisów może on przystąpić do postępowania po upływie 6 miesięcy od dnia przerwania tego postępowania.
Piotr Górnik
samorzad.infor.pl
Źródło:
REKLAMA
REKLAMA