REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w Policji

Piotr Górnik

REKLAMA

Od 11 marca obowiązują zmienione zasady prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do Policji.

Każdy kandydat do służby w Policji musi poddać się postępowaniu kwalifikacyjnemu, które ma na celu m.in. ustalenie, czy spełnia on określone przez przepisy warunki umożliwiające jego przyjęcie. Szczegółowe zasady prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji określone zostały przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2007 r.

REKLAMA

W dniu 11 marca 2011 r. wchodzą w życie zmiany w wymienionym rozporządzeniu. Wprowadzone zmiany są wynikiem doświadczeń zebranych pod rządami aktualnie obowiązujących przepisów i mają na celu ograniczenie wydatków finansowych ponoszonych przez Policję w ramach prowadzonego postępowania kwalifikacyjnego.

Jedną ze zmian jest dostosowanie przepisów rozporządzenia do uregulowań ustawy o ochronie informacji niejawnych w zakresie dokumentu uprawniającego do dostępu do informacji niejawnych.

REKLAMA

Kolejna zmiana odnosi się do sposobu ogłoszenia o terminach przyjęć do służby w Policji. Nie będą one zamieszczane, jak to było do tej pory, w co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym oraz na stronie internetowej Komendy Głównej Policji lecz na stronie internetowej i w biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji.

Na podstawie ww. ogłoszeń przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego zamieszczać będzie odpowiednio na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, komend powiatowych, miejskich i rejonowych Policji oraz umieszcza w siedzibie tych komend i w wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy, ogłoszenie o przyjmowaniu do służby w podległych jednostkach organizacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowością będzie możliwość podjęcia przez przełożonego właściwego w sprawie postępowania kwalifikacyjnego (Komendanta Głównego Policji, komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji decyzji o czasowym wstrzymaniu możliwości składania dokumentów przez kandydatów do służby. Będzie to możliwe na podstawie analizy liczby kandydatów do służby, którzy złożyli wymagane dokumenty a minimalnej oraz minimalnej liczby osób planowanych do przyjęcia do służby w policji w danym terminie.

Do wymaganych dokumentów zaliczamy:

- podanie o przyjęcie do służby,

- wypełniony kwestionariusz osobowy,

- własnoręcznie napisany życiorys,

- kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby,

- kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe,

- wypełnioną ankietę bezpieczeństwa osobowego,

- książeczkę wojskową, jeżeli kandydat jest objęty ewidencją wojskową,

- inne dokumenty, jeżeli obowiązek ich złożenia wynika z innych przepisów.

W przypadku czasowego wstrzymania możliwości składania dokumentów przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego będzie zobowiązany do zamieszczenia informacji na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, komend powiatowych, miejskich i rejonowych Policji oraz umieszczenia w siedzibie tych komend i w wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy ze wskazaniem okresu, na jaki wstrzymano możliwość składania tych dokumentów.

Czytaj także: Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych>>

REKLAMA

Zmiana nastąpi również w zakresie przeprowadzanego testu wiedzy. W obecnej chwili test obejmuje pytania z zakresu funkcjonowania administracji publicznej, w tym Policji, oraz bezpieczeństwa publicznego. Po zmianie test wiedzy obejmować będzie pytania z zakresu zagadnień dotyczących funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

Zasadnicza zmiana dotyczyć będzie przystępowania kandydata do kolejnych etapów postępowania kwalifikacyjnego. Do testu psychologicznego określającego predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby będą przystępować jedynie osoby, które uzyskały pozytywny wynik z oceny sprawności fizycznej. Natomiast do ustalenia przez komisję lekarską zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby będą przystępować jedynie osoby, które uzyskały pozytywny wynik z wcześniejszych etapów oraz największą liczbę punktów przy uwzględnieniu minimalnej liczby osób planowanych do przyjęcia do służby w podległych jednostkach organizacyjnych Policji.


Przed podejściem do testu psychologicznego następować będzie:

1) ocena dokumentów złożonych przez kandydata do służby w zakresie ich zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu;

2) przeprowadzenie rozmowy wstępnej mającej na celu w szczególności poinformowanie kandydata do służby o dalszych etapach postępowania kwalifikacyjnego;

3) sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;

4) przeprowadzenie testu wiedzy kandydata do służby z zakresu funkcjonowania administracji publicznej, w tym Policji, oraz bezpieczeństwa publicznego;

5) ocena sprawności fizycznej kandydata do służby;

6) przeprowadzenie testu psychologicznego określającego predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby;

7) przeprowadzenie wywiadu zorganizowanego, mającego na celu w szczególności ocenę umiejętności formułowania wypowiedzi, nawiązywania i podtrzymywania kontaktu werbalnego i niewerbalnego oraz autoprezentacji kandydata do służby, a także ustalenie jego motywacji do podjęcia służby w Policji.

Po ustaleniu zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego zatwierdza listy kandydatów.

Czytaj także: Po 10 latach w policji nowe kryteria podziału etatów>>

Ponadto zmienił się termin, w którym kandydat może przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego. W przypadku przerwania postępowania kwalifikacyjnego z powodu:

-  nieposiadania przez kandydata obywatelstwa polskiego, nieposzlakowanej opinii, pełnych praw publicznych;

-  zatajenia prawdy lub podania nieprawdziwych danych w kwestionariuszu osobowym;

- utrudniania przez kandydata prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, w szczególności przez dwukrotne nieusprawiedliwione nieprzystąpienie w wyznaczonym przez komórkę organizacyjną do spraw doboru kandydatów terminie do etapu lub etapów postępowania kwalifikacyjnego;

- negatywnej oceny dokumentów złożonych przez kandydata do służby w zakresie ich zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu;

- negatywnego wyniku sprawdzenia w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;

- negatywnego wyniku sprawności fizycznej;

- negatywnej oceny uzyskanej podczas przeprowadzonego wywiadu zorganizowanego,

- negatywnej oceny zdolności fizycznej i psychicznej przez komisję lekarską,

kandydat do służby będzie mógł przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia przerwania postępowania kwalifikacyjnego.

W sytuacji gdy  kandydat uzyskał negatywny wynik ze sprawności fizycznej lub wywiadu zorganizowanego albo obu tych etapów łącznie, może ponownie przystąpić do danego etapu, jeżeli w terminie od 30 do 60 dni od dnia, w którym uzyskał ten wynik, złoży oświadczenie, że w dalszym ciągu ubiega się o przyjecie do służby w Policji. W przypadku niezłożenia takiego oświadczenia lub ponownego uzyskania negatywnego wyniku ze sprawności fizycznej lub wywiadu zorganizowanego albo zrezygnowania z postępowania kwalifikacyjnego, kandydat do służby mógł przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego. Według nowych przepisów może on przystąpić do postępowania po upływie 6 miesięcy od dnia przerwania tego postępowania.

Piotr Górnik

samorzad.infor.pl

Źródło:

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych  z dnia 30 sierpnia 2007 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjecie do służby w Policji (Dziennik Ustaw Nr 170, poz. 1202),

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 8 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjecie do służby w Policji (Dziennik Ustaw z 24 lutego 2011 Nr 40 poz. 207)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA