Sposób zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych (wraz ze wzorem zgłoszenia), zasady powoływania obwodowych komisji wyborczych i tryb przeprowadzania losowania członków obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju zostały określone przede wszystkim w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 11 kwietnia 2011r. w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej (MP Nr 30, poz. 345; dalej jako: u.k.w.).
Wymagania stawiane przed kandydatami do obwodowych komisji wyborczych
W kodeksie wyborczym wskazano wyraźnie, że w skład obwodowej komisji wyborczej powołuje się:
reklama
reklama
1) od 6 do 8 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby;
2) jedną osobę wskazaną przez wójta spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych (art.182 §2 k.wyb.).
Kandydaci zgłaszani przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby muszą być ujęci w stałym rejestrze wyborców danej gminy, zaś zgłoszenie do składu obwodowej komisji wyborczej następuje po uzyskaniu zgody osoby, której ma dotyczyć.
Czytaj także: Wójt sporządzi akt pełnomocnictwa do głosowania w wyborach parlamentarnych>>
Można być członkiem tylko jednej komisji wyborczej. Nie mogą być członkami komisji kandydaci w wyborach, pełnomocnicy wyborczy, pełnomocnicy finansowi oraz mężowie zaufania (art.153 §1 k.wyb.).
Zgłoszenia kandydatów na członków komisji przyjmują wójtowie. Zgłoszenie, którego wzór określa załącznik do wskazanej wcześniej uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 11 kwietnia 2011r., podpisuje pełnomocnik wyborczy (lub osoba upoważniona), zaś kandydat na członka komisji podpisuje zgodę na powołanie go w skład wskazanej komisji. Kandydat na członka komisji może także wyrazić zgodę na kandydowanie, podpisując odrębny dokument, w którym poza oświadczeniem o zgodzie na kandydowanie zostaną zawarte następujące informacje:
• nazwę komitetu wyborczego, który dokonuje zgłoszenia;
• imię (imiona) i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL kandydata na członka komisji;
• numer obwodu głosowania i nazwę miejscowości, w której znajduje się komisja.