Wójt sporządzi akt pełnomocnictwa do głosowania w wyborach parlamentarnych
REKLAMA
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa wnosić należy do właściwego urzędu gminy, po wejściu w życie aktu o zarządzeniu wyborów. Co do zasady wniosek taki powinien zostać podpisany przez osobę która zamierza ustanowić pełnomocnika, jedynie w przypadku gdy osoba taka nie może złożyć własnoręcznego podpisu – może w tej czynności zastąpić ją przyszły pełnomocnik.
REKLAMA
Jeśli wniosek jest wadliwy, wnioskodawca będzie musiał usunąć wady w ciągu trzech dni od otrzymania wezwania w tej sprawie. Co istotne – każde wezwanie musi zawierać pouczenie w sprawie koniecznych do usunięcia wad w terminie trzech dni.
REKLAMA
Jeśli wniosek spełnia wszelkie warunki, wójt lub upoważniony pracownik uzgadniają z wnioskodawcą lub przyszłym pełnomocnikiem termin sporządzenia aktu pełnomocnictwa. Jeśli uzgodnienie terminu napotyka trudności, wójt (czy też upoważniony pracownik) ma prawo do samodzielnego wyznaczenia terminu.
W kolejnym etapie postępowania wójt sporządza projekt dokumentu pełnomocnictwa w trzech egzemplarzach. W ustalonym terminie wszystkie egzemplarze zostaną podpisane przez wyborcę i w ten sposób projekt stanie się aktem pełnomocnictwa. Warto jednak pamiętać iż:
- wyborca obowiązany jest przed sporządzeniem aktu pełnomocnictwa potwierdzić w sposób niebudzący wątpliwości, przed wójtem lub innym upoważnionym pracownikiem urzędu gminy, wolę udzielenia pełnomocnictwa osobie, która wyraziła zgodę na jego przyjęcie.
- wolę udzielenia pełnomocnictwa przez wyborcę niemogącego lub nieumiejącego złożyć podpisu stwierdza przez złożenie własnego podpisu wójt lub inny upoważniony pracownik urzędu gminy, o ile wola wyborcy została potwierdzona w sposób niebudzący wątpliwości.
Urząd gminy prowadzi wykaz sporządzonych aktów pełnomocnictwa, oddzielnie dla poszczególnych wyborów.
Udzielone pełnomocnictwo może zostać cofnięte przez wyborcę w drodze pisemnego oświadczenia podpisanego przez wyborcę - w obecności wójta, upoważnionego pracownika lub obwodowej komisji wyborczej.
Do nowego aktu dołączono wzory:
- wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania
- zgody na przyjęcie pełnomocnictwa
- aktu pełnomocnictwa
Czytaj także: Obowiązuje kodeks wyborczy>>
Spis wyborców w gminie – nowe przepisy>>
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA