REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Sebastian Kowalski

REKLAMA

Na członkach obwodowych komisji wyborczych spoczywa wiele obowiązków związanych zwłaszcza z  przeprowadzeniem głosowania w danym obwodzie. Ustawodawca przewidział rekompensatę dla członków komisji wyborczych w postaci diet i innych świadczeń związanych z ich pracą.

Zgodnie z art. 154 kodeksu wyborczego (k.wyb.), członkom komisji wyborczych przysługują:

REKLAMA

1)    diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów,

2)    zryczałtowane diety za czas związany z ustaleniem wyników głosowania,

3)    do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia,

4)    zaopatrzenie z tytułu wypadku przy wykonywaniu zadań tych komisji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowe zasady dotyczące wykorzystania prawa do tych świadczeń określiła Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale z dnia 14 marca 2011 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych i osobom powołanym w skład inspekcji w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego oraz sposobu dokumentowania dni zwolnienia od pracy (M.P. Nr 23, poz.252; dalej jako: u.n.p.).

Czytaj także: Kalendarz wyborczy 2011>>

Diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów

REKLAMA

Członkom komisji, w związku z udziałem w pracach komisji, przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (§3 ust.1 u.n.p.).

Doświadczenie uczy, że wskazane świadczenia przysługiwać będą członkom obwodowej komisji wyborczej w kraju raczej w wyjątkowych przypadkach. Gdyby jednak należały się w związku z konkretnymi zadaniami wykonywanymi przez członka komisji, to zwrot kosztów noclegów, czy dojazdów nie obciąża pracodawcy danego członka komisji obwodowej, lecz stanowi wydatek komisji.

W związku z udziałem w pracach obwodowych komisji wyborczych członkom tych komisji przysługuje zwrot kosztów przejazdów i dojazdów publicznymi środkami komunikacji. Jedynie w uzasadnionych przypadkach, związanych w szczególności z brakiem możliwości przejazdu lub dojazdu publicznymi środkami komunikacji, członkom komisji przysługuje zwrot kosztów przejazdu innymi środkami transportu zbiorowego lub, za zgodą przewodniczącego komisji, własnym samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem. Wydanie takiej zgody wymaga jednak porozumienia przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej z dyrektorem właściwej miejscowo delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Natomiast zwrot kosztów noclegów przysługuje członkom obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych za granicą.

REKLAMA

Uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej zmodyfikowano wielkość diet dla członków komisji, które są przeznaczone na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży. Zgodnie z §4 ust.1 rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju dieta wynosi obecnie 23 złote za dobę podróży (jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety). Natomiast dieta należna członkom komisji wyborczych jest o 50 proc. wyższa. Pamiętać wszakże należy, że dieta nie przysługuje, jeżeli członkowi komisji zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Członkom obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych za granicą przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Dieta nie przysługuje członkom obwodowych komisji wyborczych za czas związany z przeprowadzeniem głosowania i ustaleniem wyników głosowania, gdyż w tym zakresie są oni uprawnieni do tzw. zryczałtowanej diety.

Należności w postaci diet, zwrotu kosztów podróży i noclegu są wypłacane na podstawie rachunków, oświadczeń i poleceń wyjazdu służbowego zaakceptowanych przez przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej może upoważnić do tej czynności zastępcę przewodniczącego tej samej komisji. Przyznane na tej podstawie należności wypłaca członkom obwodowych komisji wyborczych właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta), zaś członkom komisji wyborczych w obwodach utworzonych za granicą – konsul.

Czytaj także: Komisje obwodowe w wyborach do sejmu i senatu 2011>>

Zryczałtowane diety

Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania. Dieta ta przysługuje w wysokości ustalonej w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej i wynosi:

•    dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych - 200 złotych,

•    dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych - 180 złotych,

•    dla członków obwodowych komisji wyborczych - 160 złotych.


Jeżeli członek obwodowej komisji wyborczej nie uczestniczył w czynnościach związanych z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania wówczas zryczałtowana dieta nie przysługuje. Nie jest ona jednak zwiększana lub zmniejszana w zależności od ilości czasu poświęconego na te czynności przez konkretnego członka komisji, jego wiedzy, czy zaangażowania (nie licząc różnic pomiędzy należnościami dla przewodniczącego, jego zastępcy i pozostałych członków komisji).

Podstawą wypłaty i ustalenia wysokości zryczałtowanej diety jest pisemne potwierdzenie udziału danego członka obwodowej komisji wyborczej w czynnościach związanych z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania, które wystawia przewodniczący komisji albo jego zastępca, jeżeli przewodniczący dał mu odpowiednie upoważnienie. Zryczałtowane diety są wypłacane dopiero po przyjęciu protokołów głosowania w obwodach przez okręgową komisję wyborczą. Należności te wypłaca wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Czytaj także: Powołanie komisji obwodowych przez wójtów w wyborach do sejmu i senatu>>

Zwolnienie z pracy i świadczenia z ustawy wypadkowej

Członkowi obwodowej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań przysługuje do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Zwolnienie to dotyczy świadczenia pracy przez członka komisji w ramach stosunku pracy i jest dla jego pracodawcy wiążące. Członek obwodowej komisji wyborczej w razie zamiaru skorzystania ze zwolnienia od pracy jest obowiązany, co najmniej na trzy dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić, w formie pisemnej, pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy. Natomiast nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy, członek komisji ma obowiązek dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy wykonywaniem zadań w obwodowej komisji wyborczej. Zaświadczenie to jest wystawiane przez przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej, zaś zaświadczenie dla przewodniczącego wystawia jego zastępca.

Zaświadczenie to powinno zawierać:

1)    imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład danej komisji wyborczej dla której jest wystawiane,

2)    wskazanie podstawy prawnej zwolnienia od pracy (tj. art.154 §4 k.wyb.),

3)    przyczynę i czas nieobecności w pracy.

Zaświadczenie należy opatrzyć pieczęcią obwodowej komisji i podpisem osoby wystawiającej zaświadczenie. Jest ono sporządzane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje zainteresowany członek komisji, a drugi pozostaje w dokumentacji komisji.

Przedstawienie pracodawcy zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy wykonywaniem zadań w obwodowej komisji wyborczej jest obowiązkiem członka komisji, a zaniechanie jego wykonania może być, moim zdaniem, uznane za ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 §1 p.1 kodeksu pracy (zob.: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 grudnia 2000 r., I PKN 150/00, OSNP 15/2002, poz.357).

Zwolnienie z pracy przysługujące członkowi obwodowej komisji wyborczej dotyczy tylko sytuacji, gdy jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczy natomiast świadczenia przez niego pracy na podstawie umowy zlecenia, czy umowy o dzieło, a to dlatego, że w tych przypadkach osoba świadcząca pracę nie musi jej świadczyć osobiście i nie jest związana kierownictwem dającego zlecenie lub zlecającego wykonanie dzieła. Dlatego też ustawodawca wychodzi z założenia, że stronom umowy cywilnoprawnej podobne zwolnienie z pracy nie jest potrzebne.

W razie gdyby w czasie wykonywania czynności w obwodowej komisji wyborczej jej członek doznał wypadku przy pracy, to z tego tytułu przysługują mu świadczenia z ustawy z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (Dz. U. Nr 199, poz. 1674 z późn. zm.).

Sebastian Kowalski

sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA