reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat dnia

Wsparcie finansowe inwestycji samorządowych z funduszy krajowych

Aktualizacja: 12.01.2010

Finansowanie inwestycji samorządowych przy wykorzystaniu funduszy unijnych może być łatwiejsze dzięki kredytowi preferencyjnemu z Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych. Ponadto można skorzystać z  Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz Fundusz Dopłat. »

Odpowiedzialność samorządowców za korupcję

Aktualizacja: 12.01.2010

Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej pracownik samorządowy może ponieść karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Przestępstwem jest także nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. »

Sondaż: nie wszyscy Polacy są równi wobec prawa

Aktualizacja: 12.01.2010

Niektórzy z obywateli stoją ponad prawem - twierdzi trzy czwarte Polaków. Urzędnicy nie szanują obywatela i nie myślą o jego dobru - uważa 60 proc. badanych. Nie dajemy łapówek, ale mamy poczucie, że dają je inni, zwłaszcza zamożniejsi. »

Brakuje urzędników do realizacji ministerialnych planów kontroli

Aktualizacja: 12.01.2010

Inspektorzy urzędów kontroli skarbowej nie potrzebują wytycznych resortu finansów do przeprowadzania kontroli. Ich zdaniem problemem jest brak urzędników, którzy te kontrole przeprowadzą. »

Euro 2012: inspekcje z UEFA będą co tydzień

Aktualizacja: 12.01.2010

Przedstawiciele UEFA wywierają coraz większą presję na polski rząd. Jeszcze trzy razy w lutym odwiedzą Polskę, by sprawdzić przygotowania do Euro 2012 - dowiedziała się GP. Rząd planuje nowelizację rozporządzenia zawierającego wykaz przedsięwzięć Euro 2012. »

Ponowne wybory do władz lokalnych

Aktualizacja: 12.01.2010

W najbliższym czasie w wielu jednostkach samorządu terytorialnego zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające radnych oraz wybory przedterminowe wójtów. W większości przypadków przyczyną wyborów jest rezygnacja danej osoby z mandatu. »

Dofinansowanie do szkolenia urzędników i mieszkańców gminy

Aktualizacja: 12.01.2010

Program Operacyjny Kapitał Ludzki ruszy już w I kwartale tego roku. Dzięki niemu wspierane finansowo będą m.in. projekty podnoszące kwalifikacje urzędników samorządowych. Dofinansowanie będzie można otrzymać także na usprawnienie funkcjonowania urzędów na szczeblu gminy, powiatu i województwa. »

Konieczność odnawiania umów utrudnia samorządom realizację zadań inwestycyjnych

Aktualizacja: 12.01.2010

Zamawiający mają coraz więcej kłopotów z zawieraniem długookresowych umów ze względu na niepotrzebne rygory wynikające z przepisów. Nie służy to prowadzeniu przez nich racjonalnej polityki inwestycyjnej. »

Kto reprezentuje gminne osoby prawne w postępowaniu przed sądem cywilnym

Aktualizacja: 25.03.2010

Czy reprezentacja gminnej osoby prawnej zależy od formy prawnej? Czy wójt ma prawo do reprezentacji spółki komunalnej w sądzie? »

Gmina jako strona w sprawie przed sądem cywilnym

Aktualizacja: 12.01.2010

Szeroki zakres spraw, którymi zajmuje się samorząd terytorialny, sprawia, że jest on częstym uczestnikiem postępowań sądowych. Gminy, powiaty i województwa stają przed sądem zarówno po stronie powodowej, jak i pozwanej, biorą udział w postępowaniach zwyczajnych i nieprocesowych, są podmiotami postępowań egzekucyjnych i zabezpieczających. »

Będzie pomoc dla ofiar klęsk

Aktualizacja: 12.01.2010

Powstanie Fundusz udzielający pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. Środki będą przekazywane niezależnie od ogłoszenia stanu klęski, za co odpowiedzialny będzie szef Kancelarii Prezydenta. »

Dotkliwa luka prawna

Aktualizacja: 12.01.2010

  »

Gdzie można wybrać swojego lekarza

Aktualizacja: 12.01.2010

Pacjent ma prawo wyboru placówki medycznej, w której chce być leczony. To oznacza, że nie trzeba mieć żadnych specjalnych zezwoleń czy promes, żeby leczyć się poza miejscem swojego zamieszkania. »

Jaka jest rola samorządu w procesie przygotowywania inwestycji kolejowej

Aktualizacja: 12.01.2010

W jakich sprawach jednostki samorządu terytorialnego wyrażają opinię dotyczącą inwestycji kolejowej? Jak samorządy powinny zadbać o odszkodowanie za nieruchomości przekazane w związku z inwestycją kolejową? »

Zasady przejmowania gruntów pod inwestycje kolejowe

Aktualizacja: 12.01.2010

Decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej wydaje wojewoda, na wniosek ministra infrastruktury.   »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama