REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy powinny odliczać VAT

Wioletta Kępka

REKLAMA

Samorządy odprowadzają do budżetu państwa 23% VAT od każdej inwestycji. To miliony złotych rocznie, których nie można odzyskać. Rząd twierdzi, że przepisy unijne nie dopuszczają możliwości zwrotu samorządom zapłaconego VAT. Jednak – według przedstawicieli powiatów – w krajach Unii Europejskiej system taki działa.

Zmiany przepisów podatkowych, nowe zadania przekazywane przez władze centralne jednostkom samorządu terytorialnego (JST) i kryzys są przyczyną największych od lat problemów finansowych polskich samorządów. Sytuacji nie poprawi także planowane przez resort finansów ograniczenie deficytu sektora samorządowego ani nowe zasady zadłużania, które wejdą w życie 1 stycznia 2014 r. Wielokrotnie powtarzane przez przedstawicieli samorządów postulaty zwiększenia dochodów JST, np. przez wyższy udział w podatkach dochodowych, nie znajdują zrozumienia wśród przedstawicieli rządu. Jest jednak inny sposób na zwiększenie środków dla samorządów, przyznający im takie same prawa, jak innym podatnikom. Chodzi o możliwość zwrotu podatku od towarów i usług (VAT) od realizowanych przez samorząd inwestycji.

REKLAMA

Decyduje urzędnik skarbowy

O wprowadzenie możliwości zwrotu VAT postulują od lat m.in. przedstawiciele powiatów.

Był to także jeden z najważniejszych tematów XV Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które odbyło się 12 i 13 kwietnia 2012 r. w Ossie niedaleko Rawy Mazowieckiej.

REKLAMA

– Najważniejsze seminarium podczas naszego spotkania było poświęcone finansom samorządowym i sprawie VAT – informuje Jan Mączewski, starosta płoński. – Ze względu na niemożność odliczenia VAT możliwości inwestycyjne wszystkich samorządów są mniejsze o 23% rocznie, to są miliony złotych. Środki te trafiają do budżetu państwa. Niedorzeczność tej sytuacji widać na przykładzie Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych. Obecnie pomoc państwa na ten cel wynosi 30% kosztów inwestycji. Od całej inwestycji trzeba zapłacić 23% VAT, który wraca do budżetu państwa. Oznacza to, że realna pomoc rządu wynosi tylko 7%.

Innym przykładem mogą być Orliki. Budowa takiego boiska pochłania przeciętnie milion złotych, z czego w równych częściach, po ok. 33%, finansują ją samorząd lokalny, marszałek i budżet państwa. Od inwestycji płaci się 23% VAT, czyli realnie rząd dokłada jedynie 10%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety, resort finansów już zapowiedział, że nie przewiduje wprowadzenia żadnego nowego mechanizmu zwrotu VAT samorządom. Jego zdaniem uniemożliwiają to przepisy unijne (patrz: odpowiedź wiceminister finansów Hanny Majszczyk z 2 stycznia 2012 r. na interpelację poselską nr 312).

REKLAMA

– Tak być nie może. Już kilka lat temu ZPP postulował wprowadzenie zwrotu VAT dla samorządów. Tak jest m.in. w Austrii, Francji czy innych krajach Unii Europejskiej. Proponowaliśmy, aby te zwrócone 23% VAT było dotacją celową do realizacji zadań własnych, do kolejnych inwestycji. Byłoby to napędem rozwoju gospodarczego – tłumaczy Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

Według propozycji ZPP, z wpłat podatku VAT odprowadzanego przez gminy, powiaty i województwa można stworzyć fundusz, z którego pochodziłyby dotacje celowe na konkretne inwestycje. Przykładem mogłyby być inwestycje drogowe. Zapłacony od nich VAT trafiałby na konto Samorządowego Funduszu Drogowego, z którego byłaby finansowana modernizacja kolejnych dróg. Rocznie mogłoby to być nawet 2 mld zł. Budżet państwa nie tylko by nie stracił, lecz wręcz zyskał. Bowiem inwestycje samorządowe to zamówienia dla firm i nowe miejsca pracy – czyli większe wpływy z podatków dochodowych.

Zdarzają się jednak samorządy, które odliczają VAT. Także według części ekspertów, VAT można odliczać, nawet za lata poprzednie. Narzuca się więc pytanie, dlaczego wszystkie samorządy tego nie robią.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: O 40% wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

REKLAMA

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA