REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W lipcu zaczną się prace nad zmianą prawa o metropoliach

REKLAMA

W lipcu powstanie zespół komisji wspólnej rządu i samorządu, który przygotuje założenia zmian w prawie dot. metropolii; ma to być nowelizacja obecnych przepisów, a nie nowa ustawa metropolitalna - powiedziała wiceszefowa MAC Magdalena Wilamowska.

Rozwiązania ustawowe "powinny być dostępne do końca roku" - zapowiedział szef MAC Michał Boni podczas środowego posiedzenia komisji wspólnej rządu i samorządu, na którym zaprezentowano wyniki konsultacji ministerstwa w sprawie reformy metropolitalnej.

REKLAMA

REKLAMA

"Dzisiaj nie ma ustawy metropolitalnej, ale problem polega na tym, że jak się mówi +ustawa metropolitalna+ to niektórzy mówią: +jeden model dla wszystkich+. Dyskusja pokazała, że nikt nie chce jednego modelu dla wszystkich" - tłumaczył później dziennikarzom Boni. Zaznaczył, że ewentualne rozwiązania ustawowe będą zawierać rozwiązania, które będą mogły być wdrażane przez samorządy na zasadzie dobrowolności. "Na pewno nie będzie żadnych przymusów" - dodał.

Z kolei Magdalena Wilamowska zapowiedziała, że w lipcu zostanie powołany zespół roboczy komisji wspólnej rządu i samorządu, który przygotuje założenia zmian. "Mam nadzieję, że od lipca do września uda nam się ustalić przynajmniej pierwsze postulaty odnośnie ewentualnych zmian w przepisach" - dodała. W skład zespołu mają wejść przedstawiciele MAC oraz resortów: finansów, transportu, rozwoju regionalnego, edukacji i zdrowia.

Według Wilamowskiej "opinia strony samorządowej jest taka, aby pracować nad uproszczeniami prawa w obecnie obowiązujących przepisach, a nie nad tworzeniem nowych przepisów". Jak oceniła, nowelizowanie istniejących ustaw "wydaje się naturalne" i "nie powinno budzić sprzeciwu". "Takie są rekomendacje komisji wspólnej rządu i samorządu" - konkludowała Wilamowska.

Konsultacje w sprawie reformy metropolitalnej MAC prowadził do końca maja. W tzw. zielonej księdze - skierowanej do samorządów, związków komunalnych, ekspertów, naukowców i organizacji pozarządowych - pytano o kształt metropolii. MAC deklarował, że celem zielonej księgi jest uporządkowanie dyskusji na temat rozwiązań prawnych dla przyszłych obszarów metropolitalnych w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Resort otrzymał łącznie 158 odpowiedzi. 78 nadesłały instytucje publiczne, 34 - podmioty pozarządowe, a pozostałe 46 - osoby fizyczne i firmy prywatne.

REKLAMA

Na posiedzeniu komisji podsumowano wyniki konsultacji. Wynika z nich, że, ci, którzy wzięli udział w ankiecie, opowiadają się w większości za tworzeniem związków międzygminnych, ewentualnie gminno-powiatowych. Ankietowani byli w większości zdania, że proces powinien być oddolny, a związki międzygminne powinny powstawać w konkretnym celu - do wykonywania jednego lub kilku zadań. Może to być np. tworzenie wspólnych planów przestrzennych, przygotowywanie strategii rozwoju całego obszaru, czy usprawnienia w organizacji transportu publicznego.

Docelowo popierają stworzenie powiatu metropolitalnego. Na pytanie, kto powinien podejmować ostateczną decyzję, większość uczestników konsultacji odpowiedziała, że premier - w drodze rozporządzenia.

Wśród większości uczestników konsultacji nie zyskała natomiast poparcia idea przyjęcia ustawy wyznaczającej, gdzie i jak mają powstać metropolie.

Podczas posiedzenia komisji w dyskusji nad dokumentem wzięli udział przedstawiciele samorządów. Zdaniem prezesa Związku Miast Polskich, prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego ankieta pokazała, że reforma metropolitalna ma być remedium na obecną sytuację, w której samorządy "nie mogą się dogadać". Ocenił też, że spośród nowych zapisów regulujących działanie metropolii najtrudniej będzie wprowadzić mechanizmy finansowe.

Zobacz także: Samorządowcy chcą reformy metropolitalnej >>

"Jestem zwolennikiem małych kroków" - dodał. Grobelny stwierdził, że próba całościowego rozwiązania kwestii metropolii będzie trwała tak długo, że "nie doczekamy efektów".

Z kolei prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wyraziła obawę, że "bez narzucenia zmian" w wielu wypadkach trudno będzie o porozumienie między samorządami.

Inny pogląd zaprezentował Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich. Przekonywał, że narzucanie rozwiązań byłoby najgorszym wyjściem, bo miasta mają przewagę w relacjach z gminami ze względu na potencjał gospodarczy czy liczbę ludności. "Trzeba znaleźć sposób zarządzania, który dawałby możliwość mniejszym partnerom pełnego uczestnictwa w podejmowaniu decyzji" - postulował.

Tematykę metropolitalną porusza przyjęta 15 czerwca przez Sejm Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. Koncepcja przewiduje, że najważniejszymi punktami sieci metropolitalnej będą: stolica; Aglomeracja Górnośląska (Katowice wraz z miastami wchodzącymi w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego), Łódź, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk - Sopot - Gdynia z głównym ośrodkiem miejskim w Gdańsku), Wrocław, Poznań, Szczecin, kształtujący się duopol Bydgoszcz - Toruń oraz Lublin.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA