reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat dnia

Procedury budowlane trzeba znacznie skrócić i uprościć

Aktualizacja: 12.01.2010

Załatwienie wszystkich formalności potrzebnych do rozpoczęcia inwestycji zajmuje minimum rok. Brak planów zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia inwestowanie. Inwestorzy postulują skrócenie procedur inwestycyjnych i uproszczenia przy rozpoczęciu prac. »

Prawa marszałka Sejmu ograniczają rolę opozycji

Aktualizacja: 12.01.2010

Politycy i prawnicy uważają, że konieczna jest zmiana regulaminu Wysokiej Izby. Rola marszałka Sejmu jest zbyt silna w stosunku do praw opozycji - twierdzą eksperci. Zmiana regulaminu i wprowadzenie nowych zasad ma usprawnić pracę parlamentu. »

Sektor publiczny z prywatnym partnerem

Aktualizacja: 12.01.2010

Partnerstwo publiczno-prywatne pozwala prywatnym przedsiębiorcom sfinansować budowę dróg i obiektów użyteczności publicznej w ramach współpracy z gminą. »

Plan finansowy samorządowej jednostki organizacyjnej

Aktualizacja: 12.01.2010

Uchwała budżetowa określa m.in. plany przychodów i wydatków zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz dochodów własnych jednostek budżetowych i wydatków nimi sfinansowanych oraz plany przychodów i wydatków funduszy celowych. »

Jak uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego

Aktualizacja: 12.01.2010

Urząd skarbowy wyda podatnikowi zaświadczenie potwierdzające określone fakty, na przykład brak zaległości podatkowych, tylko wtedy, gdy podatnik wystąpi z odpowiednim wnioskiem. »

Obowiązki organów samorządowych związane z zakończeniem wyborów

Aktualizacja: 12.01.2010

Trzydzieści dni mają przedstawiciele komitetów wyborczych na usunięcie plakatów i ogłoszeń wykorzystywanych w kampanii wyborczej. W przeciwnym razie wójtowie, burmistrzowie i prezydenci usuną je na koszt komitetów. »

Jak rozwiązywać problemy mieszkaniowe w gminie

Aktualizacja: 12.01.2010

Do końca tego miesiąca samorządy mogą składać wnioski o dotacje na budownictwo mieszkaniowe z Funduszu Dopłat. Dobrą receptą na rozwiązanie problemów mieszkaniowych może być też powołanie towarzystwa budownictwa społecznego. »

Prezydent może powołać premiera, ale nie ministrów

Aktualizacja: 12.01.2010

Konstytucja nie określa, że premierem zostaje przywódca zwycięskiego ugrupowania. Prezesa Rady Ministrów desygnuje prezydent. Głowa państwa nie ma jednak wpływu na wybór ministrów. »

Studenta bez dyplomu nie powołają do wojska

Aktualizacja: 12.01.2010

Osoby, które rozpoczęły studia przed rokiem akademickim 2002/2003 i mają absolutorium, ale termin obrony mają wyznaczony na 2008 rok, powinny powiadomić o tym komendy uzupełnień. »

Jak nie dopuścić do cofnięcia dofinansowania unijnego dla samorządu

Aktualizacja: 12.01.2010

Zawarcie umowy o dotację ze środków europejskich to tylko pierwszy poważny krok do otrzymania pomocy z UE. Pozostaje jeszcze sprawa rozliczeń ze zrealizowanego przedsięwzięcia. Ważna jest tzw. kwalifikowalność wydatków do refundacji.  »

Poradnik na wybory 2007

Aktualizacja: 12.01.2010

Lokale wyborcze w niedzielę będą czynne od godz. 6.00 do 20.00. Głosować może także osoba, która omyłkowo została pominięta w rejestrze wyborców. Głosy oddane w sposób nieważny nie będą miały wpływu na wynik wyborów. »

Jakie są zadania komisji obwodowych w dniu wyborów przed otwarciem lokalu

Aktualizacja: 11.10.2018

Jakie są zadania przewodniczącego komisji i jej członków? Na co komisja wyborcza powinna zwrócić szczególną uwagę, aby głosowanie odbyło się sprawnie i bez zakłóceń? Jak wygląda współpraca komisji z policją? »

Jakie są konsekwencje oceny kwalifikacyjnej

Aktualizacja: 12.01.2010

Do 10 października urzędy administracji samorządowej powinny były przeprowadzić obowiązkowe oceny kwalifikacyjne urzędników. Druga ocena negatywna powoduje rozwiązanie stosunku pracy. Od oceny kwalifikacyjnej można się odwołać. »

Przygotowanie komisji obwodowej do wyborów

Aktualizacja: 12.01.2010

Urządzenie i przygotowanie lokalu wyborczego, w tym również dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, to zadanie dla wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Władze samorządów powinny pomóc obwodowym komisjom wyborczym w sprawnym i bezpiecznym przeprowadzeniu głosowania. »

Na czym polega kontrola gospodarki budżetowej w samorządach

Aktualizacja: 12.01.2010

Jakiej kontroli podlega budżet jednostki samorządu terytorialnego i kto tego dokonuje? Jakie informacje o budżecie musi przedstawić zarząd samorządu terytorialnego? Jakie kryteria są brane pod uwagę podczas kontroli? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama