reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Wiadomości

Nabór samorządów do projektu "Decydujmy razem"

Aktualizacja: 12.10.2011

Rozpoczyna się ostatni nabór samorządów zainteresowanych udziałem w projekcie „Decydujmy razem”. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej zaprasza gminy i powiaty z 8 województw w Polsce aby dołączyły do samorządów, które już od ponad roku uczestniczą w projekcie wprowadzającym nową jakość w relacje między obywatelami, a władzami przedstawicielskimi i administracja lokalną.  »

Decyzja o warunkach zabudowy może dotyczyć także samowoli

Aktualizacja: 13.10.2011

Można wydać decyzję o ustaleniu warunków zabudowy nawet wtedy, gdy inwestycja już istnieje i chodzi tylko o jej zalegalizowanie - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. »

Nowe obowiązki gmin dot. zwierząt - ustawa podpisana

Aktualizacja: 11.10.2011

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o ochronie zwierząt, zaostrzającą kary za znęcanie się nad zwierzętami, w tym za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem. Ustawa zakazuje też trzymania zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin. »

Kwoty subwencji ogólnej 2012

Aktualizacja: 12.10.2011

Minister Finansów poinformował jednostki samorządu terytorialnego o planowanych na 2012 r. kwotach subwencji ogólnej. »

Nowe wzory oświadczeń majątkowych samorządowców

Aktualizacja: 13.10.2011

Rząd chce przyspieszyć prace nad nowymi wzorami oświadczeń majątkowych. Tylko do jutra samorządowcy mogą opiniować projekt rozporządzenia w tej sprawie. »

Wójt nie wybierze sołtysa

Aktualizacja: 10.10.2011

Nawet jeśli zebranie wiejskie dwukrotnie nie wybierze sołtysa, rada gminy nie może przenieść prawa wyboru na wójta. »

NSA: Nie wolno pobierać linii papilarnych pracownika

Aktualizacja: 10.10.2011

Szef nie może pobierać od pracowników odcisku ich linii papilarnych, żeby kontrolować czas pracy, nawet jeżeli oni sami się na to zgodzili - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. »

Sądy administracyjne nie zajmują się zamówieniami publicznymi

Aktualizacja: 10.10.2011

Skargi na postanowienie prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie zamówień publicznych należy kierować do sądu powszechnego, a nie administracyjnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. »

Urzędy skarbowe za rzadko korygują deklaracje

Aktualizacja: 10.10.2011

Urzędy skarbowe mogą same korygować niektóre błędy w naszych deklaracjach podatkowych, ale za rzadko korzystają z takiej możliwości - uważają eksperci podatkowi. Administracja skarbowa tłumaczy, że większość błędów nie kwalifikuje się do takich korekt. »

GDOŚ: Szkolenia przez internet o obszarach chronionych Natura 2000

Aktualizacja: 10.10.2011

Szkolenia o unijnej sieci obszarów chronionych Natura 2000 uruchomiła w internecie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - poinformowała rzeczniczka prasowa GDOŚ Monika Jakubiak. W Polsce jest prawie 1000 miejsc podlegających takiej ochronie. »

Sąd: gmina nie musi płacić za oświetlenie obwodnicy

Aktualizacja: 10.10.2011

Gmina wiejska Słupsk (Pomorskie) nie musi płacić za oświetlenie biegnącej przez jej teren obwodnicy o klasie drogi ekspresowej - uznał w piątek słupski sąd rejonowy i oddalił powództwo Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeciwko samorządowi. »

Parki narodowe będą samodzielnie gospodarować pieniędzmi - ustawa podpisana

Aktualizacja: 06.10.2011

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o ochronie przyrody, zgodnie z którą parki narodowe będą prowadzić samodzielną gospodarkę finansową - poinformowała w czwartek prezydencka kancelaria. »

Elektroniczne mapy dla służb ratowniczych - na wiosnę 2012 r.

Aktualizacja: 06.10.2011

Do końca marca 2012 r. mają być gotowe elektroniczne mapy dla Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które przyjmują zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe (w tym 112). Dzięki temu możliwa będzie dokładniejsza lokalizacja zgłoszeń. »

Uchwała rady gminy konieczna do złożenia skargi

Aktualizacja: 06.10.2011

Uchwała rady gminy jest konieczna dla prawidłowego złożenia skargi przez wójta – wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. »

Do 20 października sprawozdania gmin z opieki nad dziećmi

Aktualizacja: 06.10.2011

Rozporządzenie Ministra Pracy dotyczące sprawozdań rzeczowo-finansowych z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 zawiera przydatny dla samorządów wzór dokumentu. W tym roku gminy złożą sprawozdania po raz pierwszy i mają na to czas do 20 października. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama