REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją w administracji państwowej

Subskrybuj nas na Youtube
Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją w administracji państwowej./ fot. Shutterstock
Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją w administracji państwowej./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją RP jest w budowie. Aktualnie administracja samorządu terytorialnego może korzystać nieodpłatnie z systemu będącego własnością Skarbu Państwa – EZD PUW.

W ramach projektu EZD RP, jednego z kluczowych przedsięwzięć Ministerstwa Cyfryzacji, tworzony jest nowy system Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją dla polskiej administracji. To narzędzie, które ma nie tylko ułatwić prace urzędników, ale – przede wszystkim – usprawnić ich działanie na rzecz Obywateli. Dowiedz się więcej czym będzie EZD RP.

REKLAMA

Polecamy: Wideoakademia księgowych i biur rachunkowych

Co to jest EZD RP

System EZD RP ma być nowoczesnym i uniwersalnym narzędziem do elektronicznego zarządzania dokumentacją, powszechnie użytkowanym w administracji publicznej RP, wyznaczającym standard dla tej klasy systemów. Będzie umożliwiał  kompleksowe dokumentowanie przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw w jednostkach, a także  wspomagał m.in.:

  • tworzenie, obsługę i obieg dokumentów elektronicznych i papierowych (w tym korespondencji wpływającą i wychodzącą),
  • zarządzanie aktami i dokumentami w aktach spraw, elektronicznymi i papierowymi, w tym ich udostępnianie i archiwizowanie,
  • zarządzanie informacją.

Stworzenie takiego rozwiązania jest jednym z głównych priorytetów Ministra Cyfryzacji.

Zobacz: Prawo administracyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

System EZD RP zostanie zrealizowany w ramach dedykowanego projektu pn. “EZD RP – elektroniczne zarządzanie dokumentacją w administracji publicznej”. System będący produktem projektu będzie udostępniany od 2022 roku na zasadach niekomercyjnych zainteresowanym podmiotom administracji publicznej. Instalacja systemu będzie możliwa na własnej infrastrukturze poszczególnych jednostek. W celu zwiększenia dostępności systemu zakłada się również udostępnianie go jako usługi chmurowej (model SaaS). Dzięki temu podmioty będą mogły korzystać z EZD RP  bez konieczności utrzymywania własnej infrastruktury i zasobów.

EZD RP będzie systemem jednolitym polskiej administracji w doprecyzowanym podczas projektu zakresie funkcjonalnym, uwzględniającym w szczególności przepisy prawa obowiązujące polskie urzędy. W systemie wydzielony zostanie zestaw modułów, których kod źródłowy będzie chroniony, co zapewni jednolitość podstawowych funkcji i zagwarantuje standard elektronicznego zarządzania dokumentacją w administracji. Moduły niestanowiące jądra systemu będą wymienialne. Będą mogły być samodzielnie modyfikowane przez podmioty publiczne lub ich dostawców komercyjnych w przypadku udostępnienia ich w modelu open-source lub zastąpione nowymi modułami stworzonymi lub zakupionymi na potrzeby własne poszczególnych podmiotów. Opracowane zostanie API pozwalające na niezależną rozbudowę EZD RP, co pozwoli także na elastyczne i samodzielne dostosowanie aplikacji do potrzeb poszczególnych jednostek i integracje z innymi systemami. EZD RP będzie współpracował z innymi usługami i systemami udostępnionymi przez administrację rządową.

Kto realizuje projekt EZD RP

Projekt EZD RP na mocy porozumienia z Ministrem Cyfryzacji z 22 grudnia 2017 r. realizowany jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową Państwowy Instytut Badawczy (NASK) w partnerstwie z Wojewodą Podlaskim.

Przedsięwzięcie będzie finansowane ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa w ramach działania 2.2. „Cyfryzacja procesów back-office w administracji rządowej” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Dla kogo jest EZD RP

Dysponentem nowego systemu i kodów źródłowych EZD RP będzie Minister Cyfryzacji, a właścicielem majątkowych praw autorskich Skarb Państwa. Dlatego też EZD RP będzie systemem dostępnym dla całej polskiej administracji publicznej.

REKLAMA

System EZD RP będzie  udostępniany  nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym podmiotom administracji publicznej. Poszczególne jednostki będą samodzielnie decydować o jego wdrożeniu, mając na uwadze planowane wprowadzenie obowiązku komunikacji elektronicznej w całej administracji. Nie będzie obowiązku stosowania EZD RP ale przewidywane jest wprowadzenie obowiązku stosowania systemów klasy EZD w administracji rządowej RP.

Zakres głównych funkcjonalności systemu EZD RP oraz jego modułów będzie przedmiotem konsultacji i uzgodnień z obecnymi użytkownikami EZD PUW, eDOK i innych systemów EZD/EOD, a także jednostek dopiero planujących wdrożenie systemu klasy EZD. W tym celu została powołana Rada Użytkowników EZD RP. Ze względu na  uniwersalność budowanego rozwiązania, do współpracy zostaną zaproszeni przedstawiciele JST, także w ramach Linii Współpracy, przedsięwzięcia prowadzonego przez Ministra Cyfryzacji.

Zobacz: Postępowanie administracyjne

Migracja danych do EZD RP

Jednym z ważnych aspektów przedsięwzięcia jest umożliwienie migracji danych z systemów klasy EZD do EZD RP, stąd też w ramach projektu EZD RP udostępniona zostanie aplikacja do importu danych, korzystająca z ustandaryzowanych, wyspecyfikowanych struktur danych przejściowych.

Utrzymanie i rozwój systemu EZD RP

Utrzymanie (wsparcie merytoryczne i techniczne, wdrożenia, szkolenia) oraz stały rozwój systemu EZD RP (dostosowywanie do zmian legislacyjnych oraz potrzeb użytkowników) na rzecz administracji rządowej zapewni Minister Cyfryzacji, a zadanie to będzie finansowane z budżetu państwa. Model i finansowanie utrzymania systemu na rzecz pozostałej części administracji publicznej, szczególnie jednostek samorządu terytorialnego, zostanie wypracowany w trakcie realizacji projektu, w porozumieniu i konsultacji z przedstawicielami samorządów, w szczególności poprzez współpracę z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu oraz w ramach działań Linii Współpracy.

Okres przejściowy

Do czasu powstania EZD RP oraz jego udostępnienia, administracja publiczna, w tym administracja samorządu terytorialnego, może korzystać nieodpłatnie z systemu będącego własnością Skarbu Państwa – EZD PUW, wytworzonego w ramach przedsięwzięcia Wojewody Podlaskiego.

Optymalnym i preferowanym modelem wdrożenia systemu EZD PUW będzie powoływanie centrów kompetencyjnych, w tym samorządowych, zdolnych do zapewnienia usług wsparcia merytorycznego i technicznego na rzecz obsługiwanych jednostek. Tak współpracujące z Zespołem EZD PUW samorządy działają już na terenie kilku województw, co stanowi podstawę i zostanie wykorzystane do kodyfikacji zestawu dobrych praktyk w tym zakresie. Informacje na temat przedsięwzięcia EZD PUW znajdują się na stronie http://ezd.gov.pl.

Protokół z publicznej prezentacji projektu EZD RP - elektroniczne zarządzanie dokumentacją w administracji publicznej"

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

REKLAMA

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

REKLAMA

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA