REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liczenie głosów w wyborach samorządowych 2018 r.

Liczenie głosów w wyborach samorządowych 2018 r./ fot. Fotolia
Liczenie głosów w wyborach samorządowych 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybory samorządowe już 21 października 2018 r. Lokale wyborcze otwarte będą do godziny 21. Potem rozpocznie się liczenie głosów. W najbliższych wyborach samorządowych głosy policzą obwodowe komisje wyborcze ds. ustalenia wyników głosowania.

Informatyczny system Wsparcia Organów Wyborczych jest przygotowany do wyborów samorządowych; mam nadzieję, że spełni swoją rolę - zaznaczył szef opolskiej delegatury KBW Rafał Tkacz koordynujący prace nad systemem informatycznym, które toczyły się od 2015 r.

REKLAMA

Głosy oddane w wyborach liczą "ręcznie" obwodowe komisje wyborcze ds. ustalenia wyników głosowania. Członkowie komisji, po podpisaniu protokołu, zawarte w nim dane wprowadzają do systemu informatycznego.

Głównym zadaniem tego systemu jest weryfikacja wprowadzonych danych i wyłapywanie błędów.

REKLAMA

Wyniki wyborów ustalane są przez odpowiednie komisje terytorialne wyłącznie na podstawie protokołów papierowych. Gminna komisja wyborcza - ustala wyniki na obszarze gminy, powiatowa - w wyborach do rady powiatu, wojewódzka - w wyborach do sejmiku województwa. Zbiorcze wyniki wyborów na obszarze całego województwa ogłasza komisarz wyborczy.

Dzięki systemowi Wsparcia Organów Wyborczych można szybko zarządzać setkami tysięcy danych i drukować np. zaświadczenia o wyborze, obwieszczenia, projekty uchwał komisarzy wyborczych, czy postanowienia komisarzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zakończeniu głosowania wyniki wyborów zatwierdzone przez komisje terytorialne będą się pojawiały na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej http://pkw.gov.pl/ na podstronie: wizualizacja wyborów samorządowych.

Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu Rafał Tkacz, który koordynował prace nad systemem informatycznym, powiedział PAP, że prace nad nowym systemem rozpoczęły się w 2015 r. W swoim początkowym stadium, system był wykorzystywany w wyborach prezydenckich, parlamentarnych, czy w referendum.

"Od 2016 r. stale, pod kątem wyborów samorządowych system był rozbudowywany" - zaznaczył Tkacz. Podkreślił, że także po nowelizacji Kodeksu wyborczego zostały wdrożone poprawki, które wynikały ze zmian ustawowych.

3 i 10 października odbyły się dwa testy ogólnokrajowe systemu WOW. "Test 3 października nie wykazał żadnych problemów jeśli chodzi o sam system informatyczny, natomiast znaleziono pewne wąskie gardła w infrastrukturze samej sieci Krajowego Biura Wyborczego, stąd przez pewien czas, przejściowo był problem z dostępnością systemu dla użytkowników w kraju. Test wykazał, że należy jeszcze tę sieć poprawić" - powiedział Tkacz.

Zobacz: Ustrój i jednostki

REKLAMA

"10 października test został powtórzony i nie wskazano na żadne nieprawidłowości - ani związane z systemem, ani związane z infrastrukturą i siecią. Mam nadzieję, że przełożeniem tego testu będą wybory 21 października" - oświadczył.

Dyrektor opolskiej delegatury zadeklarował, że system informatyczny jest do wyborów przygotowany. "Mam nadzieję, że spełni swoją rolę" - mówił. Jak dodał, "sprzęty mają to do siebie, że potrafią zawodzić w momentach, w których byśmy sobie tego nie życzyli". "Sprzęt jest zawsze tylko sprzętem, natomiast my, osobowo robimy wszystko, żeby powtórki z 2014 roku nie było" - podkreślił.

Podczas wyborów samorządowych 16 listopada 2014 r. system informatyczny nie zadziałał prawidłowo. Awaria systemu spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich. Na skutek tych problemów do dymisji podało się ośmiu z dziewięciu sędziów PKW; jeden sędzia odszedł, bo skończył 70 lat - Kodeks wyborczy przewiduje wygaśnięcie mandatu po ukończeniu 70. roku życia. Do dymisji podał się także ówczesny szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

Tkacz powiedział też, że najszybciej, w nocy z niedzieli na poniedziałek, powinny być znane wstępne, nieoficjalne wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Później poznamy wyniki wyborów do rad gmin i miast, potem rad powiatów, a na końcu sejmików województw.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA