REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szerszy dostęp do gazu ziemnego w Polsce dopiero w 2022 r.

Szerszy dostęp do gazu ziemnego w Polsce dopiero w 2022 r./ fot. Fotolia
Szerszy dostęp do gazu ziemnego w Polsce dopiero w 2022 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gaz ziemny w Polsce coraz powszechniejszy. Szacuje się, że do 2022 tylko 10 proc. Polaków nie będzie miało dostępu do gazu ziemnego.

W 2022 r. dostęp do gazu ziemnego będzie miało co najmniej 90 proc. ludności Polski. Wymaga to inwestycji o łącznej wartości ok. 2 mld USD – podał w poniedziałek prezes PGNiG Piotr Woźniak, zapowiadając kolejne działania spółki na rzecz szerszej dostępności gazu w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

W ocenie prezesa, spośród paliw kopalnych gaz ziemny należy do najmniej emisyjnych źródeł energii; niezależnie od tego, czy traktowany jest jako paliwo przejściowe czy docelowe – jest paliwem przyszłości, na które popyt rośnie - przekonuje prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

„Zależy nam, aby uczynić gaz w pełni dostępnym. W Polsce mamy wciąż wiele obszarów i grupę społeczeństwa, która nie ma dostępu do sieci gazowej, a przez to nie ma dostępu do gazu. Podejmujemy bardzo wiele działań na rzecz inwestycji w sieć gazową Polski. Uważamy, że wszyscy powinni mieć świadomy dostęp do wszystkich możliwych nośników energii i sami dokonywali wyboru” – powiedział w poniedziałek PAP prezes w Katowicach.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest w poniedziałek współgospodarzem poświęconego gazowi seminarium w pawilonie polskim podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Przedstawiciele spółki prezentują działania w zakresie ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Przekonują, że stosowanie gazu do celów energetycznych wpisuje się w kierunek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a gaz może być docelowym źródłem energii także w „zielonej gospodarce”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

„Transformacja w kierunku zielonej gospodarki to przede wszystkim kwestia zmiany podejścia przez ostatecznych klientów. Jeśli oni będą mieli wystarczająca wolę do takiej zmiany, dokonają dobrego wyboru spośród gazu, paneli fotowoltaicznych czy tradycyjnych źródeł energii” – powiedział Woźniak.

„Przestawmy się mentalnie na inne paliwa, ale w pierwszym rzędzie muszą to zrobić klienci. My im to umożliwimy, realizując Program przyspieszonej gazyfikacji Polski. Pełna możliwość świadomego wyboru, w całym spektrum źródeł i nośników energii, ma kluczowe znaczenie dla PGNiG" - podkreślił prezes.

„Pozwólcie nam działać” – zaapelował Woźniak. Przytoczył raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej z 2015 r., zgodnie z którym bliska przyszłość może być „złotym wiekiem gazu”. „Mamy do tego wszystkie niezbędne warunki – prosimy o to, żeby nam pozwolono działać” – argumentował szef polskiego potentata gazowego.

Zobacz: Środowisko

Woźniak przypomniał, że gaz należy do najmniej emisyjnych paliw kopalnych, a koszty inwestycji w energetyce opartej na gazie są mniejsze niż w przypadku energetyki odnawialnej. „Ważne jest także to, że rynek docenia zalety gazu i jest od dawna przyzwyczajony i przygotowany do jego wykorzystania”– wyjaśnił prezes.

Wśród najważniejszych celów klimatycznych, w realizacji których chce uczestniczyć PGNiG, Woźniak wymienił systemowe wykorzystanie metanu z pokładów węgla i tym samym ograniczenie jego emisji. Potencjał cieplarniany tego gazu jest ok. 25-krotnie większy od dwutlenku węgla. PGNiG chce na szerszą skalę wykorzystywać energetycznie gaz z pokładów węgla i warstw węglonośnych.

„Skupiamy się na tym bardzo poważnie, na Śląsku rozpoczęliśmy już przedeksploatacyjne wydobycie metanu z pokładów węglowych. Chcemy usuwać metan zanim rozpoczynają się górnicze prace podziemne” – przypomniał Woźniak, wskazując, że tego typu testy, z wykorzystaniem szczelinowania hydraulicznego, są już zaawansowane.

„To przemyślany projekt, który ma trzy główne cele i zalety: zdobywamy metan do celów energetycznych, ograniczamy jego emisję do atmosfery i poprawiamy bezpieczeństwo pracy w podziemnych wyrobiskach, gdzie eksploatowany jest węgiel” – podsumował Woźniak. (PAP)

autor: Marek Błoński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA