REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szerszy dostęp do gazu ziemnego w Polsce dopiero w 2022 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Szerszy dostęp do gazu ziemnego w Polsce dopiero w 2022 r./ fot. Fotolia
Szerszy dostęp do gazu ziemnego w Polsce dopiero w 2022 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gaz ziemny w Polsce coraz powszechniejszy. Szacuje się, że do 2022 tylko 10 proc. Polaków nie będzie miało dostępu do gazu ziemnego.

W 2022 r. dostęp do gazu ziemnego będzie miało co najmniej 90 proc. ludności Polski. Wymaga to inwestycji o łącznej wartości ok. 2 mld USD – podał w poniedziałek prezes PGNiG Piotr Woźniak, zapowiadając kolejne działania spółki na rzecz szerszej dostępności gazu w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

W ocenie prezesa, spośród paliw kopalnych gaz ziemny należy do najmniej emisyjnych źródeł energii; niezależnie od tego, czy traktowany jest jako paliwo przejściowe czy docelowe – jest paliwem przyszłości, na które popyt rośnie - przekonuje prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

„Zależy nam, aby uczynić gaz w pełni dostępnym. W Polsce mamy wciąż wiele obszarów i grupę społeczeństwa, która nie ma dostępu do sieci gazowej, a przez to nie ma dostępu do gazu. Podejmujemy bardzo wiele działań na rzecz inwestycji w sieć gazową Polski. Uważamy, że wszyscy powinni mieć świadomy dostęp do wszystkich możliwych nośników energii i sami dokonywali wyboru” – powiedział w poniedziałek PAP prezes w Katowicach.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest w poniedziałek współgospodarzem poświęconego gazowi seminarium w pawilonie polskim podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Przedstawiciele spółki prezentują działania w zakresie ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Przekonują, że stosowanie gazu do celów energetycznych wpisuje się w kierunek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a gaz może być docelowym źródłem energii także w „zielonej gospodarce”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

„Transformacja w kierunku zielonej gospodarki to przede wszystkim kwestia zmiany podejścia przez ostatecznych klientów. Jeśli oni będą mieli wystarczająca wolę do takiej zmiany, dokonają dobrego wyboru spośród gazu, paneli fotowoltaicznych czy tradycyjnych źródeł energii” – powiedział Woźniak.

„Przestawmy się mentalnie na inne paliwa, ale w pierwszym rzędzie muszą to zrobić klienci. My im to umożliwimy, realizując Program przyspieszonej gazyfikacji Polski. Pełna możliwość świadomego wyboru, w całym spektrum źródeł i nośników energii, ma kluczowe znaczenie dla PGNiG" - podkreślił prezes.

„Pozwólcie nam działać” – zaapelował Woźniak. Przytoczył raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej z 2015 r., zgodnie z którym bliska przyszłość może być „złotym wiekiem gazu”. „Mamy do tego wszystkie niezbędne warunki – prosimy o to, żeby nam pozwolono działać” – argumentował szef polskiego potentata gazowego.

Zobacz: Środowisko

Woźniak przypomniał, że gaz należy do najmniej emisyjnych paliw kopalnych, a koszty inwestycji w energetyce opartej na gazie są mniejsze niż w przypadku energetyki odnawialnej. „Ważne jest także to, że rynek docenia zalety gazu i jest od dawna przyzwyczajony i przygotowany do jego wykorzystania”– wyjaśnił prezes.

Wśród najważniejszych celów klimatycznych, w realizacji których chce uczestniczyć PGNiG, Woźniak wymienił systemowe wykorzystanie metanu z pokładów węgla i tym samym ograniczenie jego emisji. Potencjał cieplarniany tego gazu jest ok. 25-krotnie większy od dwutlenku węgla. PGNiG chce na szerszą skalę wykorzystywać energetycznie gaz z pokładów węgla i warstw węglonośnych.

„Skupiamy się na tym bardzo poważnie, na Śląsku rozpoczęliśmy już przedeksploatacyjne wydobycie metanu z pokładów węglowych. Chcemy usuwać metan zanim rozpoczynają się górnicze prace podziemne” – przypomniał Woźniak, wskazując, że tego typu testy, z wykorzystaniem szczelinowania hydraulicznego, są już zaawansowane.

„To przemyślany projekt, który ma trzy główne cele i zalety: zdobywamy metan do celów energetycznych, ograniczamy jego emisję do atmosfery i poprawiamy bezpieczeństwo pracy w podziemnych wyrobiskach, gdzie eksploatowany jest węgiel” – podsumował Woźniak. (PAP)

autor: Marek Błoński

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA